Türkiye'den Seyhan Musaoğlu, Ukrayna'dan Tetiana Kochubinska ve Gürcistan'dan Teona Burkiashvili'nin Duvarları Olmayan Müze'nin dördüncü dijital sergisi için birlikte çalışacaklarını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bize ulaşan tüm başvurular, aşağıdaki jüri üyeleri tarafından değerlendirilmiştir:
Gemma Hollington, Sergiler Direktörü, British Council, Moria Lindsay, Koleksiyonlar Direktörü, British Council, Ying Tan, Küratör, British Council, Esra A. Aysun, Sanat Direktörü, British Council Türkiye, Maya Darchia, Sanat Müdürü, British Council Gürcistan ve Ilya Zabolotnyi, Görsel Sanatlar Program Müdürü, British Council Ukrayna.

Duvarları Olmayan Müze, bugüne kadar British Council Koleksiyonu’ndan eserler ile Türkiyeli sanatçıların eserlerini bir araya getiren üç başarılı sergiye ev sahipliği yaptı ve yapmaya devam ediyor. Platform, ‘Yılın En İyi Web Sitesi’ de dahil olmak üzere birçok dalda Altın Örümcek Web Ödülleri’nin yanı sıra, Uluslararası Tasarım ve İletişim Ödülleri’nde Gümüş Madalya kazandı.

Küratörler, Birleşik Krallık'a ve başka ülkelere seyahat ederek hem birlikte, hem de British Council bünyesinde çalışan tecrübeli sanat profesyonelleriyle birlikte sergi konseptlerini, dijital bilgi birikimlerini ve uluslararası iş birliği kapasitelerini geliştirme şansı bulacaklar.

Sergi teması: ‘Arada’:

İnternetin ülkeler arasındaki sınırları yıkması ve çok kültürlü toplulukların bir parçası haline gelen bireylerin hareketliliğini desteklemesi sayesinde, kesintisiz bir bilgi alışverişiyle tanımlanan günümüzün küreselleşmiş dünyasında, ‘ulusal’ kavramının tanımı, tartışılır hale gelmiş durumda. Bu uluslararası arka planda sahip olunan bilgi ve deneyimi artırmak yönündeki ortak amaç ise, eşitlik, çeşitlilik ve katılımcılığa anlamlı bir katkıda bulunulabilecek yolları keşfetmekten geçiyor.

Sergi; yer değiştirme, yerinden ayrılma, ayrılığın boyutları, kültürel kimlik ve mekanlar arası geçişlerde yakalanan anlara odaklanıyor. Küratörlerden, geçicilik, göç, yolculuklar ve değişen kimlikler üzerine düşünmeleri ve hem British Council Koleksiyonu hem de kendi ülkelerinin yerli sanatçılarının eserlerinden oluşan dijital bir serginin küratörlüğünü ortaklaşa üstlenmeleri bekleniyor.

Seyhan Musaoğlu (Türkiye)

Seyhan Musaoğlu, küratör, girişimci, deneysel ses teorileri ve performans odaklı bir sanatçı ve kolektif bir ruhla yenilikçi diyaloğa odaklanan bağımsız sanat mekânın Space Debris’in kurucu direktörüdür.

Brandeis Üniversitesi (Boston, MA)’nden onur derecesi ile Sahne Sanatları ve Güzel Sanatlar Bölümü’nden mezun olan Musaoğlu, yüksek lisansını sanat üzerine Parsons, The New School of Design‘da yapmıştır. Eserleri New York, Boston, İstanbul, Tokyo ve Curitiba'da sayısız galeri ve sanat mekânında sergilenen Musaoğlu, aynı zamanda birçok uluslararası sanat projesinde iş birlikleri yapmıştır. 2009’da, New York’ta kurup, organizasyon ve küratörlüğünü üstlendiği yeni-medya performans ve ses festivali {SØNiK}Fest’inin 2012’ye dek yürütücülüğünü üstlenmiştir.

New York’taki Broadway 1602 galerinin sanat yönetmenliğini dört sene yürüttükten sonra İstanbul Space Debris’i 2014’de kurmuştur. Space’de devam eden küratöryel çalışmalarına New York-Istanbul arasında devam etmektedir.

Tatiana Kochubinska (Ukrayna)

Tatiana Kochubinska bir küratör, araştırmacı ve akademisyendir. Kiev’deki PinchukArtCentre’ın araştırma platfornunda sanat direktörü olarak çalışan Tatiana, kurumda yürütülen araştırmalarda ve düzenlenen sergilerde görev almaktadır. Kariyeri boyunca sorumluluk, hafıza ve Sovyet geçmişini günümüze bağlayan sanatsal meselelerin yeniden değerlendirilmesi gibi konuları sorgulamıştır. 2015 ve 2018 yıllarında PinchukArtCentre ödülünün küratörlüğünü, 2019 yılında da Future Generation Art Prize’ın ve 58. Venedik Bienali’nin yan etkinliği olarak gerçekleşen FGAP @ Venice’in eş küratörlüğünü üstlenmiştir.

Teona Burkiashvili (Gürcistan)

Teona, Gürcistan kökenli bir görsel sanatçıdır. Hâlâ Central Saint Martins College, University of the Arts London’da Güzel Sanatlar Yüksek Lisans eğitimini sürdürmektedir.

Temel sanat pratiği, hayatlarımızda geniş bir yer kaplayan görsel öğeleri ve her gün karşımıza çıkan imajları sorgulamak üzerine yoğunlaşmıştır. Resim, hareket eden imajlar, reklamcılık, sanat eğitimi ve felsefe alanlarına ilgi duyan Teona, çokdisiplinli bakış açısına ve transmedya temelli bir metodolojiye sahiptir. Bağımsız bir sanatçı ve küratör olarak ‘Avatar-Yes’ (CASB açık çağrı kazananı), Apiary Stüdyosu’nun ‘We are, here we are’ sergisi ve Tate Modern’in interaktif iş birliklerine yönelik ‘Tate Exchange’ programı da dahil olmak üzere çok sayıda sanat projesinde ve sergide yer almıştır.

Bununla da ilgilenebilirsiniz