Görsel Sanatlar Departmanı, Birleşik Krallık'ın görsel sanatlar sektörüyle dünya genelinde bu alanda çalışan profesyoneller arasında ilişkiler kurarken, ağırlıklı olarak gelişmekte olan ülkelerden çağdaş sanat projelerini sahneleme ve desteklemeye odaklanıyor. Bu alanda, sergiler, eğitim ve gelişim çalışmaları, profesyonel eğitim değişim programları ön plana çıkıyor; görsel sanatlar ve müzecilik sektöründe uluslararası çalışmanın getirdiği eşsiz bilgi birikimimizin ve lojistik tecrübemizin paylaşımına ağırlık veriliyor.

Devam eden projeler

Sanatı dijital ortama taşıyarak yeni bir sergi deneyimi sunmayı amaçlayan dijital sanat platformu 'Duvarları Olmayan Müze'nin dördüncü sergisi 'Varmak Üzere' oldu. Bu sene ilk defa Türkiye dışından da küratörlerin seçildiği sergi, Gürcistan’tan Teona Burkiashvili, Ukrayna’dan Tatiana Kochubinska ve Türkiye’den Seyhan Musaoğlu’nun küratörlüğüyle hayata geçti. 

British Council Koleksiyonu’ndan birçok sanatçının yanı sıra Gürcistan, Türkiye ve Ukrayna’dan seçilmiş eserlerle oluşturulan ‘Varmak Üzere’ , fotoğraf, video, performans dokümantasyonu, resim ve yerleştirme gibi toplamda 35 adet olmak üzere birçok farklı türde sanat eserini bir arada sunuyor.