Students hugging

Her adımda tavsiye ve destek 

Eğitim için Birleşik Krallık’a gitmek heyecan verici olduğu kadar göz korkutucu da olabilir. Farklı geleneklere, farklı bir dile, farklı yiyeceklere ve farklı bir para birimine sahip olan yeni bir ülkeye yerleşmek meşakkatli bir durumdur.

Neyse ki bizler dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerimize kendilerini evlerinde hissetmeleri için yardım etmeye alışkınız. Geçtiğimiz yıl 200 ülkeden 493.000 öğrenciye eğitimlerine başlamadan önce ve eğitimleri süresince destek verdik.

Dost canlısı eğitim kadromuz ve muhteşem manevi destek programımız ile ihtiyacınız olan tüm destek ve yardımı aldığınızdan emin olacağız.

British Council ‘varış öncesi bilgilendirmesi’

Birleşik Krallık’a gelip burada yaşamaya başlamadan önce kendinizi tamamen buna hazır hissetmeniz, yerleşmenizin en önemli parçasını teşkil edecektir. British Council ‘varış öncesi bilgilendirmesi’ aracılığıyla taşınmaya hazırlanmanız ve aklınıza gelen sorulara yanıt bulabilmeniz için özel tasarlanmış oturumlar sayesinde bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Bu etkinlikler dünyanın dört bir yanındaki pek çok ülkede merkezi noktalarda düzenlenir ve spesifik olarak Birleşik Krallık’a eğitimi için gelmeyi planlayan öğrencileri hedef alır.

Varış öncesi bilgilendirmeleri genellikle bir gün ya da yarım gün sürer ve sizlere eğitiminize güvenle başlayabilmeniz için ihtiyacınız olan tavsiyeleri içeren konuşmalar ve atölyeler sunar. 

Varış öncesi bilgilendirmeler neleri içerir?

 • Bilgilendirme oturumları ülkeye vardığınızda yerleşmeye başlamak için ihtiyacınız olan temel bilgileri içerir. Bunların içinde kabul edilmeniz, vize başvuruları, konaklamanın ayarlanması, banka hesabı açtırmak ve sağlık ile iyi olma durumları bulunur.
 • Aynı zamanda British Council uzmanlarından konuşmalar ve atölyeler, Birleşik Krallık göç yetkilileri ile oturumlar, ülkenizden daha önce gelmiş olan eski öğrenciler ile oturumlar, işverenler tarafından açılan sergi stantları, öğle yemekleri ve sizinle birlikte eğitim alacak olan öğrencilerle sosyalleşme imkânı sunacak başka fırsatlar da bu etkinliklerin içinde olabilir; böylelikle Birleşik Krallık’a gelmeden önce arkadaş edinmeye başlayabilirsiniz.
 • Üniversiteniz veya kolejiniz de kendi ‘manevi destek’ programlarının bir parçası olarak varış öncesi bilgilendirme oturumları ve tanıtıcı etkinlikler düzenleyebilir. Uluslararası ofisiniz ile iletişime geçerek katılabileceğiniz etkinlikler olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Manevi Destek?

 • ‘Manevi destek’ üniversitelerin öğrencilere ihtiyaçları olan herhangi ilave yardımı sağlamak için oluşturduğu bir dizi özel kaynaktan oluşur. Buradaki tavsiye ve desteğin büyük çoğunluğu yabancı öğrencilerin ihtiyaçları için özel olarak hazırlanmıştır. 
 • Bunlar vardığınızda samimi bir biçimde karşılandığınızdan emin olmak, öğrenci vizenize başvurmanıza yardım etmek, seyahatinizi planlamak ve eğitiminiz süresince size İngilizce dil desteği sağlamak gibi çeşitli biçimlerde olabilir. Aslında, bunların hepsi hazırlanmanız ve kendinizi hazır hissetmeniz için ihtiyacınız olan her şeydir.
 • Manevi destek eğitiminiz için yola çıkmadan önceki gerginliğinizi azaltmak adına tasarlanmıştır; bu şekilde eğitiminize ve kendinizi Britanya kültürüne kaptırmaya odaklanabilirsiniz. Sonuçta heyecanlanmak için çok nedeniniz var!

Öğrencilerin iyiliği

 • Birleşik Krallık’taki üniversite kadrosu eğitim serüveniniz süresince size rehberlik etmek için yanınızdadır. Bunu yalnızca akademik destek sunmakla yapmaz, aynı zamanda başarılı olmak için ihtiyacınız olan dostane teşvik ve motivasyonu da size sağlarlar.
 • Sorun ne olursa olsun, yalnız değilsiniz. Her zaman kolej, üniversite ya da okuldaki personelden gizlilik içerisinde yardım isteyebilirsiniz.
 • Kişisel sorunlar yaşayanlara tavsiye ve destek sunmak üzere belirli konularda eğitim almış personele sahip pek çok kurum bulunmaktadır. 
 • Biz de Plymouth Üniversitesi’nde Öğrenci İyiliği Hizmetleri departmanının aynı zamanda rehber de olan yöneticisine, Britanya’daki üniversitelerin rehberlerinin öğrencileri nasıl destekleyebileceğine dair bazı sorular sorduk. Görüşmenin PDF dosyasını aşağıdaki “Öğrenci Rehberi ile Görüşme” linkinden indirebilirsiniz.

Samimi ve çok kültürlü bir atmosfer

 • Birleşik Krallık çok fazla çeşitliliğe sahip olup dünyanın dört bir yanından farklı kültürler ve dinlere ev sahipliği yaparak her bir şehrinde kendine özgü bir his yaratmaktadır. Nereye giderseniz gidin, festivallerden sanata ve kültüre kadar her alanda bu canlı ve değişken atmosferi bulabilirsiniz. 
 • Dünya mutfağının Birleşik Krallık’ta bulunan çeşitliliği de gün geçtikçe gelişmektedir. İster yeni tatlar denemeye, ister memleketinizin yemeklerini ve malzemelerini bulmaya çalışın, keşfedeceğiniz çok şey olacak.
 • Yabancı öğrencilerin Birleşik Krallık’ta kendilerini evlerinde gibi hissetmelerinin bir başka nedeni de üniversitelerimizin çeşitliliğidir. Birleşik Krallık’taki akademik kadronun %30'u denizaşırı ülkelerden gelmiştir; yani ne üzerine çalışmaya karar verirseniz verin, dünyanın dört bir yanından insanlarla iletişim kuruyor olacaksınız.

Kılavuzlarımızdan birini indirin

Eğer varış öncesi bilgilendirmenize katılamayacaksanız, aşağıda bulunan varış öncesi rehber PDF dosyalarımızı indirerek ihtiyacınız olan temel bilgileri alabilirsiniz. Dokümanların her biri, etkinliğe katılsaydınız Birleşik Krallık’a gelmek ve öğrenci hayatınıza başlamak için duyacağınız tavsiyelerin aynıları ile hazırlanmıştır.