Tanış, Keşfet, İlham al: 3. İstanbul Tasarım Bienalinde İngiltere’den Tasarımlar

BİZ İNSAN MIYIZ?
TÜRÜMÜZÜN TASARIMI
2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl

British Council 3. İstanbul Tasarım Bienali’ne katılan İngiltere’den tasarımcıları desteklemekten memnuniyet duyuyor. Küratörlüğünü Mark Wigley ve Beatriz Colomina’nın yaptığı ve 22 Ekim - 20 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek bienal “insan” ve “tasarım” kavramları arasındaki yakın ilişkiyi inceliyor. İster bir tasarımcı olun isterseniz sadece tasarıma ilgi duyun, İngiltere’den tasarımcıların ve sanatçıların bienalde yer alan benzersiz çalışmalarını ve eserlerini  kaçırmayın.

3. İstanbul Tasarım Bienali’nden fotoğrafları ve videomuzu inceleyebilirsiniz. 

Ayrıca, İngiltere'den tasarım profesyonellerinin röportajlarını da izleyebilirsiniz:

ZIYARETÇI BILGILERI

Salı – Pazar 10.00−19.00

Perşembe 10.00−20.00

3. İstanbul Tasarım Bienali ücretsizdir.

MEKANLAR: 

  • Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, 
  • Studio-X İstanbul, 
  • DEPO, 
  • İstanbul Arkeoloji Müzeleri
  • Alt.

Haritaya buradan ulaşabilirsiniz.

MINI QUIZ

3. İstanbul Tasarım Bienali ile mini quizimiz sona ermiştir. Yarışmamızın kazananları aşağıda sıralanmıştır. Şanslı katılımcıların ödüllerini almak üzere arts.info@britishcouncil.org.tr adresine başvurarak adres bilgilerini vermeleri gerekmektedir. 

Ödüller: 

  • Tuğçe ÇELİK: Max Fraser'dan Londra Tasarım Rehberi
  • Zeynal Fatih OĞUZ: Venedik Bienali Birleşik Krallık Pavyonu çantası, karpostal ve katalog seti 
  • Duygu ÖZKAN: 3. İstanbul Tasarım Bienali kataloğu ve programı

DESIGN CONNECTIONS ISTANBUL

British Council’in tasarım sektörüne yönelik networking programı Design Connections Istanbul, İstanbul Tasarım Bienali kapsamında 19-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi. Birleşik Krallık ve Türkiye arasında bağlar kurmayı ve iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan program, Birleşik Krallık’tan tasarım küratörleri için, Bienalin en önemli etkinliklerine ilham verici ve doyurucu bir giriş sunmanın yanı sıra, önde gelen tasarımcılar ve organizasyonlarla da tanışma fırsatı sağladı. 

Design Connections İstanbul Resepsiyonu'nun fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz. 

#istanbultasarimbienali 

Tasarımcılar

Lucy McRae

Tecrit Enstitüsü

 “Tıpkı bir mimarın bir binayı ya da bir kimyagerin bir aşıyı tasarlaması gibi yalıtımı da tasarlayabilir miydik?” Tecrit Enstitüsü, “beden mimarı” Lucy McRae’nin dünyanın sınırlarının ötesindeki bedeni araştıran bir kısa filmi.

Tacita Dean

Yaşayan Servet

Tacita Dean’in Yaşayan Servet adlı filmi Japon bir “yaşayan servetin” bir gününü belgeleyen 16 mm’lik, renkli ve optik sesli bir kısa film. Bu terim, zanaatinde en üst noktaya ulaştığı kabul edilen, geleneksel bir zanaat icra eden kişiler için kullanılıyor. 

Stuart Grey

Uzay Çöpü 1957–2016

Uzay Çöpü 1957-2016, Stuart Grey’in gezegenimizin yörüngesinde giderek yayılan uzay çöpü kümelenmesini görselleştirdiği iki dakikalık bir animasyon video. 

Mathew Hale

5. HELENA

Mathew Hale’in 5. HELENA’sı, şöhret, kitlesel medya, ev hayatı, mahremiyet, cinsellik ve ölüm kavramlarını ele alan bir çoklu ortam yerleştirmesi. 

Lesley Lokko

Maropeng Sahne I & II

Maropeng Sahne I & II Güney Afrika’da birbirine yakın iki yerden yola çıkarak türlerin, zamanın, yerin ve ölçeğin kökenlerini ele alan bir görsel denemeler dizisi.

Marshmallo Laser Feast

Memex

Memex, İngiltere’de bulunan Marshmallow Laser Feast, Analog ve FBFX stüdyolarının Britanyalı müzik grubu Duologue için ürettiği bir müzik videosu. 

Jussi Parikka

Olağanüstü Tasarımların Medya Arkeolojisi

Olağanüstü Tasarımların Medya Arkeolojisi dokuzuncu ile on üçüncü yüzyıllar arası Arap-İslam kültüründe geliştirilmiş otomat ve usturlablara, bugünün programlanabilir makinelerinin birer öncülü olarak bakıyor. 

Territorial Agency

Petrol Müzesi

Territorial Agency’nin Petrol Müzesi, petrol çıkarma sanayiinin tüm gezegeni kaplayan geniş ve kesintisiz bir ağ halinde yayılmasını belgeliyor. 

Madelon Vriesendorp

El: Tüm Bedenin Minyatür Hali

Karışık medya yerleştirmesi El, Madelon Vriesendrop’un insan bedenine dair daha geniş kapsamlı araştırmasının bir parçasıdır. Burada insan eli yalnızca yapısal bir anatomi olarak değil, “düşünen organ,” sembol, jest ve kavramsal bir alet olarak da değerlendirilir. 

Revital Cohen and Tur van Baalen

Ölümsüz

Revital Cohen ve Tuur van Balen’in Ölümsüz’ü tek kanallı bir video ile sanatçıların, birbirine bağlı beş yaşam destek ünitesi kurmalarını belgeleyen bir çizimden oluşuyor. 

Rana Salam

Beyrut Bombastik!

Beyrut Bombastik! 3. İstanbul Tasarım Bienali’nin Galata Rum Okulundaki pop-up kahvecisi için yapılmış, mekâna özgü bir yerleştirme. 

Lucia Allais

Karma Varlık

Karma Varlık 1946’da Karatepe kalesinde başlatılmış ve en sonunda Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesinin yaratılmasıyla sonuçlanmış olan arkeolojik operasyonları inceliyor.