Birleşik Krallık’ta Eğitim Mezun Ödüllerine Başvurular tamamlanmıştır. Başvuranların kısa listesi yakında açıklanacaktır. 

Birleşik Krallık'ta dünya standartlarında öğrenim gören seçkin öğrencilerin aldığı eğitim, yaşamları boyunca onlara avantaj sağlıyor.   Mezun Ödülleri, Birleşik Krallık yüksek eğitim kurumlarından mezun kişilerin, seçtikleri alanda ulaştıkları başarıları ve Birleşik Krallık'ta gördükleri eğitimin bu başarıyı nasıl etkilediğini göstermek amacıyla düzenlenmektedir. 

Yarışmada, Profesyonel Başarı, Girişimcilik ve Sosyal Etki olmak üzere üç kategori bulunuyor:

  • Profesyonel Başarı ödülü; profesyonel sektörlerinde sergiledikleri örnek liderlik ve başarılarıyla kendini gösteren, yarattıkları etkiyi ve başarılarını kendi mesleklerine ve ötesine yansıtabilen Birleşik Krallık mezunlarına verilir. 
  • Girişimcilik ödülü; yenilikçi ve yaratıcı yeni fikirler, çözümler ve gelişim potansiyeli büyük iş fırsatları bulan veya bunların geliştirilmesine katkı sağlamak için etkin bir şekilde çalışan Birleşik Krallık mezunlarına verilir. 
  • Sosyal Etki ödülü; olumlu yönde sosyal değişimin oluşmasına ve insanların yaşamlarının iyileşmesine ciddi ölçüde katkı sağlayan ve çaba gösteren Birleşik Krallık mezunlarına verilir. 

Harika bir başvuru nasıl olur? Birleşik Krallık Mezun Ödülleri sitemizi ziyaret ederek ip uçları hakkında bilgi alabilirsiniz.  

Bu prestijli ödülün size sağlayacağı faydalar: 

  • Küresel basın ve dijital yayın yoluyla, uluslararası bilinirliğinizi artırma 
  • Profesyonel ağlarınızı ve iş bağlantılarınızı oluşturma ve geliştirme
  • Yarışmanın tüm kazananları 3000 Sterlin değerinde kariyer gelişimi ve profesyonel beceri eğitimi için hibe imkânı elde edecektir.
  • Profesyonel ağınızı ve iş fırsatlarınızı genişletebileceğiniz Birleşik Krallık ziyareti olanağı  

Başvuru kriterleri, kategoriler ve başvuruların değerlendirilmesi aşamasında dikkate alınacak kriterler için web sitemizi ziyaret edin. 

Zaman Çizelgesi

3 Temmuz 2019 
Başvuruların açılması  
13 Ekim 2019 
Adaylık için son gün  
28 Ekim 2019  
Başvuruların kapanış tarihi  
Kasım 2019 
Başvuranların kısa listesinin açıklanması 
Aralık 2019 - Ocak 2020 
Finalistlerin duyurusu 
6 Şubat 2020 
Mezun Ödülleri töreni
Nisan 2020
Global Mezun Ödülü Kazananlarının açıklanması

Ülke düzeyinde mezun ödüllerine katılanlar, global mezun ödülleri çerçevesinde de değerlendirilecektir.

Ülke düzeyinde kazananlar, 6 Şubat'ta İstanbul’da gerçekleşecek Mezun Ödülleri töreninde açıklanacaktır.

Bir Birleşik Krallık üniversitesinden mezunsanız ve işinizin yarattığı farkı dünyanın bilmesini istiyorsanız, hemen ödül kategorilerinden birine başvurabilir ya da tanıdığınız ve başarılı olduğunu düşündüğünüz Birleşik Kralık mezunlarını aday gösterebilirsiniz.. Hikayenizi duymak için sabırsızlanıyoruz.

2019 yılının finalistleri ve kazananları ile tanışın Mezun Ödülleri’ne yapılan birçok güçlü başvuru arasından, bu adayların hikayeleri ve başarıları özellikle göze çarpıyordu. Hikayelerini benzersiz kılan şeyleri öğrenin.

Kazananlar:

  • Profesyonel Başarı ödülü: Aysegul Buğra, University of Southampton 
  • Girişimcilik ödülü:               Mehmet Akalın, University of Sussex
  • Sosyal Etki ödülü:              Didem Tali, London School of Economics

2019 yılı finalistleri: 

Pek çok güçlü başvuru arasından öne çıkan ve finalist olmaya hak kazanan mezunlarımızla tanışın. Her üç kategorideki finalistlerin videolarını da izleyebilirsiniz: Profesyonel Başarı Ödülü Finalistleri, Girişimcilik Ödülü Finalistleri, Sosyal Etki Ödülü Finalistleri.

