Mezun Ödülleri 2020 Kazananları

Birleşik Krallık’ta Eğitim Mezun Ödüllerinin kazananları belli oldu! 

Mezun Ödüllerinin kazananları 6 Şubat tarihli ödül töreninde açıklandı:

  • Profesyonel Başarı ödülü: Gökçe Yörükoğlu, University of Kent  
  • Girişimcilik ödülü: Aslı Ermiş Mert, University of Oxford
  • Sosyal Etki ödülü:  Ali Ercan Özgür, University of Birmingham

Birleşik Krallık'ta dünya standartlarında öğrenim gören seçkin öğrencilerin aldığı eğitim, yaşamları boyunca onlara avantaj sağlıyor. Mezun Ödülleri, Birleşik Krallık yüksek eğitim kurumlarından mezun kişilerin, seçtikleri alanda ulaştıkları başarıları ve Birleşik Krallık'ta gördükleri eğitimin bu başarıyı nasıl etkilediğini göstermek amacıyla düzenlenmektedir. 

Yarışmada, Profesyonel Başarı, Girişimcilik ve Sosyal Etki olmak üzere üç kategori bulunuyor:

  • Profesyonel Başarı ödülü; profesyonel sektörlerinde sergiledikleri örnek liderlik ve başarılarıyla kendini gösteren, yarattıkları etkiyi ve başarılarını kendi mesleklerine ve ötesine yansıtabilen Birleşik Krallık mezunlarına verilir. 
  • Girişimcilik ödülü; yenilikçi ve yaratıcı yeni fikirler, çözümler ve gelişim potansiyeli büyük iş fırsatları bulan veya bunların geliştirilmesine katkı sağlamak için etkin bir şekilde çalışan Birleşik Krallık mezunlarına verilir. 
  • Sosyal Etki ödülü; olumlu yönde sosyal değişimin oluşmasına ve insanların yaşamlarının iyileşmesine ciddi ölçüde katkı sağlayan ve çaba gösteren Birleşik Krallık mezunlarına verilir. 

Bu prestijli ödülün sağlayacağı faydalar: 

  • Küresel basın ve dijital yayın yoluyla, uluslararası bilinirliğinizi artırma 
  • Profesyonel ağlarınızı ve iş bağlantılarınızı oluşturma ve geliştirme
  • Yarışmanın tüm kazananları 3000 Sterlin değerinde kariyer gelişimi ve profesyonel beceri eğitimi için hibe imkânı elde edecektir.
  • Profesyonel ağınızı ve iş fırsatlarınızı genişletebileceğiniz Birleşik Krallık ziyareti olanağı  

Başvuru kriterleri, kategoriler ve başvuruların değerlendirilmesi aşamasında dikkate alınacak kriterler için web sitemizi ziyaret edin. 

Zaman Çizelgesi

3 Temmuz 2019 
Başvuruların açılması  
13 Ekim 2019 
Adaylık için son gün  
28 Ekim 2019  
Başvuruların kapanış tarihi  
Kasım 2019 
Başvuranların kısa listesinin açıklanması 
Aralık 2019 - Ocak 2020 
Finalistlerin duyurusu 
6 Şubat 2020 
Mezun Ödülleri töreni
Nisan 2020
Global Mezun Ödülü Kazananlarının açıklanması

Ülke düzeyinde mezun ödüllerine başvuranlar, global mezun ödülleri çerçevesinde de değerlendirilecektir.

2020 yılının finalistleri ile tanışın Mezun Ödülleri’ne yapılan birçok güçlü başvuru arasından, bu adayların hikayeleri ve başarıları özellikle göze çarpıyordu. Hikayelerini benzersiz kılan şeyleri öğrenin.

2020 yılı finalist ve kazananları: 

Pek çok güçlü başvuru arasından öne çıkan ve finalist olmaya hak kazanan mezunlarımızla tanışın. 

