Spymonkey – Shakespeare’in Bütün Ölümleri 20. İstanbul Tiyatro Festivali’nde! 

24 – 26 Mayıs tarihleri arasında, İKSV Tiyatro Festivali, British Council iş birliğiyle ödüllü İngiliz komedi topluluğu Spymonkey’nin üç gösterisine ev sahipliği yaptı.

British Council gösteri sponsorluğunda; Shakespeare’in Bütün Ölümleri adlı eser, Tim Crouch’un uyarladığı ve yönettiği yeni palyaço oyunuyla Spymonkey tarafından hayat buldu. Oyun, uluslararası anlamda ilk defa İstanbul’da izleyiciyle buluştu.

Shakespeare’in Bütün Ölümleri, 2016 yıl boyunca ölümünün 400. yıldönümünü anısına  oluşturulan ve Shakespeare’in eserleriyle ilgili etkinlik ve aktiviteleri kapsayan global çaptaki eşsiz Shakespeare Yaşıyor (Shakespeare Lives) programının bir parçası. 

Shakespeare’in Bütün Ölümleri performansından ve Spymonkey’in atölyesinden fotoğrafları inceleyebilirsiniz. 

Yer: Moda Sahnesi

Tarih: 24-25-26 Mayıs 2016

Saat: 20:30

OYUN HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ

William Shakespeare’in oyunlarında sahnede ölen tam 74, Titus Andronicus’daki sevimsiz sineği de hesaba katarsak 75 karakter vardır. Jül Sezar’daki Roma intiharlarından tutun da, Kral John’da Prens Arthur’un ölümüne, Hamlet’in sonundaki katliamdan, Antonius ile Kleopatra’daki yılan dolu sepete, Pyramus ve Thisbe’den Macbeth’teki genç Macduff’ın ölümüne dek pek çok ölüm gerçekleşir Shakespeare’in oyunlarında. 

Sayısız kişi bıçaklanır, kelleler uçar, birkaç kişi zehirlenir, iki kişi linç edilir ve bir kişi de boğazlanır. Enorbarbus bir hendeğe oturup kendi başına kederinden ölür. Elbette, Titus'un Gotlar Kraliçe’sine ikram ettiği tartı da unutmamak gerek.

Spymonkey tüm bu oyunları, kimi zaman yavaş, kimi zaman darmadağın, bazen hareketlerle, bazen müzikal olarak, ama hep kendine has isterik performansıyla izleyiciyle buluşturdu. Time Dergisi’ne göre "cidden, aşırı derecede ve dahice komik" bu dört clown, sergileyecekleri oyunlarla şairaneliklerini zirveye taşırken, ahlaksızlık ve kötülüğün de derinliklerine indi. Kim bilir, belki bu onların da sonu oldu.

Yönetmenliğini Tim Crouch’un (Ben, Molvolio, Meşe Ağacı, Adler ile Gibb) tasarımını Spymonkey üyelerinden Lucy Bradridge’in üstlendiği Shakespeare'in Bütün Ölümleri Shakespeare’in 400. ölüm yıldönümüne yaraşır bir biçimde kasvetli, asil ve bir o kadar da komik bir şekilde izleyiciyle buluştu.

Dış bağlantılar