Profesyonel Başarı Ödülü finalistleri

Alper Akar, London Business School 

Üçüncü boğaz köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu'nun İşletmesini üstlenen ve sermayedarı olan ICA'nın Mali İşler müdürlüğünü yapan Alper Akar, Türkiye'nin en büyük altyapı projelerinden birinin geliştirilmesi, uygulanması ve başarılı bir şekilde yapılandırılmasında önemli bir rol oynamıştır.  

Proje sadece İstanbul'un uzun vadeli süregelen Boğaz geçiş problemini çözmekle kalmamış, aynı zamanda Asya ve Avrupa arasında alternatif bir yol sağlamıştır. Köprü, küresel lojistik ağının bir parçası olarak mal ve hizmetlerin sürekli akışını kolaylaştıran Çin'in "bir kuşak, bir yol" adlı girişiminin bir parçası olma niteliği taşımaktadır.    

Alper, London Business School'un kendisine liderlik ve finans alanlarında kritik nitelikler ve beceriler kazandırmakla beraber, uluslararası ağı ile ona küresel iş fırsatları yaratma fırsatı sağladığını belirtiyor.   Alper, altyapı ve kamu-özel-ortaklık projelerine katılım göstererek sadece Türkiye'de değil, aynı zamanda daha geniş bir bölgede ekonomilerin gelişimine katkıda bulunmak için uzmanlık ve becerilerinden yararlanıyor. 

Ayşegül Buğra, University of Southampton 

Dr. Ayşegül Buğra şu anda Dr. Nusret - Semahat Arsel Uluslararası Ticaret Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezinin yöneticiliğini yapmaktadır. Koç Üniversitesi'nde Ulaştırma ve sigorta hukuku alanında yardımcı doçent ve Sigorta Hukuku Türk Derneği komite üyesidir. 2018 yılından bu yana Uluslararası Sigorta Hukuku Derneği'nin Başkanlık Konseyi'nde Türkiye'yi temsil etmiştir. Halen Türkiye'de sigorta hukuku konusunda farkındalık yaratmak ve araştırma, eğitim ve sigorta sektörü uygulamalarında uluslararası standartları teşvik etmek için çalışmaktadır. 

"Southampton Üniversitesi'nde eğitim görmenin bana esnek bir düşünce anlayışı, etkili araştırma yapma becerileri ve Türkiye'deki öğrencileri uluslararası bir vizyonla eğitme imkânı sağladığına inanıyorum.” Ayşegül Buğra 

Mahir Çipil, London Business School 

Lider bir sigorta satış ve pazarlama yöneticisi olan Mahir Çipil'in şirketi iki yıl üst üste pazar ortalamasından daha hızlı büyümüş ve “Türkiye’deki en iyi 100 marka” ödülünü kazanmıştır. Mahir aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ders vermektedir ve bugüne kadar işletme üzerine beş kitap yazmıştır. Mahir'e göre Birleşik Krallık eğitim sistemi, yöneticilik anlayışını ve biçimini etkilemiş ve onu daha fazla hayal etmeye ve daha iyi yönetmeye teşvik etmiştir. 

Birleşik Krallık’ta da deneyimlediği üzere, Mahir için topluma yapılan geri dönüşler büyük önem teşkil etmektedir. Mahir öğrencileri ve okuyucularıyla deneyimlerini paylaşmaktan oldukça memnuniyet duymaktadır. Mahir şimdi akademik ve mesleki deneyimini geleneksel iş dinamiklerini değiştirmek için kullanmaktadır. 

Ozan Bahçıvan, University of the West of England, Bristol; University of Central Lancashire 

Sağlık psikoloğu Ozan Bahçıvan, İzmir'de ÖZ Psikolojik Danışmanlık isimli kendi özel muayenehanesini açtı. Ozan, uluslararası Psiko-Onkoloji Derneği ve diğer yerel STK'ların desteğiyle kanser hastaları için psiko-sosyal bakım hizmetini iyileştirmeye çalışıyor. Ayrıca uygulama ve politika geliştirme faaliyetlerine katılırken, kongrelerde konuşmalar yapıyor ve Türkiye'de hükümet toplantılarına katılıyor. Doktorasını tamamladıktan sonra sağlık psikolojisinde Türkiye'nin ilk resmi lisansüstü programını kurmayı ve psiko-onkolojiyi teşvik etmeyi planlıyor. Ozan, Birleşik Krallık'ta eğitim almanın onun için büyük bir fark yarattığını, eğitmenlerine kolaylıkla ulaşabildiğini ve psikoloji laboratuvarındaki ve yüksek kaliteli tesislerdeki en son teknolojilerden yararlanmasını sağladığını belirtiyor. 

