BBC Shakespeare Yaşıyor online festivali

Dünyanın neresinde olursanız olun, BBC Shakespeare Yaşıyor online festivali 2016 Eylül ayının sonuna kadar sizlerle.

Festivalin en önemli noktalarını aşağıda izleyebilirsiniz, daha fazlası için küratörlüğünü BBC ve British Council’ın ortaklaşa yaptığı festival internet sitesini ziyaret edin.

RICHARD II 

Royal Shakespeare Company

David Tennant, Greg Doran’ın olumlu eleştiriler alan Royal Shakespeare Company prodüksiyonunda, talihsiz II. Richard’ı canlandırıyor. Oyuna dünya çapında ilk kez online olarak erişilebiliyor.

SHAKESPEARE HAKKINDA KONUŞMAK

Hay Festivali

Stephen Fry, Germaine Greer ve Dame Judi Dench’in de içinde bulunduğu festivalin tanınmış yazar, oyuncu, akademisyen ve düşünür kadrosu bir dizi yeni kısa film ve festivalin kapsamlı arşivi ışığında Shakespeare’i, çalışmalarını ve mirasını inceliyor.

IAN MCKELLEN İLE SAHNEDE, EKRANDA VE HER YERDE SHAKESPEARE

Birleşik Krallık Film Enstitüsü (BFI)

Sör Ian McKellen tiyatro, televizyon, radyo ve sinema için Shakespeare’i yorumlamanın zorlu ve eğlenceli yönleri hakkında kendine has görüşlerini paylaşıyor.

HAMLET OLMAK 

BBC

En iyi çağdaş Hamlet’lerden ikisi olan Simon Russell Beale ve Adrian Lester, bu en ünlü ve zorlu rolü tartışıyor. Danimarka Prensi ile ilgili tartışmalar konuya uygun şekilde Londra’da büyükelçilik konutunun bulunduğu şık bir ortamda Danimarka toprağında gerçekleştiriliyor. Gielgud’dan Branagh’a, Olivier’den Plummer’a kadar pek çok aktörün arzuladığı role yönelik son derece zengin ve çeşitli yaklaşımları ele alıyorlar.

THE WORKS

Elliot Barnes Worrell’ın yazıp yönettiği, Peckham sosyal konutlarından birinde geçen bu kısa film, başrolü Ralph Fiennes’in üstlendiği kadrosuyla Shakespeare’in eskimeyen temalarını işliyor. Yalnızca Shakespeare’in sözlerini kullanan The Works, yaşam koşullarıyla tanımlanmayı reddeden genç bir grup Londralı arasında yaşanan büyük karmaşıklıkları ele alıyor.