Profesyonel Başarı Ödülü finalistleri

Ioannis N. Grigoriadis, School of Oriental and African Studies (SOAS)

Dr. Ioannis N. Grigoriadis Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde Doçent Doktor ve Avrupa Çalışmaları Jean Monnet başkanıdır. 2018-2019 akademik yılında, Northwestern Üniversitesi Buffett Küresel Araştırmalar Enstitüsü, Keyman Modern Türk Araştırmaları Programı'nda Misafir Öğretim Üyesi olarak yer aldı. 2016-2017 akademik yılında, Berlin'deki Alman Uluslararası İlişkiler ve Güvenlik Enstitüsü'nde (Stiftung Wissenschaft und Politik -SWP) IPC-Stiftung Mercator Kıdemli Araştırma Görevlisi ve Princeton Üniversitesi'nde Stanley J. Seeger Araştırma Görevlisi olarak çalışmıştır. Çok sayıda akademik makalesi bulunan Grigoriadis, Türk siyaseti, Yunan siyaseti ve Türkiye-Avrupa Birliği üzerine pek çok kitapları yayınlamıştır. Araştırmalarında milliyetçilik ve demokratikleşmeye odaklanan Grigoriadis’in ilgi alanları arasında geç Osmanlı tarihi ve cumhuriyet dönemi Türk siyaseti ve tarihi yer almaktadır. 

Gökçe Yörükoğlu, University of Kent (Kazanan)

Gökçe Yörükoğlu, doğanın korunması ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı konusunda bilimsel çalışmalar yürüten ulusal bir STK olan Doğa Koruma Merkezi'nde İş ve Biyolojik Çeşitlilik Sorumlusu ve Proje Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Gökçe Yörükoğlu'nun çalışmaları Türkiye'nin doğal kaynak kullanımına ilişkin ulusal politikalarını şekillendirmede etkili olmuştur. Politikalara yön vermek ve kolektif adımlar atılmasını sağlamak için yıllar boyunca hükümet ve özel sektörle yakın işbirliği içinde çalışmıştır. Yörükoğlu halen üniversitelerde iklim değişikliği üzerine dersler vermektedir. Bu dersler sayesinde çalışmalarını daha da yaygınlaştırmayı ve genç zihinlere ilham vermeyi amaçlamaktadır.

Mahir Çipil, London Business School 

Mahir Çipil, Vienna Insurance Group'ta (Ray Sigorta) Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü olarak görev yapmaktadır Çipil, aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Türk Sigorta Enstitüsü Vakfı’nda öğretim görevlisidir. Ayrıca, üretken bir yazar olan Çipil farklı konularda sekiz akademik kitap ve işletme kitabı yazmıştır. 2016 yılında Vienna Insurance Group’a katılmış ve şirketin satışlarını ~%25 (pazar ortalamasının iki katından fazla) ve hisse senedi fiyatını%310 (en iyi performans gösteren en iyi 20 hisse arasında) artırmasını sağlayan bir büyüme stratejisi ortaya koymuştur. Ayrıca şirketinin müşteri odaklı olmasına yardımcı olmuştur. 2019 yılında şirket, pazardaki en iyi üç müşteri dostu şirketten biri seçilmiştir.

Girişimcilik Ödülü Finalistleri

Aslı Ermiş Mert, University of Oxford (Kazanan)

Sosyoloji Bölümü'nde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmakta olan Aslı Mert, KOÇ-KAM Direktör Yardımcısı olarak çalışmaktadır ve UNESCO Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Sürdürülebilir Kalkınma Kürsüsü üyesidir. Aslı, Türkiye'de hem kadınlar hem de toplumun geneli için Hollanda Krallığı Başkonsolosluğu tarafından finanse edilen ilk çok sektörlü liderlik projesi olan “Geleceğin Rol Model Lider Kadınları Projesi”ni tasarlayıp yönetmiştir. Daha sonra “Rol Model Lider Kadınlar Ağı”nı kurmuştur. Aslı, toplumun her kesiminde toplumsal cinsiyet eşitliği ve refahla ilgili çözümlere yönelik farkındalığı artırmak ve çözüm üretmek için akademik projelere ve sivil katılım projelerine odaklanmaktadır. 

Esra Gönen, London South Bank University  

Esra Gönen, başlıca ilgi alanları hizmet sektöründe Tasarım & İnovasyon ve Yaratıcı & Kültürel Endüstriler olan bir girişimcidir. 2009 yılında Türkiye’deki Kobi’lere uluslararası pazarlara açılmaları için ve çok uluslu şirketlere Türk pazarına giriş yapabilmeleri için satış ve danışmanlık hizmetleri veren GNN Dış Ticaret firmasını kurmuştur. 2016 yılında yaratıcı ve sosyal endüstrilerden girişimcilerin birlikte çalışıp, sosyalleşebileceği ve kolektif olarak projeler geliştirebileceği ORIGINN COWORKING'i kurmuştur. 2017 yılında sanat, teknoloji ve inovasyonu buluşturan yeni çalışmaları desteklemek için Merak Yaratıcı İşler ve Kültür Derneği'ni kurmuştur. NestaUK’in Yaratıcı Girişimcilik Programı’nın eğitmenlerinden olan Gönen, British Council tarafından Yaratıcı ve Kültürel Endüstrilerde etkili kadın lider olarak seçilmiştir ve Baltic Creative CIC, Liverpool’un yönetimi yapmaktadır. 

