Shakespeare Konferansı

Shakespeare ve Duygular (Passions in the Craft of Will: Shakespeare Lives)
British Council ve Yaşar Üniversitesi iş birliğiyle
4 Ekim 2016 - Yaşar Üniversitesi Kampüsü - Bornovaİzmir

Shakespeare üzerine tüm günlük Konferans

British Council, Yaşar Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü ile birlikte, Shakespeare'in ölümünün 400. yıldönümünde dünya çapında yapılan anma etkinlikleri kapsamında, “Passions in the Craft of Will: Shakespeare Lives” başlıklı tüm günlük bir Shakespeare Konferansı düzenledi.

İzmir'in Bornova ilçesinde yer alan Yaşar Üniversitesi Kampüsünde, 4 Ekim tarihinde düzenlenen konferansta Türkiye ve Birleşik Krallık'tan yazarlar ve akademisyenler bir araya geldi.

Katılımın herkese açık ve ücretsiz olduğu konferans sırasında (Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe) simültane çeviri ve İşaret Dili çevirisi de yapıldı.

Konferans ProgramI

10:00-10:15   Açılış konuşmaları (Yer: Rektörlük Konferans Salonu)

10:15-11:15   Ros Barber - Goldsmiths, Londra Üniversitesi (Yer: Rektörlük Konferans Salonu) - “'Otoritenin Susturduğu': Sessiz Shakespeare”

11:15-11:35   Kahve arası (Yer: Rektörlük Fuaye Alanı)

11:35-12:35   Walking Cities Paneli - Kaya Genç, Chimene Suleyman (Yer: Rektörlük Konferans Salonu)

12:35-13:40   Öğle Yemeği

13:40-14:30   Multimedya Sunumu, İclal Kardiçali, Yaşar Üniversitesi (Yer: Cep Sineması) -“Tatlı Gök Gürültüsü”

14:45-16:35   Passions in the Craft of Will – Sunum Paneli (Yer: Y010)

  • İnci Bilgin Tekin, Boğaziçi Üniversitesi - “Kültürlerarası Seyirciler için Macbeth’i yeniden okumak: Şekspiryen Tesirin Anksiyetesi
  • Neslihan Ekmekçioğlu, Çankaya Üniversitesi - “Arzu ve Dehşet arasında çılgınca yuvarlanmak: Lucrece’in İğfal’indeki Erotik Arzu ve Yıkıcı Tutku” 
  • Mesut Günenç, Adnan Menderes University & Ahmet Gökhan Biçer, Celal Bayar University - “Shakespeare’in Daha Az Bilinen Kahramanlarındaki Tutku: Tim Crouch, I, Shakespeare”

16:35-16:55   Kahve Arası – Y Binası Fuaye Alanı

16:55-17:55   Evrim Doğan Adanur, Atılım Üniversitesi (Yer: Y010) - “Zihnin Tedirginliği: Shakespeare’in Tutku Trajedisi”

Konferans herkese açık ve ücretsiz gerçekleşti.

Konferans fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz. 

#ShakespeareYaşıyor

Sosyal Medyada Shakespeare Konferansı

Konferansla ilgili önemli noktalar twitterda #ShakespeareYaşıyor hashtag’i ile takip edildi.

Ayrıca Shakespeare alıntı kartları ile konferans mekanında kendi fotoğrafını çekip Twitter ya da instagramda #ShakespeareLives hashtag’i ile paylaşanlar, Shakespeare kitabı kazanma şansını yakaladı.

Shakespeare Yaşıyor (Shakespeare Lives) Nedir

Shakespeare Yaşıyor (Shakespeare Lives), ölümünün 400. yıldönümü olan 2016 yılında, dünyanın en popüler oyun yazarının eserlerini kutlayan etkinlik ve projelerden oluşan dünya çapında bir programdır.

