British Council'ın, Birleşik Krallık'tan 13 üniversite ile birlikte başlattığı 2020 GREAT Burs Programı, Türkiye'den daha fazla öğrenciye Birleşik Krallık'ta eğitim alma fırsatı sunuyor. Türk öğrenciler için 13 adet lisansüstü burs sunan GREAT  burs programının toplam değeri, yaklaşık olarak 120.000 sterlin. Her  bursun değeri ise en az 10.000 sterlindir.

GREAT burs programı, Birleşik Krallık'ta lisansüstü eğitim alma amacıyla finansal destek arayan Türk öğrenciler için eşsiz bir fırsat sunuyor. Öğrenciler, Birleşik Krallık’taki 13 üniversitenin sunduğu mühendislik, hukuk, işletme, sanat ve tasarım, biobilimler, bilgi teknolojileri ve daha pek çok alandaki eğitim programlarına başvurabilirler.

Öne Çıkan Noktalar

  • Her  bursun değeri en az 10.000 sterlindir.
  • Birleşik Krallık'taki 13 üniversite, Türk öğrencilere özel 13 lisansüstü GREAT bursu sunmaktadır.
  • Program; mühendislik, hukuk, işletme, sanat ve tasarım ve bilgi teknolojileri dahil pek çok alanı kapsamaktadır.

Son başvuru tarihi

GREAT Burs Programı 2020 - Türkiye için son başvuru tarihleri, kurumdan kuruma göre değişiklik göstermektedir. Bursların son başvuru tarihleriyle ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilir veya üniversitelerin burs sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Başvuru yapacakların tamamlaması gereken adımlar:

1. Adım: Burslara başvuru için uygunluk kriterlerini sağlayıp sağlamadığınızı kontrol edin.

  • Türk pasaportunuz var mı?
  • Birleşik Krallık'ta lisansüstü bir programa mı katılmayı planlıyorsunuz?
  • Başvurduğunuz veya başvuracağınız program, Eylül 2020’de mi başlıyor?

2. Adım: Listelenen üniversitelere ve burslara göz atın ve kurum veya burslarla ilgili detaylı bilgiye erişmek için verilen bağlantılara tıklayın. 

3. Adım: İlgili üniversitenin web sitesindeki bilgilere göre burslara başvurun.

4. Adım: Burs kazanan kişiler, başvuru yaptıkları üniversiteler tarafından bilgilendirilecektir.

5. Adım: Burs fonu, kayıt işlemlerinden sonra ilgili üniversite tarafından kazanan kişilere verilecektir.

Programda yer alan üniversiteler

Nilgün Yalçın Felchner

British Council Türkiye Direktör Vekili

Nilgün Yalçın, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri bölümünde eğitim aldı. Ardından, yüksek lisansını Galatasaray Üniversitesi'nde tamamladı. Gemi inşaatı ve yapı kimyasalları sektörlerindeki kariyerini takiben 2007 yılında British Council'e katıldı.Strateji geliştirme ve değişim yönetimi alanlarına odaklandığı son on iki yıl içinde British Council'de pek çok hizmet ve projenin yöneticiliğini yapmıştır. 

Nilgün Yalçın British Council'ın Türkiye'deki ticari yan kuruluşunun yönetim kurulunun başında görev almakta ve ve Birtish Council'in gelir getiren çalışmalarına öncülük etmektedir.

Najma Bouakaze-Khan

İngiltere Büyükelçiliği Basın ve Projeler Müsteşarı

1987'den beri diplomat olarak kariyerini sürdüren Najma'nın görevleri arasında; Addis Ababa (1989-93), Brüksel'de NATO Birleşik Krallık Delegeliği (1993-96), İstanbul (2000-2004), Yüksek Komiser Yardımcısı, Botsvana (2004-2009) yer almaktadır. Londra'da, Hindistan dış politika/güvenlik konularına odaklanarak, İletişim Direktörü ve Güney Asya ve Afganistan Direktörlüklerinde görev aldı. 

Sırrı Uyanık

CEO, ISKEN-Türkiye

Dr. Sırrı uyanık, Türkiye, Birleşik Krallık (Exeter, M.A.) ve ABD'de Kamu ve İşletme, Yönetim Bilimleri, Doğal Kaynak Geliştirme, Enerji ve Çevre Ekonomisi eğitimlerini aldı. Daha önce kamu sektöründe çalışmış olan Sırrı Uyanık, 2000 yılından beri Almanya merkezli STEAG ve onun ortak şirketi olan İskenderun Enerji'de çalışmalarını sürdürmektedir. Halen termal elektrik üreten ve ayrıca yenilenebilir enerji projeleri geliştiren ve işleten ISKEN'in CEO'luğunu yapmaktadır. 

Uzmanlık ve ilgi alanları arasında Enerji Piyasası, Proje Geliştirme ve Sözleşme Yönetimi, Enerji ve Çevre Ekonomisi, Düzenleme ve izin Konularının Yönetimi, Hükümet, Kamu ve Toplum ilişkileri ve Kurumsal İletişim yer almaktadır.

