İstanbul Uniq etkinliği için kapasitemiz dolmuştur, ilginize teşekkür ederiz.

Shakespeare Yaşıyor: 4 film, 4 şehir

Shakespeare ve sinemaseverler, Shakespeare Yaşıyor Programı kapsamında 2016 yılında dört farklı şehirde gerçekleştirilecek dört ayrı film gösteriminin tadını çıkardı.

British Council film ekibi, British Film Institute (BFI) işbirliği ile Shakespeare’in eserlerinden beyaz perdeye uyarlanan filmleri içeren bir tur programı düzenledi. Filmlerin Mayıs ayında gösterimi için Ankara Film Festivali’yle çalışan British Council, 8 Eylül’de daha geniş bir film seçkisini sinemaseverlerle buluşturmak için Başka Sinema ile işbirliği yaptı.

Bir günlük Shakespeare film etkinliği; 8 Eylül 2016 tarihinde İstanbul Uniq (açık hava sahnesi), Bursa Nilüfer Belediyesi, Eskişehir Odunpazarı YKSM ve Antalya Plaza Sineması olmak üzere dört farklı şehirde dört farklı sinema salonunda  gerçekleştirildi. 

Gösterim sırası şu şekilde oldu:

sInema salonları gösterIm Programı (8 eylül 2016)

Bursa Nilüfer Belediyesi Konak Kültürevi 

13.00
III. Richard  (104')

15.00
Kuru Gürültü (111')

17.30
Macbeth (113')

20.00
Maxine Peake'in Hamlet'i (193')
Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi  12.00
III. Richard (104')
14.30
Kuru Gürültü (111')

16.45
Macbeth (113')

19.00
Maxine Peake'in Hamlet'i (193')

Antalya Plaza Sineması 14.30 
III. Richard (104')

16.30
Kuru Gürültü (111')

17.45
Macbeth (113')
20.00
Maxine Peake'in Hamlet'i (193')
İstanbul Uniq İst. (Open Air) 20.00
Maxine Peak'in Hamlet'i (193') (Film bitiminde shuttle servisi ile araçlar konukları Uniq'den İTÜ Ayazağa metro istasyonuna bırakacaktır - 23.00-24.00 arası her 5 dakikada bir).
     

Dört film:

Açık hava film gösterimi:

  •  Maxine Peake’in Hamlet'i

Tüm gösterimler ücretsiz gerçekleşti.

Shakespeare Lives hakkında

“Dört Film, Dört Şehir, 2016 yıl boyunca ölümünün 400. yıldönümünü anısına  oluşturulan ve Shakespeare’in eserleriyle ilgili etkinlik ve aktiviteleri kapsayan global çaptaki eşsiz Shakespeare Yaşıyor (Shakespeare Lives) programının bir parçası. 

British Council, Britanyalı sanatçılar ile yerel kurumlar arasında bir köprü vazifesi görmekte ve Birleşik Krallık’tan filmlerin gösterimi için yerel ortaklarla çalışmalar yürütmektedir.

fİlmler hakkında:

Kuru Gürültü (1993) (Yönetmen: Kenneth Branagh)

111 dk. / renkli / Olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar içerir.

Oyuncular: Kenneth Branagh, Emma Thompson, Denzel Washington, Imelda Staunton

Shakespeare’in Kuru Gürültü adlı eserinin nüktedan ve hareketli bir versiyonu olan film, bugüne kadar beyaz perdeye aktarılan en iyi Shakespeare uyarlaması olmasının yanı sıra Kenneth Branagh’ın engin yaratıcı dehasının da bir yansımasıdır. Branagh’ın komik Benedick’i, Emma Thompson’ın ise inatçı ve başına buyruk Beatrice’i canlandırdığı filmin sinematografisinde Toskana’nın o yemyeşil doğası ön plana çıkıyor.

III. Richard (1995) (Yönetmen: Richard Loncraine)

104 dk. / renkli / Yaş Sınırı: 15

Oyuncular: Sir Ian McKellen, Robert Downey Jr., Maggie Smith, Jim Broadbent

Shakespeare’in hırs, ihtiras, cinayet ve ihanetleri konu alan ölümsüz hikâyesi, bu sürükleyici 20. yüzyıl başyapıtı ile ustalıkla günümüze uyarlanmış. Eleştirmenlerin büyük beğenisini toplayan sahne prodüksiyonundan uyarlanan filmde McKellen, tahtı sinsice ele geçiren III. Richard rolüyle izleyici karşısına çıkıyor. Devir, 1930’ların karikatürize edilmiş Londra’sı: biraz art deco, biraz Nazi Almanyası ve biraz da endüstri çağının kir ve pası. Richard Eyre’ın sahne oyunundan uyarlanmış.

Maxine Peak’in Hamlet (2015) (Yönetmen: Margaret Williams)

1. Bölüm: 123 dk. 2. Bölüm: 70 dk. +15 dakika ara

“Hamlet’te yeni bir mihenk taşı” – Manchester Evening News

“Maxine Peake’ten canlı, hiddetli ve azim dolu bir performans” The Times

Shakespeare’in bu en ünlü eseri, büyük fikirlerin adeta bir geçit resmi yaptığı ve sadakat, aşk, ihanet, cinayet ve deliliğin doruk noktasına ulaştığı bir hikâyedir. Manchester Royal Exchange Tiyatrosu’ndaki büyük ses getiren ve kapalı gişe oynayan sahne prodüksiyonunun ardından, BAFTA’ya aday gösterilen Maxine Peake, bu sefer Hamlet’in eleştirmenlerden övgü toplayan benzersiz film prodüksiyonuyla karşımıza çıkıyor. Sekiz kamerayla Hamlet’i her açıdan izleme fırsatı sunan film, oyunun ruhunu yakalıyor ve bizlere, iç dünyamıza dokunan bir sinematik deneyim tattırıyor.

Macbeth (2015) (Yönetmen: Justin Kurzel)

113 dk. / renkli / Yaş Sınırı: 15

Macbeth, hırsı ve arzularının kurbanı olmuş korkusuz bir savaşçı ve ilham kaynağı bir liderin hikâyesidir.

Günümüz dramatik gerçeklerinin heyecan verici bir yorumu olan ve Shakespeare’in en ünlü, en canlı karakterlerinden biri için savaşın ne ifade edebileceğinin yeniden tasavvur edildiği bu eser, savaşın yıkımına uğramış 11. yüzyıl İskoçya’sında geçen bir hırs ve tutku hikâyesi.

Oyuncular: Michael Fassbender, Marion Cotillard