Royal Court Tiyatrosu ile Oyun Yazarlığı 2013-2014

British Council, tiyatro için yeni kuşak oyun yazarlığını teşvik eden bir geliştirme programı ile, Türkiye ve İran’dan yeni yazarlara Birleşik Krallık’ın önde gelen tiyatro kurumlarından biri olan ve Londra’da yer alan Royal Court Tiyatrosu ile çalışma imkanı sağladı. Bir seneye yayılan bu yoğun program Kasım 2013, Haziran 2014 ve en son Kasım 2014 olmak üzere İstanbul’da gerçekleşen üç farklı gelişim atölyesinden oluştu. 

Atölyeye katılan 13 katılımcı, 100’ü aşkın başvuru sahibi arasından, British Council ve Royal Court temsilcileri ile Türkiye’nin profesyonel tiyatrocularının oluşturduğu kurul tarafından belirlendi. Program içeriği ünlü oyun yazarları Mark Ravenhill ve Zinnie Harris, Royal Court’un uluslararası koordinatörü Richard Twyman tarafından geliştirilerek yürütüldü. Atölyeler her yazarın ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına hitap edecek şekilde tasarlanırken yazarlara kendilerini istedikleri dilde ifade edebilecekleri bir altyapı da sundu.

Atölyeler dışında, program kapsamında, 26 Kasım 2013’te, Kadir Has Üniversitesi’nde Zinnie Harris, Berkun Oya, Mark Ravenhill ve Richard Twyman’ın katıldığı bir söyleşi ve 3 Haziran 2014’te yine Royal Court temsilcilerinin yürüttüğü geniş katılımlı bir oyun yazarlığı atölyesi gerçekleştirildi. 

Son olarak, Türkçe, Kürtçe ve Farsça yeni oyunlar 8 Kasım 2014’te gerçekleştirilen bir oyun okuması etkinliğinde ilk kez seyirci karşısına çıktı. Dot’un Bilsardotta Salon’unda, Dot ve Destar Tiyatro oyuncuları tarafından seslendirilen oyunlar, tiyatro profesyonellerinden oluşan kalabalık bir seyirci kitlesine sunuldu.

Royal Court Tiyatrosu ile 2013-2014'te gerçekleştirilen Oyun Yazarlığı programında ortaya çıkan oyunların bir özetini sunan Oyun Okumaları Kitapçığı'nı indirebilirsiniz.

Atölye katılımcılarından Erdem A. Avşar'ın, atölye hakkındaki izlenimlerini okumak için tıklayın

Bununla da ilgilenebilirsiniz

Dış bağlantılar