Kültür ve Sanat Alanında Kadın ve Liderlik Programı 

British Council olarak kadınların güçlendirilmesi ve cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının kapsayıcı ve açık bir toplum için büyük önem taşıdığını düşünüyoruz.

Bu görüş doğrultusunda, kültür alanındaki kadın profesyonellerin mesleki ilerlemesini desteklemeyi ve alanlarında toplumsal değişim gerçekleştirebilme potansiyellerini teşvik etmeyi amaçlayan ‘Kültür ve Sanat Alanında Kadın ve Liderlik’ programını başlattık.

Program Türkiye’de yaratıcı sektörlerde yer alan kadın liderlerin profillerini, mevcut rollerini ve etkilerini inceleyen bir araştırma ile başladı. Araştırma raporu bu yıl içerisinde web sitesi üzerinden paylaşıma açılacak.

Programın ikinci aşamasında dört başarılı kültür profesyoneli, 2018 yılında, Birleşik Krallık’taki kurumlarla ve meslektaşları ile birlikte çalışma imkanı buldu ve fikir alışverişi yaparak, mentorluk desteği aldı. Efruz Çakırkaya, İstanbul Müzik Festivali Direktörü, İKSV; Ezgi Yalınalp, Puruli Kültür ve Sanat, Eş Kurucu Direktörü; Esra Gönen, ORİGİNN Eş Kurucu Direktörü ve Simay Dinç, Recontact Digital Sanat, Oyun ve Teknoloji A.Ş Eş Kurucu ve Direktörü bu programa katılan kadın liderler oldu.

2020 - 2021 yılları arasında ise İstanbul’da ilk kez düzenlenecek olan WOW – Women of the World festivalini gerçekleştireceğiz. Kültür ve sanat alanında liderlik programına katılmış olan dört kadın kültür profesyonelinin önderlik edeceği ve mentörlük yaptıkları yeni nesil genç kadın liderlerin desteğiyle yürütecekleri bu önemli etkinlik ile program İstanbul’da sona erecek. 

Kültür ve Sanat alanında Kadın ve Liderlik programının lansman etkinliği 12 Nisan’da Southbank Centre’ın Sanat Direktörü ve WOW – Women of the World festivali kurucu yöneticisi Jude Kelly CBE’nin katılımıyla gerçekleşti. 

Programı #KültürdeKadınGücü hashtag’i ile sosyal medyadan da takip edebilir, görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Dış bağlantılar