Mezun Ödülleri 2019’un jürileri arasında eğitim, girişimcilik ve ulusal politika konularında uluslararası düzeyde deneyime sahip, değerli uzmanlar yer alıyor. Çalışmaları ve başarıları hakkında detaylı bilgiye aşağıda ulaşabilirsiniz. 

Mezun Ödülleri 2019 Jüri Üyeleri

Cherry Gough

British Council Türkiye Direktörü

Cherry Gough, Kasım 2017'de British Council Türkiye Direktörü olarak, Ankara'da göreve başladı. İngilizce eğitimi (ELT) geçmişine sahip Cherry, Çin'de İngilizce eğitmeni olarak görev almış, ardından Polonya Adam Mickiewicz Üniversitesi'nde Uygulamalı Dilbilim Profesörü olarak çalışmıştır. British Council'a 1995’te katılmıştır. British Council'da ELT Direktörü Yardımcısıyken, ELT alanında yenilikçi çalışmalar yürütmüştür. Libya'daki çalışmaları ile 2016 yılında Britanya İmparatorluk Nişanı'na layık görüldü. 

Najma Bouakaze-Khan

İngiltere Büyükelçiliği Basın ve Projeler Müsteşarı

1987'den beri diplomat olarak kariyerini sürdüren Najma'nın görevleri arasında; Addis Ababa (1989-93), Brüksel'de NATO Birleşik Krallık Delegeliği (1993-96), İstanbul (2000-2004), Yüksek Komiser Yardımcısı, Botsvana (2004-2009) yer almaktadır. Londra'da, Hindistan dış politika/güvenlik konularına odaklanarak, İletişim Direktörü ve Güney Asya ve Afganistan Direktörlüklerinde görev aldı. 

Sevil Yazıcı

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi, 2016 Mezun Ödülleri Profesyonel Başarı Ödülü Kazananı, 

Mimar, araştırmacı ve akademisyen olarak Sevil Yazıcı’yı teknoloji ve inovasyon büyülemektedir. Sevil, AA Mimarlık Fakültesi’nden 2006 yılında mezun olduktan sonra dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid’in mimarlık bürosundan iş teklifi almıştır. Sevil’in tasarım sürecinde verimliliğini arttırmak için geliştirdiği yazılım modeli ise doktora çalışmasını tamamlamasının ardından, ‘Yılın En İyi Tezi’ ödülüne layık görülmüştür. Uluslararası organizasyonlara dair yenilikçi çalışmasıyla iki altın madalya kazanmıştır.

Özden Bademci

Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar İçin Uygulama ve Araştırma Merkezi , Kurucu Direktörü (SOYAÇ)

Özden Badem’in kurucusu olduğu SOYAÇ, sokak çocuklarının karşılaştığı sorunların çözümünü hedefleyen, Türkiye’deki ilk üniversite araştırma merkezidir ve sokak çocuklarına daha iyi bir hayat sağlamak ve bilgi üretmek amacıyla disiplinler arası, katılım temelli araştırmalar yapmaktadır. Özden, yüksek lisans eğitimini University of East London ve Tavistock Clinic’de almış, doktorasını University of Kent’te yapmıştır. 2011'de Londra'da Lordlar Kamarası ve Avam Kamarasında SOYAÇ'ı temsil etmiştir.

Okan Kara

ACT Venture Partners, Yönetici Ortak

University College London’da girişimcilik ekonomisi eğitimi alan Okan Kara, buradan girişim sermayesi fonu kurma kararı almıştır. Türkiye’ye döndükten sonra ACT Venture Partners’ı kuran Okan’ın firması, teknolojinin ticarileştirilmesi amacıyla 25 milyon avroluk erken dönem girişim sermayesi fonunu yönetmektedir. ACT portföyü altında, 16 yüksek teknoloji start-up bulunmaktadır. Okan, 2013'te inovasyonun finansmanını destekleyen 40 ülkenin uluslararası ağı olan EUREKA’ya başkanlık etmiştir.