KEŞFET - Türkiye'den ve Birleşik Krallık'tan yeni metinler

British Council, Türkiye'den yazarlar ile Birleşik Krallık yazarları arasında köprü kurmayı, her iki ülkeden mesleği edebiyat olan kişiler arasındaki diyaloğu kolaylaştırmayı ve bu yazarların eserlerini yeni kitlelerle buluşturacak bir platform yaratmayı hedefliyor.

British Council'in bu amaçlar doğrultusunda düzenlediği "çeşitlilik" temalı kısa öykü yarışması, Türkiye'den İTEF-İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali ve İngiltere'den Word Factory'nin ortaklığıyla gerçekleştiriliyor.

Kazanan öyküler, Türkiye ve Birleşik Krallık'tan tanınmış yazarların bu projeye özel olarak yazdıkları öykülerle birlikte British Council'in yeni oluşturulacak çevrimiçi platformunda yayınlanacak. Tüm öyküler diğer dile de çevrilecektir (İngilizce/Türkçe). 

Kazananlar

Keşfet kısa öykü yarışmamızın Birleşik Krallık ve Türkiye’den kazanan isimleri belli oldu:

  • Birleşik Krallık’tan kazanan: Nadine Aisha Jassat, Jacaranda isimli öyküsüyle
  • Türkiye’den kazanan: Ayşegül Yazmacı, Yasemin isimli öyküsüyle

Yazarların öyküleri ve biyografileri çok yakında web sitemizde yayınlanacaktır.

Birleşik Krallık ve Türkiye'den projede yer alacak yazarlar

  • Yekta Kopan
  • Seray Şahiner
  • Sandra Alland
  • Leone Ross

Projede yer alacak yazarların biyografilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Takvim

  • 1 Kasım - 31 Aralık 2017 - Türkiye ve Birleşik Krallık'tan kariyerlerinin başındaki yazarlar için açık çağrı 
  • Şubat 2018'in ilk haftası - Açık çağrıya yanıt veren yazarların değerlendirilmesi ve kazanan isimlerin belirlenmesi 
  • Şubat 2018 - Öykülerin İngilizceye ve Türkçeye çevrilmesi ve yayına hazırlanması 
  • Mart 2018 – Seçilen öykülerin British Council Türkiye internet sitesinde yayınlanması 

Ortaklar

İTEF 

İTEF - İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali, Kalem Ajans'ın girişimleriyle hayata geçirilmiştir. Festival, 2009'dan bu yana Kalem Kültür Derneği tarafından her sene düzenlenmektedir.

Türkiye'deki ilk uluslararası edebiyat festivali olan İTEF, çok çeşitli yazın türlerine odaklanarak ilham verici bir dizi etkinlikle yazarları, yayıncıları, edebiyat çevirmenlerini, eleştirmenleri ve gazetecileri bir araya getirmektedir. Her sene Mayıs başında düzenlenen İTEF, parti ve buluşmaların yanı sıra Profesyonel Buluşmalar Fellowship Programı, Yabancı Yazarlar Öğrencilerle Buluşuyor ve FABİSAD (Fantazya ve Bilim Kurgu Sanatları Derneği) etkinlikleri, tematik okuma ve tartışma programlarıyla yazın türlerinin çeşitliliğini kutlar.

Her yıl farklı temalarla düzenlenen İTEF, zengin ve kapsayıcı festival programları oluşturmaya odaklanmıştır. Festival son dokuz yılda 450'yi aşkın yazarı ağırlamıştır.

WORD FACTORY 

Word Factory The Guardian tarafından "kısa öykülerde mükemmelliği teşvik eden ulusal kurum" olarak tarif edilmiştir. The Sunday Times dergisi eski genel yayın yönetmeni yardımcısı ve The Sunday Times EFG kısa öykü ödüllerinin yaratıcısı Cathy Galvin tarafından beş yıl önce kurulan Word Factory, meşhur bir mentörlük programı yürütmekte ve çıraklık ödülleri düzenlemektedir. Aylık programlarla düzenlenen okuma, tartışma, ustalık dersleri ve kitap grubu gibi etkinliklerde Birleşik Krallık'tan yazarlar bir araya gelmektedir. Word Factory duyuruları ve yazarlık tavsiyeleri, kurumun internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından takip edilebilir. Word Factory mükemmeli ve parlak fikirleri desteklemek için edebiyat dünyasında bağlantılar kurmanın gücüne inanır.