Girişimcilik Ödülü Finalistleri

Duygu Aktaş, Cardiff Metropolitan University (Prifysgol Metropolitan Caerdydd) 

Duygu Aktas, e-ticaret sektöründe Türkiye'nin tek kadın girişimciler programını yönetiyor. Sadece 19 ay içinde 3.000'den fazla kadına ulaştıktan sonra, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ile iş birliği içinde, “E-ticarette Söz Kadınların" isimli ülke çapında bir proje başlattı. Proje kapsamında, kadınlar e-ticaret kanalları aracılığıyla vergiden muaf olarak mallarını satabilmektedir. Bu önemli projenin devamını sağlamak için Duygu'nun şimdiki hedefi, projeyi Türkiye'deki 81 şehre ulaştırmak ve "Eğitmenlerin eğitimi"ni sağlarken, e-ticaret seminerlerini sürdürmektir. Cardiff Metropolitan University, Duygu'ya sunduğu açık fikirli, farklılıklara açık bir öğrenme ortamı sayesinde onun yüzlerce kadının hayatlarına dokunmak için gösterdiği çabaya önemli bir destek sağlamıştır. 

"Cardiff Metropolitan University bana açık fikirli, farklı bir öğrenme ortamı sundu, şimdi yüzlerce kadının hayatının bir parçası olmaktan ve gerçekleştirdiğim işlerin mutluluğunu yaşıyorum.” Duygu Aktaş 

Hasan Anıl Eken, University of Leeds; University of Manchester  

İngiltere'den iki üniversiteden mezun olduktan sonra Escuela Real Madrid'e katılan Hasan Anıl Eken, eğitim ile, geliştirilmiş teknikler ve gelecekteki drone-ambulanslar yoluyla sahadaki futbolcuların bir kaza durumunda hayatını kurtarmayı amaçlayan bir proje başlatmıştır. (Sahada kalp krizi geçirdikten sonra hayatını kaybeden Kamerun Milli Futbol Takımı oyuncusu Patrick Ekeng'in anısına) “Eken'g kuralı” (Eken’g Rule) adı verilen Proje FİFA'YA taşındı. Küresel medyada proje hakkında 800'den fazla haber yer almıştır. Dünyanın en büyük spor, pazarlama ve sponsorluk ajansı olan, 142 milyon dolarlık gelire sahip Octagon'a katıldıktan sonra, Hasan iHuntTalents adında kendi şirketini kurdu ve burada Avrupa'nın en üst seviyesine oyuncu yetiştirmeye odaklandı. En son başarı hikayesi şu anda Galatasaray'da oynayan Yunus Akgün'dur. 

Mehmet Akalın, University of Sussex 

Techstars Europe ekibinin ilk Türk ortağı olan Mehmet Akalın, daha önce Türkiye'nin en aktif Melek yatırım şirketinin yöneticiliğini yapmıştır. Mehmet, Türk internet start-up ekosistemine yaptığı katkılarla tanınmaktadır. Uluslararası düzeyde bir ivme programı başlatmış ve birçok küresel kurumda Türkiye'yi temsil etmiştir. 23 Türk start-up'ına fon sağlama ve şirketlerini küresel pazarlarda büyütme konularında yardımcı oldu. Mehmet yakın zamanda kendi start-up'ını başlatmaya karar verdi ve bir sonraki büyük İnternet şirketinin Türkiye'den çıkması için küresel deneyimlerinden faydalanmaktadır. Mehmet, University of Sussex'in Türkiye ve diğer birçok ülkeyi kapsayan uluslararası bir ağ kurmasına yardımcı olduğunu belirtiyor. Birleşik Krallık'ta aldığı eğitim sayesinde farklı geçmişlere sahip insanlarla çalışma konusunda kendisini daha fazla geliştirdiğini belirtiyor. 

Sosyal Etki Ödülü Finalistleri

Banu Pekol, Courtauld Institute of Art 

Banu Pekol, 2014 yılında Türkiye'de risk altındaki kültürel mirasın korunması amacıyla SAVE (UK) esinlenerek bir STK kurmuştur. Edinburgh Dünya Mirası (Edinburgh World Heritage) ile ortaklaşa, British Council Kültür Koruma Fonu kapsamında £ 1.3 milyon hibe kazanan bir proje tasarladı. Banu, aynı zamanda Avrupa Nostra-Türkiye ve Karakutu'nun Yönetim Kurulu üyesidir. Küresel diplomasi Laboratuvarı (Global Diplomacy Lab) ve BMW liderler Forumu'nun (BMW Responsible Leaders Forum) bir üyesi olan Banu, daha fazla insanı küresel kültürel mirasın tanımlanması ve korunması konusunda teşvik ediyor ve kültürel diplomasi alanında çalışmalarını sürdürüyor. Banu'ya göre Birleşik Krallık'ta aldığı eğitim, bireysel gelişimine ilham verirken, ona disiplinli olmayı öğretmiş ve kendine güvenen çok yönlü bir genç kadın olarak mezun olmasını sağlamıştır. 

