Stories for Schools Turkey
Stories for Schools Turkey image

British Council, Türkiye ve Birleşik Krallık’tan tanınmış çocuk kitabı yazarlarını bir araya getirerek, İngilizce öğretmenleri ve öğrencileri için ücretsiz öyküler ve destekleyici ders materyalleri hazırladı.

İngilizce öğretmek ya da öğrenmek için eğlenceli yollar arıyorsanız Stories for Schools (Okullara Öyküler) tam size göre!

Bütün kaynaklar ücretsiz ve TeachingEnglish web sitemizden pdf formatında indirilebilir.

Okullara Öyküler nedir?

Okullara Öyküler, Türkiye’de İngilizce öğrenen gençlerin ilgisini çekecek konuları içeren 12 hikaye ve hikayelerle ilgili öğrenme etkinliklerinden oluşan setler içerir. .Sınıf içi İngilizce eğitimi için ya da ödev materyali olarak kullanılabilir.

Öykü setleri İngilizce öğretmenleri ve 6-12. sınıf İngilizce öğrencileri için uygundur.Öyküleri, Türkiye’den ünlü yazar Sevim Ak ve Birleşik Krallık’tan Sophie Smiley ile Guy Bass yazdı. Öyküler için eğitim setlerini ise British Council eğitmenleri Aylin Koyalan, Merve Oflaz and Özge Karaoğlu hazırladı.Öyküler ve kaynak setleri İngilizce sınıflarında ders materyali olarak kullanılabilir. Öykü setleri okuma, yazma, dilbilgisi, konuşma, kelime ve telaffuz gibi İngilizce dil becerilerini eğlenceli ve keyifli bir şekilde geliştirmenizi destekler.Her bir öykü, bir eğitim setinin parçasını oluşturuyor ve setler öğrencilerin sınıfta ya da ev ödevi olarak yapabilecekleri etkinlikler içeriyor. Setlerin içinde aynı zamanda öğretmenler için notlar ve cevap anahtarları bulunuyor.

Öyküleri indirin

Aşağıda örnek bir set bulabilirsiniz. Daha fazla kaynak ve diğer öykü setlerine ulaşmak için TeachingEnglish web sitemizi ziyaret edin.

Seviye: A2-B1

Yaş aralığı: 14-17

Öykü: Türkiye’de adı bilinmeyen bir şehirde geçen bu öyküde, sıradan bir günde bir berberde yetişkinlerin sır dolu dünyasıyla karşı karşıya gelen bir kız anlatılıyor. Bir çocuğun gözünden, tek bir harfin öyküdeki herkesin hayatını nasıl değiştirdiğini öğrenin.

Sewing Day – Introduction 465.44 KB
Sewing Day – Story 151.61 KB
Sewing Day – Pre Reading Activity Kit 277.74 KB
Sewing Day – While Reading Activity Kit 257.63 KB
Sewing Day – Post Reading Activity Kit 524.28 KB
Sewing Day – Glossary 204.42 KB
Sewing Day – Answer Key and Ts Notes 356.4 KB

Okullara Öykülerle ilgili daha fazlası

Çalıştaylar ve etkinlikler

Türkiye çapında çeşitli şehirlerde bilgilendirici ve interaktif öğretmen eğitimi ve öykü anlatımı çalıştayları düzenliyoruz. Web sitemizi ve İngilizce öğretmenleri için Facebook sayfamızı düzenli olarak  ziyaret ederek kaynak setlerini indirebilir ve düzenlediğimiz  etkinlikler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Okullara Öyküler (Stories for Schools) Web Seminerleri

British Council öğretmen eğitmeni Simon Shephard, Stories for Schools projesi hakkında bilgilendirici bir konuşma yaparak projenin İngilizce öğrenenleri ve öğretmenleri nasıl desteklediğini anlattı. 

Öykü Paylaşımı (Story Sharing) Web Konferansı

9-10 Şubat 2013 tarihlerinde düzenlenen Öykü Paylaşımı Web Konferansı, British Council Türkiye tarafından tamamı online ortamda düzenlenen ilk öğretmen konferansı oldu.

Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından konuşmacılar, sunucular ve katılımcılar; öykülerini 56 ülkeden 641 dinleyiciyle paylaşarak, sınıfta öykülerden nasıl yararlanılacağı ve öğrencilerin okumaya nasıl teşvik edileceği konularında tecrübelerini paylaştılar.

Okullara Öyküler sınıf içi kullanımıyla ilgili faydalı bağlantılar.