Anglia Ruskin University

Anglia Ruskin University (ARU), Cambridge ve Chelmsford'daki ana kampüslerde bulunan dört fakülte ve yedi Araştırma Enstitüsü ile İngiltere'nin doğusundaki en büyük modern üniversitelerden biridir. ARU, dünyanın dört bir yanındaki 185 ülke ve bölgeden toplam 18.000 öğrencisi ile iddialı ve küresel bir üniversitedir. 2016'ten 2019'e, ARU Times Higher Education (THE) Dünya Üniversiteleri Sıralamasında-dünyanın en iyi 350 kurumlarından biri ve İngiltere'de en iyi 40 olarak yer aldı. Akademik olarak iddialı ve yenilikçi olan üniversite, aynı zamanda girişimcilik için gerekli nitelikleri öğrencilerine kazandırmaktan gurur duyuyor. Yenilikçi, kapsayıcı ve girişimci eğitim ve araştırma yöntemleriyle yaşamları dönüştürmek ARU’nun en büyük tutkularından biri.

2020 için Anglia Ruskin University 10,000 Pound değerinde bir bursu Türk öğrenciler için sunuyor.

Caffe Nero

Caffè Nero

Caffè Nero, kaliteli İtalyan kahvesini, sıcak ve rahat bir atmosfer, leziz yiyecekler ve mükemmel hizmet ile birleştirerek kahveseverlere sunan lider kahve markalarından biridir.

Dünya üzerinde İngiltere, Amerika, Polonya, Birleşmiş Arap Emirlikleri, Güney Kıbrıs, Irlanda ve Türkiye’de 1000’e yakın mağazası, 5.000 çalışanı ile Avrupa’nın en hızlı büyüyen 20’inci şirketi olan Caffè Nero’nun bugün Türkiye’de toplam 45 mağazası bulunmaktadır.

Cranfield University

Birleşik Krallık’ta Cambridge – Milton Keynes – Oxford yayının ortasında konumlanmış, bir lisansüstü eğitim üniversitesi olarak dünya standartlarındaki programlarımız, rakipsiz tesislerimiz, iş dünyası, sektör ve hükümetler ile yakın ilişkilerimiz ve uluslararası imajımız, bizi dünyanın dört bir yanındaki öğrencilerin ve eğitmenlerin gözünde cazip hale getiriyor. Mezunlarımız iş hayatında talep görüyor, Cranfield ile bağlantıları, kariyerleri boyunca onlara fayda sağlıyor. İster jeotermal mühendisliği ister küresel gıda tedarik zincirleri alanında olsun, tüm akademisyenlerimiz global bir bakış açısına sahip.Öğrencilerimiz arasında 110 ülke temsil ediliyor; öğrenci-çalışan oranımız ise 7'de 1.

Cranfield University GREAT Türkiye 2020 Bursu, tam zamanlı Su ve Tasarım, Çevre ve Zirai Gıda, Enerji ve Elektrik, İmalat ve Taşıma Sistemleri, Liderlik ve İşletme master programlarında geçerli olmak üzere, bir öğrenciye 10.000 Sterlin değerinde burs verilecektir.

Imperial College London

Imperial College London, Birleşik Krallık’ta sadece bilim, tıp, mühendislik ve işletme alanlarına odaklanan tek üniversitedir. Bunun sonucunda, sizin ilgi alanlarınızı ve tutkularınızı paylaşan benzer bakış açısındaki uzmanlardan oluşan bir topluluk meydana gelmiştir. 1907 tarihinde kurulan ve prestijli Russell Grup bünyesinde olan Imperial, istikrarlı şekilde dünyanın en iyi 10 üniversitesinden biri seçilmektedir. Uluslararası itibarımız ve simgesel bir dünya şehrinde bulunmamız, 140’ı aşkın ülkeden gelen en parlak ve zeki beyinlerinin bizi tercih etmesini sağlıyor. Bu durum da 2019 Times Higher Education listesinde, dünyanın en kapsamlı uluslararası üniversiteleri sıralamasında ilk 10’a girmemize yardımcı oluyor. 

Imperial College London 2020/21 akademik yılında, lisansüstü Bilim, Teknoloji, Mühendislik veya Tıp programlarında eğitim alacak bir Türk öğrenciye GREAT bursu veriyor.

Keeping Children Safe

Keeping Children Safe, dünyadaki en savunmasız çocukları istismardan ve sömürüden korumak için çalışan, dinamik ve büyüyen bir küresel ağdır. Batı Afrika'daki acil durum kamplarındaki çocuklara; yardım ve geliştirme görevlileri tarafından yapılan istismarın artmasına tepki olarak, 2001 yılında önde gelen birçok insani yardım ve geliştirme kurumu tarafından kurulmuştur.

Mac Millan

Mac Millan

Mac Millan