Didem Tali, London School of Economics 

Didem Tali bugüne kadar NYTimes.com, National Geographic, Al Jazeera, BBC, Financial Times, The Guardian, The Irish Times, National Public Radio, The Washington Post and VICE dahil olmak üzere çok sayıda haber kanalı ile çalışmış ödüllü bir gazetecidir. Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Asya ve Latin Amerika'da, özellikle cinsiyet, insan hakları ve kalkınma konularında muhabirlik yaptı.  

2018 yılında New York'taki Birleşmiş Milletler Muhabirler Kulübü (United Nations Correspondents Club) tarafından Elizabeth Neuffer Memorial Ödülü'ne layık görüldü ve diğer birçok prestijli gazetecilik ödülünü aldı. 

Didem şu anda National Geographic ve diğer yüksek profilli medya kanalları ile iş birliği içinde uzun vadeli projeler üzerine odaklanıyor. Kamboçya'da tekerlekli sandalyeli kadın basketbol takımı hakkındaki en son belgeseli şu anda post-prodüksiyon aşamasında. Aynı zamanda diğer belgeseller yanında İstanbul'dan bir transseksüel güzellik kraliçesinin yolculuğu hakkında bir dizi üzerinde ve Kırgızistan'da "all-woman space" programı kapsamında ülkenin ilk uydusu üzerinde çalışıyor. Ayrıca çalışmalarını yürüttüğü ilk kitabını 2019'da yayınlanlamayı umuyor. 

Elif Kalan, London School of Economics and Political Science 

Elif Kalan, Türkiye'de çatışma çözümü ve barışın sağlanması konularında çalışan bir danışman olup, farklı geçmişlere sahip dezavantajlı gruplarla (özellikle gençler) yönelik çalışmaktadır. Sabancı Üniversitesi'nden bir profesörünün desteğiyle "müzakere ve arabuluculuk için çatışma çözümü" konulu bir eğitim programı başlatmıştır ve Türkiye'de Barış Eğitimi ve Gençlik İçin Barış Eğitimi’ni yürütmektedir. Elif, yerel toplum temelli çatışmaların önüne geçmek amacıyla toplumsal cinsiyet ve gençlere özgü mülteci politikaları alanlarındaki uzmanlığını ve becerilerini daha da güçlendiriyor. Aynı zamanda bir kadın arabulucu ağını destekliyor ve kadın gruplarının güçlenmesi konusunda uzmanlığını arabuluculuk çalışmalarında kullanıyor. 

“LSE’de aldığım Siyaset Sosyolojisi eğitimi sayesinde, eleştirel tartışmaları, sosyolojik gelişmeleri, toplum ve devlet üzerine farklı bakış açılarını çok daha kapsamlı ve kritik bir şekilde anlamam mümkün oldu.” Fatma Elif Kalan

Feyza Başar, King's College London 

Dr. Feyza Başar, 2004-2005 Avrupa Komisyonu Jean Monnet Burs Programı desteği ile King's College London'da Avrupa Hukuku mastırı eğitimi aldı. 2007 yılında Chevening Burs Programı ile bir yıllık doktora araştırması kapsamında King's College'a geri döndü.  

Feyza, İstanbul Gedik Üniversitesi'nde AB hukuku, spor hukuku ve insan ve çocuk hakları konularında uzman öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve aynı üniversitenin AB Araştırma Merkezinin yöneticiliğini yapmaktadır. 2009 yılında AB-Türkiye ilişkilerini desteklemek üzere kurduğu Avrupa Forumu Derneği (European Forum Association)'nin başkanlığını da yapmaktadır. Avrupa Forumu Derneği, bilim, siyaset, iş ve kültür odaklı disiplinler arası bir platform olan Avusturya'da bulunan Avrupa Forum Alpbach'ın ortak üyesidir. 2017'den beri, Feyza Viyana merkezli Act.NOW için çalışıyor. Burada, çok sayıda mülteciye ev sahipliği yapan şehirlerin belediye başkanları için bir danışmanlık yapmakta ve aynı kurumun Cinsiyet Eşitliği çalışma grubunda yer almaktadır. 

Feyza, dünya çapında çocukların haklarını daha iyi korumak ve onlara daha iyi bir gelecek inşa etmek için akademik çalışmaları ve kamu/sosyal gönüllü çalışmaları üzerinden yeni projeler geliştirmek ve bu projelerde yer almak istiyor.  

"King's College ve Londra’nın çok kültürlü ortamı, ulusal sınırların ötesinde düşünme, ortak sorunlara çözüm geliştirme ve en üst düzeyde bağlılık ile çalışma olanağını bana sağladı.” Feyza Başar 

Dış bağlantılar