Yaratıcı Girişimciler: Kurucu Dosyaları

Yaratıcı Girişimciler: Kurucu Dosyaları

British Council tarafından Facebook Live’da sunulmaktadır

Nedir?

Yaratıcı Girişimciler: Kurucu Dosyaları, yaratıcı endüstrilerde çalışan girişimciler için ilk çevrim içi merkezdir. 

Yaratıcı Girişimciler, kendi işlerini başlatıp büyütmek için yaratıcı girişimcilerin ihtiyaç duydukları kaynakları, ilhamı ve ağları bir araya getirmeyi hedefler. Bunu göz önüne alan Yaratıcı Girişimciler, bazı en heyecan verici yaratıcı Kuruculardan doğrudan bilgi alıp onlarla etkileşime girmenize imkan verecek yeni bir sohbet serisi olan "Kurucu Dosyaları"nı oluşturdular. 

British Council, Türkiye’deki takipçilere Facebook Live üzerinden videoları gerçek zamanlı olarak izleme ve misafir girişimcilerle etkileşime girip onlara sorular sorma fırsatı sunmaktadır. 

Kimin içindir?

Canlı yayın, yaratıcı girişimcilere, akademisyenlere ve dünyanın dört bir yanındaki yaratıcı girişimcilerin başarılarını dinlemek isteyen daha geniş kitlelere hitap edecektir.

Takvim ve mekan

  • Charlotte Tilbury, Kurucu, Charlotte Tilbury - Kurucu Dosyaları, 25 Ekim 2016 tarihinde sunulmuştur.
  • Col Needham, Kurucu, IMDb - Kurucu Dosyaları, 29 Kasım 2016 tarihinde sunulmuştur.
  • Matthew Slotover, Eş-Kurucu, Frieze – Kurucu Dosyaları, 21 Mart 2017 tarihinde sunulmuştur.
  • Roksanda Ilincic , Kurucu, Roksanda - Kurucu Dosyaları, 17 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleşecektir. Facebook etkinlik sayfamızdan kayıt olabilirsiniz

Tüm oturumlar ücretsiz olup, British Council Türkiye Facebook Sayfasında canlı olarak İngilizce yayınlanacaktır. Facebook’ta bu etkinliğe kayıt olarak yayınların saatleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Facebook Live’da konuşmaları gerçek zamanlı olarak izlediğinizde soru sorma fırsatı da bulabilirsiniz. Ayrıca her konuşmada soru soranlar arasından iki kişiye çekilişle Yaratıcı Girşimcilik Kitapçığı hediye edeceğiz.  

Roksanda Ilincic hakkında

Roksanda Ilincic dünyanın en beğenilen moda tasarımcılarından biri, müşterileri arasında Michelle Obama, Keira Knightley ve Cambridge Düşesi Catherine bulunuyor. Çarpıcı renkler ve yenilikçi şekiller kullanmasıyla ünlü tasarımcı sayısız ödül ve övgü topladı. Tasarımları düzenli olarak önde gelen moda etkinliklerinde ve dünya çapında Design Museum ve Victoria and Albert gibi müzelerde sergilendi. 

Fakat bir girişimci olarak Roksanda’nın şaşırtıcı hikayesi henüz duyulmadı. Design Museum işbirliğiyle gerçekleşecek olan konuşma Roksanda’nın bugün nasıl tanınan bir marka haline geldiğini ve bir şirket kurduğuna dikkat çekiyor. Creative Entreprenuers kurucusu Carolyn Dailey tarafından yönetilecek konuşma başaralı bir yaratıcı iş kurmanın arkasındaki gerçek hikayeye odaklanıyor olacak. 

Roksanda Ilincic'in konuşması, 17 Mayıs Çarşamba günü saat 20.30'dan itibaren (GMT+2) Facebook hesabımızdan canlı yayınlanacak. Facebook etkinlik sayfamızdan kayıt olabilirsiniz. 

 

 

Charlotte Tilbury hakkında

Hem podyumlarda hem de kırmızı halıda 20 yıl boyunca dünyanın en çok aranan makyaj sanatçısı ünvanını alıp, Tom Ford, Mac ve Chanel gibi dünyanın en büyük güzellik markalarına danışmanlık yaptıktan sonra, Charlotte Tilbury 2013 yılında kendi güzellik markasını yarattı.

Sadece üç yıl içinde Natalie Portman, Gisele Bündchen ve Kate Moss gibi ikonlar tarafından yakından takip edilip hızla büyüyen güzellik markası ile Charlotte Tilbury, bu isimlere düğün makyajı yapmanın yanı sıra, onlardan bu yıl Temmuz ayında çıkan ilk parfümünün lansmanında da büyük destek aldı. 

Canlı yayınlanan sohbette Tilburry freelance çalışmalarından marka kurucusu olmaya geçiş sürecindekini deneyimlerini paylaştı.

Col Needham hakkında

Benzersiz bir sinema tutkunu olan Col Needham gençlik döneminde sevdiği filmleri, film yapımcılarını ve aktörleri kaydettiği bir günlük tutmaya başladı. 1980'lerde başlayan bu tutkusunun 20 yıl sonra milyon dolarlık bir şirkete dönüşüp, ona ‘Hollywood’daki en güçlü İngiliz’ unvanını kazandıracağını nereden bilebilirdi.

Facebook Live serimizde Col sinema tutkusunu nasıl başarılı bir iş dalı haline getirdiğini, küresel film trendlerini etkileyen bir endüstri liderine dönüşümünü, IMDb’nin Amazon’a satılma hikâyesini ve neden hâlâ şirkette CEO olarak kalmaya devam ettiğini anlattı.

Matthew Slotover hakkında

Frieze'nin kurucu ortağı  Matthew Slotover, alanındaki en etkili ve öncü girişimcilerden birisi. 1991 yılında mutevazı bir kültür sanat "fanzini" olarak başlattıkları Frieze'yi,  diğer kurucu ortak Amanda Sharp  ile birlikte  dünyanın en etkili çağdaş sanat markasına dönüştürdü.

Frieze'nin şu anda bünyesinde barındırdığı oluşumlar şunlar:  (1) dört farklı yayın:  frieze  magazine, fireze d/e, Fireze Masters magazine  ve  Frieze Week;  2) üç uluslararası sanat fuarı:  Frieze Londra, Frieze New York ve Frieze Masters; 3) Frieze Academy: söyleşiler ve derslerin yer aldığı bir program 4) frieze.com:çağdaş sanat ve kültür alanında eksiksiz bir kaynak.

Frieze'yi ufak bir fikirden küresel bir yayıncılık markası haline nasıl getirdiğini, Frieze Sanat Fuarını tüm dünyanın merakla beklediği en önemli kültür etkinlikleri arasına sokmayı nasıl başardığını Matthew Slotover’dan dinlemek için Facebook Live etkinliğimizde bize katılın.