Neden Birleşik Krallık’ta lise eğitimi?

Birleşik Krallık’taki yatılı okullarda lise eğitimi hayatınızın her safhasında kullanabileceğiniz becerilerinizi geliştirirken sizi üniversite eğitiminize hazırlayan eşsiz bir eğitim sunar. Okullar, devletin eğitim, tesis, öğrencilerin bakımı gibi konularda belirlemiş olduğu katı standart kurallarına göre denetlenir. 

Birçok yatılı okul modern ve geleneksel mimarinin iç içe geçtiği birbirinden güzel tarihi binalardan oluşmaktadır. Eşsiz bir yaşam ve öğrenim deneyimi sunan tesislerde eğitiminiz sırasında İngilizcenizi geliştirme fırsatı da elde edersiniz. 

Birleşik Krallık’ta neden lise eğitimi ile ilgili diğer çarpıcı özellikler;

  • Akademik başarı: Birleşik Krallık’taki özel okulların çoğu akademik başarı açısından ön sıralarda yer alır. Öğrenciler yükseköğrenimlerine başarılı bir şekilde devam eder.
  • Kalite: Okullar devlet tarafından belirlenen katı kuralları göre denetlenir. Öğrencinin kaliteli ve en güncel eğitimi alacağı garanti edilir.  
  • Öğrencinin hem öğrenci hem de bir birey olarak becerilerini geliştirmesini sağlar.
  • Öğrencinin kendine güveni ve bağımsız çalışma becerileri gelişir
  • Kaliteli eğitim ortamında yaşam ve eğitim imkanı sunar
  • Öğrenciler İngilizce’yi İngilizce’nin beşiğinde öğrenirken Birleşik Krallık’ın kültürünü de öğrenir
  • Kültürlerarası beceri ve anlayış: Okullardaki  uluslararası ortam öğrencilerin farklı kültürlerden insanlarla yaşamayı, insanları anlamayı ve onlara saygılı duymayı öğrenir, yeni arkadaşlar edinir. 
  • İlgi gösterilen bir ortamda eğitim: Gözetim ve destek öğrenci refahı açısından oldukça önemlidir. Öğrencinin Birleşik Krallık’taki hayatına alışma sürecinde ve eğitimi sırasında akademik ve kişisel destek verilir.
  • Farklı eğitim seçenekleri: Okullar müfredatlarını kendileri belirlemektedir. Öğrencinin ilgi alanlarına ve becerilerine uygun eğitim imkanı alması sağlanır.
  • İlgi: Öğrenci öğretmen oranı oldukça önemlidir. İstatistiklere göre Birleşik Krallık’taki okullarda her 9.2 öğrenciye bir öğretmen düşmektedir.

Son yıllarda Birleşik Krallık’ta ortaokul ve lise eğitimine ilgi oldukça arttı. Pervin Kaplan* ile yürüttüğümüz bu projede Birleşik Krallık’ta bulunan The King’s School, Canterbury International College, Merchiston Castle School ve Wrekin College yöneticileri ile ropörtaj yaparak en çok merak edilen soruları sizin için sorduk.

Birleşik Krallık’ta yatılı eğitim almak isteyen bir öğrenci veya çocuğunuzun Birleşik Krallik’ta eğitim almasını isteyen bir veli iseniz bu yazı serimizi mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

Birleşik Krallık’ta yatılı okulda eğitim ile ilgili sorularıınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

* Pervin Kaplan: 22 yıldır gazetecilik yapan Pervin Kaplan kariyerinin son 10 yılında eğitim konularına odaklanmıştır. Okul öncesi eğitimden ilköğretim ve liseye, üniversiteden yurtdışı eğitime ve kariyer planlamaya birçok habere imza atan ve yüzlerce dizi yazı hazırlayan Pervin Kaplan bu alanda önde gelen gazetecilerden biridir.