Yıldız Tuğba Kurtuluş Kara, London School of Economics and Political Science

On yıldan fazla bir süredir Ticaret Bakanlığı'nda Dış Ticaret Uzmanı olarak görev yapan Kara, ekonomik diplomasiden ticaretin kolaylaştırılmasına, e-ticaretten dış ticaret lojistiğine kadar çok taraflı, bölgesel ve ikili ticaret konularında geniş bir bilgi birikimine sahiptir. Kara, en iyi akıllı toplum uygulamalarını analiz etmek ve Türkiye'ye özgü koşullara, kaynaklara ve ihtiyaçlara uygun olarak formüle edilmiş politika önerileri üretmek amacıyla, Ağustos 2017'de dijital dönüşüm, fütürizm, bilim felsefesi ve gelişen teknolojiler üzerine uzmanlaşmış bir grup profesyonelle birlikte Toplum 5.0 Enstitüsü'nü kurmuştur. Toplum 5.0 Enstitüsü, yıldırım hızındaki teknolojik gelişmelere uyum sağlama yolları üzerine projeler yürüten bir düşünce kuruluşu olmaya doğru ilerlemektedir.

Sosyal Etki Ödülü Finalistleri

Ali Ercan Özgür, University of Birmingham (Kazanan)

Ali Ercan Özgür, IDEMA Uluslararası Kalkınma Ortakları’nın ve İhtiyaç Haritası’nın  kurucuları arasında ve Yönetici Ortağı’dır. Bu sosyal kalkınmaya yönelik girişimcilik çalışmalarından önce Amerikan Ticaret Odası Türkiye Ofisi’nin Genel Direktörü olarak çalışmıştır. Yeni nesil kuluçka Merkezi INOGAR’ın kurucularından biridir. 2001'den beri Habitat için Gençlik Derneği için gönüllülük yapmıştır ve sürdürülebilir kalkınma ile ilgili ulusal ve uluslararası komitelere üyedir. Toplumsal girişimler olan sehircocugu.com ve ihtiyacharitasi.org’un kurucusudur. 2002 UNDP RİO +10 Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi'nde gençlik ve ulusal delege üyesi olmuştur. 

Elif Gökşen Köstem, London School of Economics and Political Science

Elif Gökşen, BMMYK'deki çalışmaları kapsamında statülerini belirlemek adına yüzlerce mülteciyle görüşmüştür. Türkiye'de ulusal iltica sisteminin gelişmesine katkıda bulunmuştur. Uluslararası Barolar Birliği'nin Üstün Genç Hukukçu Ödülü'nü kazanan ilk Türk avukat olan Gökşen, Fulbright Bursu almaya hak kazanmış ve Columbia Hukuk Fakültesi tarafından Misafir Öğretim Üyesi olarak kabul edilmiştir. Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde Misafir Uzman sıfatıyla bulunan Gökşen, adalet için çalışmaya kararlıdır ve Türkiye'de insan hakları hukuku üzerine çalışan bir araştırma merkezi kurmayı amaçlamaktadır.

Hikmet Ceyhun Göcenoğlu, Birkbeck, University of London

Dr. Ceyhun Göcenoğlu’nun kurumsal sosyal sorumluluk konusuyla tanışması 1998 yılında adım attığı AIESEC ile gerçekleşti. Sonrasında Chevening Bursu ile Londra Üniversitesi, Birkbeck College’da kurumsal sosyal sorumluluk üzerine yüksek lisansını tamamladı. Ülkeye dönüşünde Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Kurucu Genel Sekreterliği görevini üstlendi. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde doktorası tamamlarken, British Council ve telekomünikasyon sektöründe çalıştı. Halen IBM Türk Kurumsal İlişkiler Müdürü olarak çalışırken KSS konusunda Harvard Business Review’da blog yazmakta, Kadir Has Üniversitesi’nde öğrencilerle KSS’yi paylaşmakta ve TKSSD Derneği’nde yönetim kurulu üyeliği yapmaktadır.

Dış bağlantılar