Bilgisayar oyun kariyeriniz burada başlıyor

Bilgisayar oyunları alanında bir kariyer fikri sizi heyecanlandırıyor mu? Cevabınız evet ise Birleşik Krallık size bu hayali gerekleştirmek üzere ilham verici bir başlangıç sunuyor. 

Birleşik Krallık üniversiteleri bilgisayar oyunları üzerine 215 lisans ve 40 lisansüstü program seçeneği sunuyor. Son teknolojiyle donatılmış tesislerde dünyanın önde gelen yetenekli oyuncuların önderliğinde ve yenilikçi öğretme yöntemleri sayesinde becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Yani bir sonraki en başarılı oyunu tasarlamak için ihtiyacınız olan her şey burada. 

75 milyar sterlin değerindeki oyun endüstrisi hızla büyüyor ve tüm dünyadaki hevesli yeni mezunlara pek çok imkan sunuyor. Birleşik Krallık’ta kendinizi yenilikçi sanal gerçeklik eğitim deneyiminden  çığır açan sinema tarzı görselleri tasarımlarken bulabilir veya bağımlılık yapan mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey hayal gücünüz.

Bilgisayar oyunları alanında lisans programları araştırın (UCAS web sitesi)  

Bilgisayar oyunları alanında lisansüstü programı arayın (Prospects web sitesi)

Ne öğreneceksiniz? 

Bilgisayar oyunlarının kapsamı yeni teknolojiler ve oyuncularla genişledikçe sunulan eğitimlerin ve kazandırdığı becerilerin kapsamı da artıyor. Mobilden, bilgisayara, konsoldan, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliğe kadar oyun platformları artık hiç olmadığı kadar çeşitli. Birleşik Krallık'taki eğitimler bu mesleğe girmek için ihtiyacınız olan becerilerini tümünü sağlar. 

Bu eğitimler üniversiteye bağlı olarak bilgisayar oyunlarına dair farklı alanları kapsayabiliyor. 

Oyun Tasarımı 

Oyun teorisiyle başlayan ve sonra pratiğe odaklanan oyun tasarımı eğitimleri çeşitli anlayış ve beceriler sağlıyor. Bazı üniversiteler ise hareket yakalama gibi teknolojiler üzerine deneyler yapabileceğiniz son teknoloji ile donanımlı laboratuvarlar sunuyor.

Programlama

Eğitimlerin bazıları daha ziyade oyunun gelişimine ve programlanmasına odaklanır. Bu eğitimlerin hepsi, bilgisayar oyunlarının kodlama tarafında çalışmak istediğine karar veren öğrencilere yöneliktir.

Güzel Sanatlar ve Anlatı

Bazı üniversiteler oyunların görsel ve anlatı ögelerinin derinine inebilmeleri için öğrencilerine güzel sanatlar, senaryo yazımı gibi diğer bölümlerdeki derslerle çapraz öğretim sunabiliyorlar. 

Pazarlama

Eğitim programlarının çoğu, oyunların nasıl pazarlandığını göstermek üzere bir pazarlama bileşeni de içeriyor. Bunun yanında, kendi stüdyonuzu kurmak ve yönetmek için gerekli olan işletme becerilerini edinebileceğiniz birçok fırsat da mevcut. 

E-Spor

Bazı üniversiteler, endüstrinin en hızlı büyüyen ve karlı alanlarından biri olan e-spor gibi oyun dünyasının kilit alanlarını ele alan belirli modüller sunuyor.

Bu kadar çok seçenek varken bu becerileri doğru bir dengede sunan bölümü seçmek de size kalıyor. Birçoğu belli bir alanda uzmanlaşmadan önce ilgi duyduğunuz modülleri seçmenize olanak tanıyor.

Bazı eğitimler, 21. yüzyılın gerektirdiği becerileri elde etmek için mezunlara destek olan ve oyun alanında Birleşik Krallık'ta önde gelen bir kurum olan Bağımsız Oyun Geliştiricileri Derneği'nin (TIGA) desteğiyle akredite edilmektedir. Çoğu bilgisayar oyunu şirketi, birçok beceriye sahip yetenekleri keşfetmek için bu eğitimlere ve faaliyetlere katılmaktadır. 

Birleşik Krallık Bilgisayar Oyun Pazarı

Birleşik Krallık bilgisayar oyunları endüstrisi, dünyada altıncı ve 4,33 milyar sterlin değeriyle Avrupa'da ikinci sıradadır. Lemmings, Tomb Raider ve tüm zamanların en başarılı oyunu Grand Theft Auto 5 gibi klasikleşmiş oyunların anavatanı burasıdır.

Günümüzde Birleşik Krallık'ta tüm formatlardaki olanaklarını genişletmek üzere birinci sınıf yetenekleri istihdam eden 2.000'i aşkın oyun şirketi bulunur. Dünya çapında bu oyunları oynamaya hazır olan birçok insan olsa da bu şirketlere girmek isteyen kişi sayısı da çoktur. Birleşik Krallık'ta 32,4 milyon insan oyun oynamaktadır, bu yüzden de Birleşik Krallık çapında bu kadar çeşitli oyun etkinliklerinin düzenlenmesi hiç de şaşırtıcı değildir. Destansı fuarlar, fantastik ve bilim kurgu festivalleri, geliştiricilerle derinlemesine sohbetleri, nostaljik oyun maratonları, e-spor maratonları ve Wi-Fi Savaşları gibi ilginç ve harika oyun komedileri arasında herkes kendi ilgili alanına göre bir şey bulabilir. Bu etkinliklerin bir çoğu üniversite bölümleriyle ortak düzenlenir ve ülkenin neresinde olursanız olun yakınınızda mutlaka oyuncuların bir araya geldiği bir etkinlik bulursunuz.

Tüm bunlar kendisini oyun kültürüne adayan ve işi ustasından öğrenmek isteyen öğrenciler için Birleşik Krallık'ı kusursuz kılar. 

Oynamaya hazır mısınız?

Bilgisayar oyunları alanında lisans programları araştırın (UCAS web sitesi)

Bilgisayar oyunları alanında lisansüstü programı arayın (Prospects web sitesi)