Study UK Bilim Konuşmaları- Canlı Yayın

University of Cambridge Fizik Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görevini sürdüren Prof. Dr. Mete Atatüre, 23 Aralık Pazartesi günü MEF Üniversitesi'nde saat 17.00’de C001 salonunda öğrencilerle bir araya geliyor. Kuantum fiziği alanında çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Atatüre, öğrencilere Birleşik Krallık’ta STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) eğitimi hakkında bilgi verirken, onlarla ilham verici başarı hikayesini de paylaşacak. 

Prof. Dr. Mete Atatüre’nin konuşması, aynı zamanda Türkiye genelinde canlı olarak sosyal medya kanallarımızdan ve web sitemizden yayınlanacaktır.  Birleşik Krallık’ta STEM eğitimi ile ilgili tüm merak edilenlerin tartışılacağı bu konuşmada, aşağıda yer alan konulara odaklanılacaktır .

  • Birleşik Krallık’ta eğitimin kariyerinize etkisi
  • STEM eğitiminin öğrencilere sunduğu fırsatlar
  • Birleşik Krallık’ın STEM eğitimine yaklaşımı ve son gelişmeler
  • STEM ve girişimcilik
  • Birleşik Krallık’ta araştırmalar nasıl yürütülür? 
  • Birleşik Krallık’ta akademisyen olmak

Bir önceki yılın konuşmasını buradan izleyebilirsiniz.

Birleşik Krallık’ta STEM eğitimi

Birleşik Krallık, STEM alanındaki uzmanlığı ile bu konuda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Bilimsel araştırmaların sayısı ve kalitesi bakımından dünyada ikinci sırada olan Birleşik Krallık, aynı zamanda dünyadaki en başarılı araştırmacılara sahip. 

Dünya çapında en iyi üniversiteler arasında yer alan Birleşik Krallık üniversiteleri araştırma konusunda yaratıcı ve yenilikçi yaklaşımlarıyla biliniyor. STEM eğitimi, bir sorunun çözümlenmesi noktasında öğrencilere bütünsel ve disiplinler arası bir yaklaşım sağlamayı amaçlar. Bu yaklaşımla da öğrencilere, becerilerini geliştirmeleri için yardımcı olmayı hedefler. 

Öğrencinin tüm eğitim hayatına odaklanan STEM eğitimi, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik olmak üzere dört disiplini birbirine entegre ederek, yüksek kaliteli, yaratıcı ve eleştirel bir disiplinler arası yaklaşım sunar.

Konuşmacı hakkında

Mete Atatüre, University of Cambridge Fizik Profesörü, Akademisyen

Mete Atatüre 1996 yılında Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü'nden mezun oldu. Daha sonra doktora çalışmaları için Boston Üniversitesi'nde Kuantum Görüntüleme Laboratuvarı’na katıldı. 2002 ve 2007 tarihleri arasında, ETH Zürich’te Kuantum Fotonik Grubunda öğretim üyesi olarak çalıştı. Haziran 2007'de öğretim görevlisi olarak Cavendish Laboratuvarı'na katıldı, 2011'de Doçent ve 2015'te Profesörlük unvanını aldı.

Araştırma Alanları:

Mete Atatüre’nin çalışma grubunun mevcut araştırmaları arasında kuantum noktalarının optik kontrolü, elmas tabanlı yayıcıların yüksek çözünürlüklü spektroskopisi, katı hal boşluğu-QED ve nanoplazmonikler yer alıyor. Daha fazla bilgi için: www.phy.cam.ac.uk/directory/ataturem

Bununla da ilgilenebilirsiniz