British Council Misafir Küratör Programı ’18 

British Council, Türkiye’den küratörlere, Birleşik Krallık’ta misafir küratör programına katılıp British Council Koleksiyonu’ndan ikinci kez bir online sergi geliştirme imkanı sunuyor.

Program, Birleşik Krallık'ta Kasım ayı başında gerçekleşecek.

Katılımcılardan British Council Koleksiyonu’nda yer alan eserlerden yararlanarak Eşitlik, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık temalı bir sergi teması geliştirmeleri bekleniyor.

British Council Misafir Küratör Programı '18 için başvuru süreci sona erdi. 

British Council Koleksiyonu hakkında  bilgi alabilir, British Council’ın Eşitlik, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık yaklaşımını buradan öğrenebilirsiniz. Her türlü sorunuz için arts.info@britishcouncil.org.tr  adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Takvim:

  • Başvuru çağrısı duyurusu: 22 Ağustos
  • Son başvuru tarihi: 18 Eylül
  • Sonuçların ilanı: 29 Eylül
  • Misafir Küratör Programı Kasım ayı başında başlayacaktır.
  • Online serginin ikinci ayağı 15 Ocak’ta yayınlanacaktır.

Sonuçlar

British Council ''Misafir Küratör Programı’’ sonuçları belli oldu.

Ulya Soley  British Council Koleksiyonu'nu ziyaret edip ikinci online sergi fikrini geliştirecek. 

Ulya Soley kimdir?

Ulya Soley, Pera Müzesi'nde koleksiyon sorumlusu olarak çalışıyor ve müzenin çeşitli sergi ve yayıncılık projelerinde eş küratörlük ve editörlük yapıyor. Lisans eğitimini McGill Üniversitesi’nde Sanat Tarihi ve Psikoloji dallarında tamamlayan Soley, halen Central Saint Martins'in 'Kültür, Eleştiri ve Küratörlük' programında yüksek lisansını sürdürüyor.

Pera Müzesi'nde gerçekleştirilen "Katherine Behar: Veri Girişi" sergisi ile "Bring Your Own Beamer" video sergi projelerinin Fatma Çolakoğlu ile birlikte eş küratörlüğünü ve Proto5533’ün genç küratörler programı kapsamında "Stereo-Gerçeklik" sergisinin küratörlüğünü üstlendi. AICA üyesi olan Soley'in yazıları Pine Magazine, The Believer Logger, Istanbul Art News ve Sanatatak gibi basılı ve online mecralarda yayımlandı, aynı zamanda "Stimuli" başlıklı bir online yayın projesi yürütüyor.

Birinci Misafir Küratör Programı

Türkiye'deki küratörlere ve müze profesyonellerine, British Council Koleksiyonu için sergi önerisi hazırlama ve aynı zamanda Uluslararası Müzeler Akademisi'nde Çağdaş Sanat Sergileri Düzenleme dersine katılma fırsatı sunan Misafir Küratör Programı’na İstanbul Bienali Sergi Koordinatörü Elif Kamışlı gitmeye hak kazandı. Birinci Misafir Küratör Programı sonrasında Elif Kamışlı Rüya Sergi’yi hazırladı

Dış bağlantılar