Propeller Tiyatrosu İstanbul Tiyatro Festivali’nde

Shakespeare’in ölümünün 400. yılı nedeniyle gerçekleşecek üç yıllık kültür programı kapsamında,Propeller Tiyatrosu, büyük beğeni toplayan iki oyunuyla 20-24 Mayıs 2014 tarihlerinde İstanbul’da izleyici ile buluştu.

Propeller, Shakespeare’in oyunlarını oldukça yaratıcı ve farklı açılardan ele alan, klasik ve modern film ve müziğin etkisinden faydalanarak ortaya çok güçlü ve eğlenceli oyunlar çıkaran bir topluluk.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (IKSV) iş birliği ile, Propeller İstanbul Tiyatro Festivali'nde Bir Yaz Gecesi Rüyası ve Yanlışlıklar Komedyası’nı sahneledi.

24 Mayıs günü sahnelenen oyunun ardından yönetmen Edward Hall seyircilerin sorularını yanıtladı ve IKSV tarafından verilen onur ödülünü aldı.

Propeller ayrıca oyun metinlerinin sahneye uyarlanması ve tiyatroda müzik ve sesin farklı yaklaşımlarla kullanılması üzerine iki atölye çalışması gerçekleştirdi. 

Oyunların tümü İngilizce sahnelendi ve Türkçe üstyazılı idi. İki oyunun da yönetmeni Edward Hall; tasarımcısı ise Michael Pavelka.

Propeller tiyatro ekibiyle yaptığımız söyleşiyi okuyun.

Propeller ile Atölye Çalışması

Propeller festival sırasında Hareket ve Algılama ve Sahnede Müzik Kullanımı üzerine iki atölye çalışması gerçekleştirecek. Propeller ayrıca 24 Mayıs’ta kapılarını seyirciye açarak performans öncesi set ve dekor hazırlığı hakkında daha fazla bilgi almak isteyenlerle hazırlık sürecini paylaşacak. 

Dış bağlantılar