Shakespeare Filmleri Ankara Uluslararası Film Festivali’nde

British Council, Shakespeare Lives programı kapsamında 2016 yılı boyunca, pek çok yerli festival ve film dağıtımcısıyla beraber Shakespeare temalı Türkiye’nin birçok şehrinde film gösterimleri düzenleyecek. 

İlk ortaklığımızı Ankara Uluslararası Film Festivali’yle yaptık. Festival kapsamında  iki önemli Hamlet uyarlaması gösterildi: Bu filmlerden ilki Laurence Olivier’nin performansıyla 1948 yılında çekilirken, ikincisi National Theatre’ın dünyada çok ses getiren canlı kayıtlarından biri olan, Benedict Cumberbatch’ın oyunculuğuyla öne çıktığı 2015 yapımı Hamlet. 

Fİlm gösterİmlerİ:

Hamlet (2015)

1 Mayıs 20.00     Büyülü Fener (Salon 1)

7 Mayıs 20.00     Büyülü Fener (Salon 1)

Hamlet (1948)

3 Mayıs 14.00     Büyülü Fener (Salon 1)

4 Mayıs 17.00     Büyülü Fener (Salon 1)

FİLMLER

Hamlet (Laurence Olivier, 1948)

161 dakika / siyah beyaz

Oyuncular: Laurence Olivier, Basil Sydney, Jean Simmons

1948 yılında Oscar ödülü kazanan kara film tarzındaki bu Hamlet uyarlaması, Laurence Olivier ile zamanın gelmiş geçmiş en iyi Shakespeare performanslarından birini barındırıyor. Danimarka Prensi'nin nadir görülen trajik hikâyesi, öldürülen babasına karşı görevinden ve öc alma ümidi ile hissettiği suçluluk ve korkudan dolayı çektiği eziyeti, cinayet, entrika, çılgınlık ve umutsuzluk dolu bu ölümsüzlük hikâyesinde zekice tasvir ediliyor.

Hamlet (The Barbican Tiyatrosu, Sonia Friedman Prodüksiyonu)

Yönetmen: Lindsey Turner

Süre: 3 saat 23 dakika (ara ile birlikte)

Benedict Cumberbatch ile birlikte

Oscar ödülü adayı ve BBC’nin Sherlock’u, The Imitation Game ve National Theatre’ın Frankenstein’ı ile tanıdığımız Benedict Cumberbatch, Shakespeare’in büyük trajedisini canlandırıyor. Lyndsey Turner’ın yönettiği oyunun filminin yapımcılığını Sonia Friedman Productions üstleniyor. Film, bir ülkenin kendini savaşa sürüklediği dönemde bir ailenin dağılışını işliyor. Babasının ölümünün intikamını almak için yola çıkan ancak görevin zorluğu karşısında şoke olan Hamlet; içinde bulunduğu, hem akıl sağlığını hem de ülkenin güvenliğini tehdit eden bu çıkmaza karşı büyük bir öfke besliyor. 

Dış bağlantılar