Ulusal Oleksandr Dovzhenko Merkezi ile birlikte, film müziği bestecilerine yönelik olarak düzenlediğimiz Envision Sound eğitim programının üçüncüsü için açık çağrı başladı. Yaratıcı bir laboratuvar ve derslerin yanı sıra, iş bağlantıları kurma, görsel veişitsel sektördeki uzmanlardan bireysel danışmanlık alma ve akşamları canlı müzik eşliğinde film gösterimlerini takip etme fırsatı da sunan program, 20-24 Ocak 2020 tarihleri arasında Kiev’de gerçekleştirilecek.

Envision Sound 2019–20, film müziği bestelemek konusundaki becerilerini geliştirmek, mesleki ufuklarını genişletmek ve uluslararası görsel veişitsel sektörü daha iyi anlamak isteyen bestecilere açık. Proje danışmanıyla birlikte, filmler için müzik bestelemeye dair fırsatları ve zorlukları tartışacak olan besteciler, arşiv kayıtları veya prodüksiyon aşamasındaki Ukrayna filmleri için kendi besteleri üzerinde çalışma fırsatı da yakalayacaklar. 

Geçtiğimiz yıllarda programda danışman  olarak yer alan isimler arasında; BBC'de yayınlanan Sherlock dizisinin müziklerini yapan, Emmy ödüllü Michael Price; filmler ve televizyonun yanı sıra BBC, HBO, ITV ve C4 gibi medya kuruluşları için besteler yapan ve Music+Sound ile ‘BAFTA Çıkış Yapan Britanyalılar 2016-2017’ ödüllerinin sahibi Nainita Desai; filmlere piyanosuyla eşlik eden, dünyanın en iyi doğaçlama piyanistlerinden Neil Brand gibi Birleşik Krallık'ın aranan isimlerinin yanında, Ukrayna Film Akademisi Altın Dzyga Ödülleri ‘En İyi Besteci’ ödülü sahibi Ukraynalı Alla Zahaykevych gibi besteciler de bulunuyor.

Envision Sound 2019–20 katılımcıları, program tarihinde ilk kez yaratıcı laboratuvar kapsamında Kiev Fantastik Orkestrası ile kendi bestelerini kaydetme imkanı bulacak. Katılımcılar, solo müzisyenlerle çalışma fırsatı da elde edecek.Orkestranın, Şubat 2019'da Şef Natalia Stets yönetiminde Neil Brand'in Hitchcock'un Blackmail filmi için bestelediği müzikleri icra ettiği konserden kısa video yuizlemek için tıklayabilirsiniz. 

Program tamamlandıktan sonra, her zaman olduğu gibi bestecilerin yaratıcı laboratuvarda geliştirdiği projelerden bazılarına verdiğimiz desteği daha ileri taşımak için Dovzhenko Merkezi ile birlikte hibeler sunacağız.

Envision Sound 2019–20 programının küratörlüğünü Alla Zahaykevych üstlenecek.

"Atölye sırasında harika bir film yönetmeni ile verimli bir iş ilişkisi kurduk. Şu anda kendisiyle birlikte inanılmaz bir film üzerinde çalışıyoruz. Film şimdiden IMDB'de yer alıyor. Ayrıca, programın danışmanlarından da oldukça faydalı tavsiyeler edindik." 
Luka Lebanidze ve Zviad Mgebrishvili, Envision Sound 2018–19, Gürcistan'dan gelen katılımcılar.

Katılımcılar

Programa, toplamda 12 besteci katılım imkanı bulacaktır. Katılımcılardan altısı Ukrayna'dan, diğer altısı ise Kazakistan ve diğer misafir ülkelerden olacaktır: Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Ermenistan, Gürcistan, İsrail, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Özbekistan, Sırbistan ve Türkiye.

Şartlar

Katılımcıların:

  • Bir film veya televizyon için istenilen herhangi bir tarzda, en az iki parça tamamlamış, kariyerinin başında gelecek vaat eden besteciler olması,
  • En az B2 seviyesinde İngilizce biliyor olmaları,
  • Ukrayna, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Ermenistan, Gürcistan, İsrail, Karadağ, Kırgızistan, Kosova, Kuzey Makedonya, Özbekistan, Sırbistan veya Türkiye vatandaşı olmaları,
  • 20–24 Ocak 2020 tarihleri arasında atölyelere ve programdaki diğer etkinliklere katılabiliyor olmaları gerekmektedir.

Programımızda, farklı müzik tarzlarında ve film türlerinde deneyimi olan bestecilerin yer almasından mutluluk duyacağız. Programa katlım için en temel şart ise filmler için müzik besteleme arzusudur.

Nasıl Başvurabilirsiniz?

İngilizce çevrimiçi başvuru formunu doldurun ve yakın dönemde bestelediğiniz iki veya üç çalışmanızı notalarıyla birlikte ekleyin. Başvuru formunu, en geç 4 Ağustos 2019 tarihine kadar gönderin. Parçalardan en az bir tanesi film veya video için yapılmış olmalıdır. Bestenin 15 dakikayı geçmemesi gerekir.

Giderler

Envision Sound programına katılım ücretsizdir. Kiev'de ikamet etmeyen katılımcıların seyahat giderleri (uçak, tren veya otobüs) ve otel konaklamaları tarafımızdan karşılanacaktır. 

Önemli tarihler

Başvuruların başlangıcı: 19 Haziran 2019

Son başvuru tarihi: 4 Ağustos 2019

Katılımcı listesinin duyurulması: 16 Eylül 2019

Ev ödevlerinin verilmesi: 4–11 Kasım 2019

Kiev'de Envision Sound programı: 20–24 Ocak 2020

Program sonunda hibe kazanan finalistler, Şubat 2020'de duyurulacaktır.

Programın dili İngilizce, Ukraynaca ve Rusça olacaktır. Ukraynaca ve Rusça dillerinden, İngilizceye simultane çeviri yapılacaktır.