Wednesday 14 June 2017

Tüm dünyada on binden fazla kuruluşun sonuçlarını kabul etmesiyle, eğitim ve uluslararası göçmenlik alanlarında en çok tercih edilen İngilizce yeterlilik sınavı olma konumunu pekiştiren IELTS (International English Language Testing System) 2016’da da hizmet verdiği aday sayısını artırmayı başardı.

IELTS sınavına küresel düzeyde duyulan güvenin teyidi olarak kabul edilebilecek sonuçlara göre, geçtiğimiz yıl dünya çapında 2.9 milyon kişi İngilizce konusundaki yeterliliklerini IELTS aracılığıyla ispatladı.

British Council Türkiye Sınavlar Müdürü Bora Can, IELTS sınavının Türkiye’de birçok kişi için hem eğitim hem de profesyonel kariyerlerinde önemli bir aşama olduğunun altını çizerken “IELTS ülkemizdeki binlerce öğrencinin yurt dışında eğitim alma hayallerini gerçeğe dönüştürme yolunda önemli bir adım. Son 12 ayda Türkiye’de IELTS’e giren aday sayısında yüzde 10’un üzerinde artış oldu, aynı şekilde birçok profesyonel çalışan da bu sınava girerek kariyerlerini ülke sınırları dışına taşıma imkanı buldu” dedi.

Üniversiteler, okullar, iş verenler, göçmenlik kurumlarının da aralarında yer aldığı birçok kuruluş arasında IELTS sonuçlarının kabulünde kaydedilen istikrarlı artış da sınava duyulan güven ve itibarın bir başka göstergesi olarak dikkat çekiyor. 

British Council’da IELTS Daire Başkanlığı görevini yürüten James Shipton, konuya ilişkin açıklamasında kaydedilen başarının arkasındaki faktör olarak IELTS’in kurumsal yapısına dikkat çekti. Shipton “IELTS’in üç partnerinin ortaya koyduğu dünya çapında uzmanlık hem test geliştirme hem de hizmet konusunda  yüksek standartlara sahip olmamıza ve dolayısıyla sınavımızın tüm dünyada bizi tercih eden müşterilerimizin beklentilerini karşılamamıza olanak tanıyor” dedi.

Her yıl 140’tan fazla ülkede, 1,000’den fazla lokasyonda düzenlenen IELTS sınavları, milyonlarca aday için yeni fırsatlara giden yolda önemli bir kilometre taşı olmayı sürdürüyor.