Türkiye'de mezunların başarılarını kutluyoruz  

Birleşik Krallık'ta dünya standartlarında öğrenim gören seçkin öğrencilerin aldığı eğitim, yaşamları boyunca onlara avantaj sağlıyor. Study UK Mezun Ödülleri, Birleşik Krallık yüksek eğitim kurumlarından mezun kişilerin, seçtikleri alanda ulaştıkları başarıları ve Birleşik Krallık'ta gördükleri eğitimin bu başarıyı nasıl etkilediğini göstermek amacıyla düzenlenmektedir. 

British Council, tüm dünyadaki Birleşik Krallık mezunlarının başarılarını kutlamak üzere sekinci kez bu ödül programını düzenliyor.

Study UK Mezun Ödülleri, Birleşik Krallık dışında yaşayan tüm Birleşik Krallık mezunlarının başvurusuna açıktır. Ödülün kazananları ve finalistleri, Birleşik Krallık’ta yükseköğrenim deneyimini içinde yaşadığı toplumun, mesleklerinin ve ülkelerinin yararı için kullanan alanında öncü kişilerdir. Mezun Ödülleri, Birleşik Krallık’ta yükseköğrenimin mezunların kariyerinde yarattığı değeri ve etkiyi göstermenin başarılarını kutlamanın yanı sıra mezunların ve eğitim aldıkları üniversitenin uluslararası görünürlüğünü de artırmayı hedefler.

Study UK Mezun Ödülleri’ne, son 15 yıl içinde en az bir dönem Birleşik Krallık’ta veya başka bir ülkede edinilmiş Birleşik Krallık tarafından tanınan bir programı tamamlayarak lisans veya lisansüstü dereceye sahip ve şu anda Birleşik Krallık dışında bir ülkede yaşayan tüm mezunlar başvurabilir.

Dört kategori bulunmaktadır:

  • Bilim ve Sürdürülebilirlik Ödülü, bilim ve sürdürülebilirlik dünyasındaki kariyer ve başarılarıyla öne çıkan, yarattıkları etkiyi ve başarılarını kendi mesleklerine ve ötesine yansıtabilen Birleşik Krallık mezunlarına verilir. Çalışma alanları arasında; iklim eylemi, temiz enerji, tıp, sürdürülebilir şehirler ve topluluklar, mühendislik, sanayi ve inşaat yer alır.
  • Sanat ve Kültür Ödülü, sanat ve kültür alanında kariyer yapmış mezunlara verilir. Sanatsal becerilerini, etkilerini ve yaratıcılıklarını gösterebilecek mezunlar arıyoruz. Çalışma alanları arasında; sanat, tasarım, medya, video, TV, müzik, blogcular, vloggerlar, Youtuberlar ve beşeri bilimler yer alır. 
  • Sosyal Eylem Ödülü, olumlu yönde sosyal değişimin oluşmasına ve insanların yaşamlarının iyileşmesine ciddi ölçüde katkı sağlayan ve çaba gösteren mezunlara verilir. Çalışma alanları arasında; eşitsizliğin, yoksulluğun ve açlığın azaltılması, eğitim ve beceri kazandırma ve barış ve adalet yer alır.
  • İş ve Girişimcilik Ödülü, büyüme potansiyeline sahip yenilikçi veya yaratıcı yeni fikirleri, çözümleri veya iş fırsatlarını başlatan veya bunlara katkı sağlayan aktif mezunlara verilir. Çalışma alanları arasında;  girişimcilik, iş ve teknoloji yer alır.

Birleşik Krallık’ta eğitim aldınız ve olağanüstü bir başarınız varsa ödüllerden birine başvurun. Başvurular 1 Eylül 2021'de açılıyor! 

Harika bir başvuru nasıl olur? Study UK Mezun Ödülleri sitemizi ziyaret ederek ipuçları hakkında bilgi alabilirsiniz.  

Bu prestijli ödülün size sağlayacağı faydalar: 

  • Global basın ve dijital yayın yoluyla, uluslararası bilinirliğinizi artırma 
  • Profesyonel ağlarınızı ve iş bağlantılarınızı oluşturma ve geliştirme  Türkiye ayağını kazananlara profesyonel gelişime yönelik eğitim programlarını karşılamak üzere1.500  Sterlin değerinde fon

Zaman çizelgesİ

1 Eylül 2021 Başvuru başlangıç                        
29 Ekim 2021 Başvuru bitişi - Türkiye saati ile 18.00
Ekim - Kasım 2021 Başvurular arasından final listesinin belirlenmesi
Aralık 2021 - Ocak 2022 Türkiye finalistlerinin duyurulması
Mart 2022 Türkiye kazananlarının duyurulması   ve ödül töreni (Tören Covid-19 durumundaki gelişmelere bağlı olarak fiziksel veya online etkinlik olarak düzenlenecektir)
Nisan - Ağustos 2022 Global Mezun Ödülleri finalistlerinin sosyal medya üzerinden açıklanması ve kutlanması
Eylül 2022                                                          
Global Mezunlar Ödülleri’nin kazananlarının açıklanması

Başvurular 1 Eylül 2021’de başlayacak ve 29 Ekim 2021’de bitecektir. Başvuru kriterlerine uygun tüm başvurular, global Mezun Ödülleri için de değerlendirmeye alınacaktır.

Study UK Mezun Ödülleri Türkiye finalist ve kazananları, 2022 yılında açıklanacak ve kazananların hikaye ve başarıları geniş kitlelerle paylaşılacaktır. Kazananlar, global basın ve dijital yayın yoluyla uluslararası bilinirliğinizi artırma, profesyonel ağlarını ve iş bağlantılarını oluşturma ve geliştirme ve başarılarını geliştirmek üzere kullanabileceği 1500 Sterlin değerinde fon imkanı elde edecektir.

'Mezun ödüllerine nasıl başvurulur?' Web seminerleri

British Council, ilgilenen adaylar için başvuru prosedürleri ile ilgili ‘Başvuru nasıl yapılır’ webinarları düzenleyecektir. Katılmak isteyenler buradaki linkten kayıt olabilirler.

Bununla da ilgilenebilirsiniz