GREAT STEM Konuşmaları

University of Cambridge Fizik Bölümü’nde öğretim görevlisi görevini sürdüren Prof. Dr. Mete Atatüre, 25 Mart 2019'da Bahçeşehir Koleji’nde öğrencilerle buluştu. Kuantum Fiziği alanında çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Atatüre, öğrencilere Birleşik Krallık’ta STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) eğitimi hakkında bilgi verirken, onlarla ilham verici başarı hikayesini de paylaştı. Prof. Dr. Mete Atatüre’nin etkileyici konuşması, Türkiye genelinde canlı olarak sosyal medya kanallarımızdan ve web sitemizden yayınlandı.  Birleşik Krallık’ta STEM eğitimi ile ilgili tüm merak edilenler bu konuşmada tartışıldı. Canlı yayın kaydına yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

Neden Birleşik Krallık’ta STEM eğitimi?

  • Birleşik Krallık’ta eğitimin kariyerinize etkisi
  • STEM eğitiminin öğrencilere sunduğu fırsatlar
  • Birleşik Krallık’ın STEM eğitimine yaklaşımı ve son gelişmeler
  • STEM ve girişimcilik
  • Birleşik Krallık’ta araştırmalar nasıl yürütülür? 
  • Birleşik Krallık’ta akademisyen olmak

Birleşik Krallık’ta STEM eğitimi

Birleşik Krallık, STEM alanında uzmanlığı ile bu konuda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alır. Bilimsel araştırmaların sayısı ve kalitesi bakımından dünyada ikinci sırada yer alan Birleşik Krallık, aynı zamanda dünyadaki en başarılı araştırmacılara sahiptir. 

Birleşik Krallık üniversiteleri dünya çapında en iyi üniversiteler arasında yer alır ve araştırma konusunda yaratıcı ve yenilikçi yaklaşımlarıyla bilinir. STEM eğitimi, bir sorunun çözümlenmesi noktasında öğrencilere bütünsel ve disiplinler arası bir yaklaşım sağlamayı amaçlar. Bu yaklaşım ile öğrencilere, becerilerini geliştirmeleri için yardımcı olmayı hedefler. 

Öğrencinin tüm eğitim hayatına odaklanan STEM eğitimi, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik olmak üzere dört disiplini birbirine entegre ederek, yüksek kaliteli, yaratıcı ve eleştirel bir disiplinler arası yaklaşım sunar.

Konuşmacı hakkında

Mete Atatüre, St. John's College'da Fizik Profesörü, Akademisyen, Müdür

Mete Atatüre 1996 yılında Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü'nden mezun oldu. Daha sonra doktora çalışmaları için Boston Üniversitesi'nde Kuantum Görüntüleme Laboratuvarı’na katıldı. 2002 ve 2007 tarihleri arasında, ETH Zürich’te Kuantum Fotonik Grubunda öğretim üyesi olarak çalıştı. Haziran 2007'de öğretim görevlisi olarak Cavendish Laboratuvarı'na katıldı, 2011'de Doçent ve 2015'te Profesörlük unvanını aldı.

Araştırma Alanları:

Mete Atatüre’nin çalışma grubunun mevcut araştırmaları arasında kuantum noktalarının optik kontrolü, elmas tabanlı yayıcıların yüksek çözünürlüklü spektroskopisi, katı hal boşluğu-QED ve nanoplazmonikler yer alıyor. https://www.phy.cam.ac.uk/directory/ataturem

Bununla da ilgilenebilirsiniz