Yaratıcı Girişimciler: Kurucu Dosyaları

Yaratıcı Girişimciler, fikirlerini başarılı işletmelere dönüştürebilmeleri için yaratıcı kişilerin ihtiyaç duyduğu kaynakları, fikirleri ve bağlantıları ilk kez tek bir yerde bir araya getiren yeni bir oluşumdur. Bu oluşum, çeşitli etkinliklerde yüz yüze görüşmelerle veya oluşumun web sitesi üzerinden dijital olarak tüm platformlarda hayata geçirilmektedir.

"Kurucu Dosyaları", dünyanın en heyecan verici yaratıcı sektör girişimcileriyle doğrudan iletişim kurarak onların hikâyelerini ve tavsiyelerini dinleme fırsatı sunan yeni bir sohbet serisidir.

British Council, Türkiye’deki takipçilerine bu etkinlikleri Facebook Live üzerinden canlı olarak izleme ve konuk girişimcilere sorular yöneltme fırsatı sunuyor.

Kurucu Dosyaları'nın Önceki Etkinlikleri:

  • Charlotte Tilbury, Kurucu, Charlotte Tilbury - Kurucu Dosyaları, 25 Ekim 2016
  • Col Needham, Kurucu, IMDb - Kurucu Dosyaları, 29 Kasım 2016
  • Matthew Slotover, Kurucu Ortak, Frieze - Kurucu Dosyaları, 21 Mart 2017
  • Roksanda Ilincic, Kurucu, Roksanda - Kurucu Dosyaları 17 Mayıs 2017

Matthew Slotover hakkında

Frieze'nin kurucu ortağı  Matthew Slotover, alanındaki en etkili ve öncü girişimcilerden birisi. 1991 yılında mutevazı bir kültür sanat "fanzini" olarak başlattıkları Frieze'yi,  diğer kurucu ortak Amanda Sharp  ile birlikte  dünyanın en etkili çağdaş sanat markasına dönüştürdü.

Frieze'nin şu anda bünyesinde barındırdığı oluşumlar şunlar:  (1) dört farklı yayın:  frieze  magazine, fireze d/e, Fireze Masters magazine  ve  Frieze Week;  2) üç uluslararası sanat fuarı:  Frieze Londra, Frieze New York ve Frieze Masters; 3) Frieze Academy: söyleşiler ve derslerin yer aldığı bir program 4) frieze.com:çağdaş sanat ve kültür alanında eksiksiz bir kaynak.

Frieze'yi ufak bir fikirden küresel bir yayıncılık markası haline nasıl getirdiğini, Frieze Sanat Fuarını tüm dünyanın merakla beklediği en önemli kültür etkinlikleri arasına sokmayı nasıl başardığını Matthew Slotover’dan dinlemek için Facebook Live etkinliğimizde bize katılın.

Col Needham hakkında

Benzersiz bir sinema tutkunu olan Col Needham gençlik döneminde sevdiği filmleri, film yapımcılarını ve aktörleri kaydettiği bir günlük tutmaya başladı. 1980'lerde başlayan bu tutkusunun 20 yıl sonra milyon dolarlık bir şirkete dönüşüp, ona ‘Hollywood’daki en güçlü İngiliz’ unvanını kazandıracağını nereden bilebilirdi.

Facebook Live serimizde Col sinema tutkusunu nasıl başarılı bir iş dalı haline getirdiğini, küresel film trendlerini etkileyen bir endüstri liderine dönüşümünü, IMDb’nin Amazon’a satılma hikâyesini ve neden hâlâ şirkette CEO olarak kalmaya devam ettiğini anlattı.

Charlotte Tilbury hakkında

Hem podyumlarda hem de kırmızı halıda 20 yıl boyunca dünyanın en çok aranan makyaj sanatçısı ünvanını alıp, Tom Ford, Mac ve Chanel gibi dünyanın en büyük güzellik markalarına danışmanlık yaptıktan sonra, Charlotte Tilbury 2013 yılında kendi güzellik markasını yarattı.

Sadece üç yıl içinde Natalie Portman, Gisele Bündchen ve Kate Moss gibi ikonlar tarafından yakından takip edilip hızla büyüyen güzellik markası ile Charlotte Tilbury, bu isimlere düğün makyajı yapmanın yanı sıra, onlardan bu yıl Temmuz ayında çıkan ilk parfümünün lansmanında da büyük destek aldı. 

Canlı yayınlanan sohbette Tilburry freelance çalışmalarından marka kurucusu olmaya geçiş sürecindekini deneyimlerini paylaştı.

Roksanda Ilincic hakkında

Roksanda Ilincic dünyanın en beğenilen moda tasarımcılarından biri, müşterileri arasında Michelle Obama, Keira Knightley ve Cambridge Düşesi Catherine bulunuyor. Çarpıcı renkler ve yenilikçi şekiller kullanmasıyla ünlü tasarımcı sayısız ödül ve övgü topladı. Tasarımları düzenli olarak önde gelen moda etkinliklerinde ve dünya çapında Design Museum ve Victoria and Albert gibi müzelerde sergilendi. 

Fakat bir girişimci olarak Roksanda’nın şaşırtıcı hikayesi henüz duyulmadı. Design Museum işbirliğiyle gerçekleşecek olan konuşma Roksanda’nın bugün nasıl tanınan bir marka haline geldiğini ve bir şirket kurduğuna dikkat çekiyor. Creative Entrepreneurs kurucusu Carolyn Dailey tarafından yönetilecek konuşma başaralı bir yaratıcı iş kurmanın arkasındaki gerçek hikayeye odaklanıyor olacak. 

Roksanda Ilincic'in konuşması, 17 Mayıs Çarşamba günü saat 20.30'dan itibaren (GMT+2) Facebook hesabımızdan canlı yayınlanacak. Facebook etkinlik sayfamızdan kayıt olabilirsiniz.