Yaratıcı Girişimcilik Eğitimi

NESTA Yaratıcı Girişimcilik Eğitimi

British Council, yaratıcı profesyonellerin fikirlerini sürdürülebilir işletmelere dönüştürmelerine destek olan yaratıcı girişimcilik eğitimlerini uluslararası bir eğitim haline getirmek için Birleşik Krallık'ın inovasyon ajansı Nesta ile bir ortaklık kurdu.  nitelik kazandırmak amacıyla bu kurumla ortak bir çalışmaya imza attı. 

Türkiye’den Kalkınma Ajansları işbirliğiyle British Council, bu güne kadar 1000'den fazla yeni işletmenin katılımıyla İstanbul, Bursa, Eskişehir, İzmir, Adana ve Mersin'de Nesta Yaratıcı Girişimcilik Eğitim’ini düzenledi.

Eğitim katılımcılardan bazıları

  • Ebru Alkanat özel giyim firması Hooyoo'nun kurucusu. Alkanat, Yaratıcı Girişimcilik Eğitim Seti sayesinde, işe yarayan bir finansal formülle çalışmanın yararlarını öğrendiğini ifade ediyor.
  • Başar Ünder Istanbul’da bir müzik yapım firması işletiyor.   "Başlangıçta, fikrinizi kolayca hayata geçirebileceğinizi düşünebilirsiniz, ama sonra durumun hiç de öyle olmadığını anlarsınız. Bir fikri hayata geçirmeden önce değerlendirme ve analiz yapmanız gerekir. İşte, Eğitim Setinin bana öğrettiği şey bu oldu."
  • Gözde Şenkaya Izmir’de dans kıyafetleri tasarlayan bir işletme sahibi. "Eğitimden önce, insanlara bir dansçı olarak yaklaşıyordum.  Şimdi marka sahibi bir tasarımcı gibi konuşuyorum."
  • Görkem Çetinkaya Eskişehir'de bir yaratıcı platform kurucusu.  Eğitim Setini kullanmasının ardından Görkem, işletmesi için ilk başta düşündüğünden çok daha fazla şey yapması gerektiğini fark etmiş.  
  • Zuhal Canyurt bir ayakkabı tasarımcısı. Eğitim esnasında tanıştığı insanları, "hızlı aramaya kayıtlı destek grubu" olarak tanımlıyor.