Konuşmacılar:

Ros Barber

Goldsmiths College University of London bünyesinde Yaratıcı Yazarlık ve Yaşam Yazarlığı konusunda ders veren Dr. Ros Barber, aynı zamanda Shakespearean Authorship Trust’un da Araştırma Direktörüdür. Shakespeare ve çağdaşı Christopher Marlowe üzerine yazdığı makaleler, akademik dergilerde ve daha geniş kitlelere ulaşan medya organlarında yayınlandı. The Marlowe Papers (2012) ve Devotion (2015) adlı iki romanın yazarı olan Dr. Barber, Mark Rylance’ın önsözünü yazdığı 30-Second Shakespeare (Ivy Press, 2015) adlı eserin de editörlüğünü üstlendi.

Chimene Suleyman

Chimene Suleyman bir yazardır. 

İlk çıkardığı “Outside Looking On” (Influx Press, 2014) adlı şiir kitabı, Guardian’ın “2014’ün En İyi Kitapları” listesinde yer aldı. Aralarında Royal Festival Hall, Book Slam, Literary Death Match, Bush Theatre, Latitude, Secret Garden Party, Standon Calling, Stratford Circus, Tongue Fu ve Outspoken'ın da bulunduğu birçok sahnede şiir performansları gerçekleştirdi. Suleyman aynı zamanda 2011 Roma Uluslararası Bienali’nde şiir dalında Birleşik Krallık’ı temsil etti. The Independent, Media Diversified, ve The Quietus'a ırk ve toplumsal cinsiyet konularında kaleme aldığı yazılarla katkıda bulunuyor. Londralı olan Suleyman, New York'ta yaşıyor.

Kaya Genç

Kaya Genç, Under the Shadow (I.B.Tauris, 2016) ve An Istanbul Anthology:Travel Writing through the Ages (American University in Cairo Press, 2015) kitaplarının yazarıdır. Harvard University Press için bir Türkçe edebiyat tarihi kaleme alan Genç, yazarlığıyla The Atlantic dergisinin yayımladığı '2014 yılının en iyi gazetecilik işleri' listesine girmiştir. Yazıları London Review of Books, Times Literary Supplement, Paris Review, Believer, Guardian, Financial Times, New York Times, New Republic, Prospect, Time, Newsweek, Sight & Sound, Salon, Guernica Magazine, Al Jazeera English, New Humanist ve White Review'da yayımlanan Genç'in ilk romanı Macera 2008 yılında çıktı. İngiliz Edebiyatı alanında doktorası bulunan Genç, Index on Censorship dergisinin kıdemli yazarı ve The Believer ve The Los Angeles Review of Books'un İstanbul yazarıdır.

İnci Bilgin Tekin

İnci Bilgin Tekin yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümünde yaptı ve doktorasını da ODTÜ’de İngiliz Edebiyatı Programında tamamladı. ‘İleri İngilizce’ ve ‘Metin Analizi’ konularında 2000 yılından bu yana lisans düzeyinde dersler veriyor. Halen Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulunda (YADYOK), İleri İngilizce eğitmeni olarak görev yapıyor. İlgi duyduğu araştırma alanları arasında kültürel çalışmalar, azınlık yazıları ve dramatik yazarlık yer alıyor.

Evrim Doğan Adanur

Evrim Doğan Adanur, Shakespeare’e farklı yaklaşımlar ve Erken Modern Dönem tiyatrosu üzerine araştırmalar yapıyor. Shakespeare, Marlowe, Kyd, tarihsel tiyatro ve dedektif romanları hakkında yazılar yayınlayan ve sunan Adanur aynı zamanda IDEA: Studies in English (2011) adlı eserin editörü. Bugünlerde Shakespeare'in trajedileri üzerine bir kitap yazıyor ve George Orwell hakkındaki bir kitabın da editörlüğünü yapıyor.  Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olan Adanur, Yüksek Lisansını Washington DC’deki Amerikan Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamladı.  Doktorasını, Rönesans tiyatrosu üzerine hazırladığı teziyle Ankara Üniversitesi’nde verdi. Halen Atılım Üniversitesinde İngiliz Dili Çalışmaları dersi veriyor.

Dış bağlantılar