UK Alumni Ödülleri 2017

Son 15 yıl içinde Birleşik Krallık'ta eğitim veren üniversitelerden mezun olan bireylerin başarılarını kutlamak amacıyla verilen Education UK Alumni Ödülleri, bu ülkede yükseköğrenime verilen değerin göstergesidir.  Bu ödüller, Birleşik Krallık'ta aldıkları eğitimin mezuniyet sonrasındaki hayatlarına yaptığı olumlu katkıyı kanıtlayabilen profesyoneller, girişimciler ve cemiyet önderlerinin sıra dışı başarılarını takdir etmek için verilmektedir.

Üç kategoride ödül verilmektedir:

 • Profesyonel Başarı Ödülü –Kendi alanlarında liderlik ve başarıları sayesinde öne çıkan mezunlara verilen,
 • Girişimcilik Ödülü – Büyüme potansiyeli olan, yenilikçi iş fırsatlarını ortaya çıkaran ya da böylesi fırsatlara katkıda bulunacak aktif faaliyetlerde bulunan mezunlara verilen,
 • Toplumsal Etki Ödülü –Toplumsal değişime olumlu yönde katkı sağlayan ve insanların hayatını iyileştirme konusunda katkılarda bulunan mezunlara verilen ödül kategorisidir.

Study UK Alumni ödülünü kazanmak mezunlara çeşitli fırsatlar sunmaktadır:

 • uluslararası düzeyde tanınma, yeni iş bağlantıları kurmak,
 • yeni başarılara ışık tutmak,
 • uluslararası anlamda takdir görmek,
 • yeni profesyonel bağlantılar sağlamak
 • Birleşik Krallık üniversitelerinden mezun olmuş kişilerden oluşan uluslararası bir ağa erişimlerini sağlamak
 • Birleşik Krallık’taki eğitime ve daha sonrasında başarılarına dair tecrübelerini paylaşmak

Study UK Alumni Awards 2017

Geçtiğimiz on yıllık süre içinde Birleşik Krallık’ta bulunan üniversitelerde eğitim almış olan uluslararası mezunların başarılarını kutlamayı amaçlayan Education UK Alumni Ödülleri, 24 Şubat’ta düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Etkinlik fotoğraflarını buradan görebilirsiniz. 

UK Alumni Ödülleri 2017 ile ilgili hikayeler için Study UK web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu yıl “Profesyonel Başarı Ödülü”, “Girişimcilik Ödülü” ve "Sosyal Etki Ödülü" kategorilerinde toplam on finalist yarıştı.

Profesyonel Başarı Ödülü Finalistleri:

 • Umut Genç                              University of Cambridge and University of Manchester
 • Bilge Demirkoz                        University of Oxford
 • Cevdet Mehmet Kösemen       Goldsmiths, University of London
 • Lefteris Pitarakis                      University of Westminster

Profesyonel Başarı Ödülü Finalistleri ile ilgili detaylı bilgi için, videomuzu izleyebilirsiniz. 

Girişimcilik Ödülü Finalistleri:

 • Can Türkseven                        University Cambridge
 • Neri Karra                                University of Cambridge
 • Serter Varol                              University of Hertfordshire

Girişimcilik Ödülü Finalistleri ile ilgili detaylı bilgi için, videomuzu izleyebilirsiniz. 

Toplumsal Etki Ödülü Finalistleri: 

 • Havva Özden Bademci             University of East London and University of Kent
 • Massimiliano Rebaudengo        Oxford Brookes University
 • İpek Yezdani                              City University London

Toplumsal Etki Ödülü Finalistleri ile ilgili detaylı bilgi için, videomuzu izleyebilirsiniz. 

UK Alumni Ödülleri 2017 Kazananları

Mesleki Başarı Ödülü: Prof. Bilge DEMİRKÖZ (Oxford Üniversitesi)

Türkiye'nin önde gelen fizikçilerinden Profesör Demirköz aynı zamanda bilimin toplumsallaşması için çalışan bir aktivist ve eğitimcidir. Demirköz, TBMM'de kabul edilmesi için büyük uğraş verdiği CERN ortak üyelik anlaşması kapsamında CERN'in destek verdiği projede, ekibiyle birlikte uzay radyasyon testlerinin yapılabileceği bir parçacık ışıma laboratuvarı kuruyor.

Profesör Demirköz, özel sektörle ilişkilerin temel araştırmalarda dahi ne kadar önemli olduğunu İngiltere’de aldığı eğitim sayesinde öğrendiğini belirtiyor.

Özel sektörle ortak çalışmalar yürüterek, ARGE faaliyetleriyle şirketlerin ürünlerini geliştirmek yalnızca bu şirketlerin üretkenliklerini artırmalarına yardımcı olmaz, aynı zamanda ekonomiye de katkı sağlar. Demirköz, bu inançla Türkiye'de karar vericileri CERN üyeliğine ikna etmek için katıldığı zorlu toplantıların üstesinden gelebildiğinin altını çiziyor.

Girişimcilik Ödülü: Neri KARRA (Cambridge Üniversitesi)

Neri Karra, kendi adını taşıyan, lüks deri ürünler tasarlayan markanın kurucusudur. İtalya'dan tedarik ettiği malzemeleri Türkiye'de ve Bulgaristan'da ürüne dönüştüren şirket, 14 ülkeyi kapsayan bir dağıtım ağına ve 27 ayrı bağımsız Neri Karra butiğine sahip.

DSD (Deri Sanayicileri Derneği) verilerine göre, Neri Karra markası Türkiye'nin en büyük ihracatçıları arasında yer alıyor.

Girişimci rolünün yanı sıra, Paris ve Lille'de bulunan IESEG School of Management'da Strateji ve Girişimcilik alanında doçent doktor olarak görev yapan Nelr, ayrıca moda sektörüne dair üçüncü kitabını hazırlıyor.

Neri, İngiltere’de aldığı eğitimin kendisine stratejik ve analitik becerilerin yanı sıra yaratıcı düşünme kapasitesi de kazandırdığını ve bu sayede akademik kariyerine devam ederken, şirketini kurup büyütebildiğini belirtiyor.

Toplumsal Etki Ödülü: Havva Özden BADEMCİ (East London Üniversitesi ve Kent Üniversitesi)

Havva Özden Bademci, Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (SOYAÇ) kurulmasında ve sokak çocuklarının haklarının iyileştirilmesinde ve savunulmasında büyük bir rol üstlenmiştir. SOYAÇ, sokak çocukları için “Safe Families Safe Children” isimli Uluslararası Sokak Çocukları Koalisyonu'nda Türkiye’yi temsil eden tek merkezdir. Havva, savunmasız çocukların ve gençlerin durumlarını iyileştirmeye yönelik ulusal ve uluslararası araştırmalar, danışmanlık çalışmaları, öğretim faaliyetleri ve uygulamalı projeler yürütmektedir. Çocuk ıslahevlerinde çalışan uzmanlar gibi, sokak çocukları ve savunmasız çocuklara sosyal hizmetler sunan görevlilere yönelik psiko-sosyal eğitimler vermektedir.

Havva, hem Kent Üniversitesi’nde hem de Tavistock Clinic'te dünyanın önde gelen akademisyenleri ve uygulamacılarıyla çalışmıştır. Öğrencilik yıllarında edindiği uluslararası akademisyen ve klinik uzmanlardan oluşan çevresi, mesleki kariyerinde ilerlemesine de yardımcı olmuştur. Havva, İngiltere'de aldığı eğitimin ilham verici bir çocuk merkezi olan SOYAÇ'ı kurma kararında etkili olduğunu belirtiyor.