Yaratıcı Platformlar Değişim Programı

Yaratıcı Platformlar Değişim Programı 3x3

Yaratıcı Platformlar yaratıcı insanların çalışma, yenilik yaratma ve küresel anlamda bağlantı kurma yöntemlerini değiştiriyor. 

Bugün bu alanlar, gelişen teknolojiler sayesinde İstanbul’dan Rio de Janeiro’ya, Londra’dan Şangay’a yaratıcı kişilerin daha dazla platform ile bağlanmasını, üretmesini ve gelişmesini sağlıyor.  Böylece daha fazla iş fırsatı, üretim kaynaklarına erişim ve farklı takipçi kitlelerine ulaşmasını destekliyor. Ayrıca kültürel işlerdeki geleneksel iş modelleri ni de yeniden tanımlıyor. 

Yaratıcı Platformlar Değişim Programı  British Council’ın uluslararası ağlarıyla yerel platformları bir araya getirerek yeni bağlantılar ve fırsatlar yaratan bir programdır. Yaratıcı Platformlar’ın kurucuları ve yöneticileri diğer yaratıcı platformların deneyimlerinden faydalanır ve sahip oldukları iş modelleri, dünya görüşleri, değerler, hikâyeler ve projeler hakkında bilgiler paylaşır.

Yaratıcı Platformlar Değişim Programı nedir?

Türkiye merkezli üç yaratıcı platform, bir hafta boyunca, aşağıda belirtilen Birleşik Krallık yaratıcı platformlarından birinde, programlama, topluluk geliştirme ve bilgi paylaşımı konularında yeni fikirlerle ilgili görüş alışverişinde bulunma şansına sahip olacak. 

Türkiye’den gelen yaratıcı platform yöneticileri, ziyaretlerini tamamladıktan sonra Türkiye’de British Council’ın sağladığı bir hibe programına başvuruda bulunmaya davet edilecek. Bu program kapsamında, katılımcılar Birleşik Krallık’ta edindikleri deneyimlerden faydalanarakTürkiye’deki üyeleriyle ve/veya halka açıkbir etkinlikle Birleşik Krallık’ın da dahil olduğu bir işbirliği gerçekleştirecek ve ortak bir program geliştirme çalışması yapacaklar. 

Kİmlerİ arıyoruz?

 • İş birliği, ağ oluşumu ve fikir paylaşımı için yaratıcı işletmeleri bir araya getiren bir ortak alan veya yaratıcı platform oluşturan kurucular veya yöneticiler
 • Kitlesel fonlama, müşterek sahiplenme, kullanılmayan binaların yeniden kullanıma sokulması, gezici birimler oluşturulması ve benzeri gibi yaratıcı platformlar kurup yönetmek için yenilikçi araçları veya modelleri kullanan kurucular veya yöneticiler
 • Boz-yap (hack) atölyeleri, inkübatörler, laboratuvarlar, maker atölyeleri ve benzerleri dâhil farklı tipte çeşitli yaratıcı platformlarla veya bu konularda  çalışan kurucular veya yöneticiler

Dİğer krİterler

Her yaratıcı platformdan sadece bir kişi değişim programına katılabilir.

 • Türkiye’de ikamet ediyor olmak.
 • En az bir yıldır faaliyette olmak 
 • İyi derecede İngilizce bilmek.

Zaman çİzelgesİ ve koşullar

 • Birleşik Krallık’ta Ekim veya Kasım 2016’da bir haftalık değişim programı: British Council katılımcıların İngiltere - Türkiye gidiş dönüş uçak biletini, altı aya kadar vize masrafını, konaklama ücretlerini ve bir haftalık harcirahını karşılayacaktır.
 • Nisan 2017’den önce Türkiye’de Birleşik Krallık iş birliğiyle bir program hazırlama.

KAZANANLAR

Yaratıcı Platformlar Değişim Programı'na katılım hakkı kazananların listesi aşağıdadır:

 • Bahar Aksel ENŞİCİ, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Yaratıcı Endüstriler Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Direnç ERŞAHİN, İstasyon, TED Üniversitesi Sosyal İnovasyon Merkezi
 • N. Barış KARAYAZGAN, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, PACE Çocuk Sanat Merkezi

 Daha ayrıntılı bilgi almak için arts.info@britishcouncil.org.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

KATILIMCILARIN BİYOGRAFİLERİ

Bahar Aksel ENŞİCİ

Bahar Aksel, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Şehir ve Bölge Planlama bölümünden 1997 yılında mezun  oldu.İki yıl boyunca STK sektöründe çalıştıktan sonra akademik kariyerini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ), Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde sürdürdü. Yüksek Lisans eğitimini kentsel tasarımı üzerine yapan Aksel, Şehir Markalaşması ve Kentsel Tasarım İlişkisi konulu doktorasını 2008 yılında tamamladı. 2002 yılında MSGSÜ'de çalışmaya başlayan Bahar Aksel, 2010 yılından beri MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde Doçent Doktor olarak Kentsel Tasarım ve Şehir Planlaması konularında ders vermekte ve atölye çalışmaları yürütmekte. Aksel'in çalışmaları şehir ve sanat, kentsel kimlik/imaj, şehir markalaşması, yaratıcılık ve kültür kılavuzluğunda kentsel gelişim konularına odaklanmaktadır. 2012 yılında MSGSÜ Yaratıcı Endüstriler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı olan Bahar Aksel, toplantılar, araştırmalar ve uluslararası projelerde organizatör ve akademisyen olarak görev aldı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Yaratıcı Endüstriler Uygulama ve Araştırma Merkezi

Yaratıcı Endüstriler Uygulama ve Araştırma Merkezi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi bünyesinde 2012 yılında kuruldu. Endüstri ve akademik çevre arasında yeni bir işbirliği geliştirmek üzere kurulan merkez, İstanbul'da çeşitli sektörler ve kentsel alanlarda yaratıcı endüstrilerin yayılma potansiyeli üzerine araştırmalar gerçekleştirmekte, Türkiye'de muhtelif büyüklüklerdeki şehirlere danışmalık vermek için teknik bilgiler ve metodolojiler geliştirmektedir. Merkezin ana hedefi ve odağı, şehirlerin yaratıcı kapasitelerini iyileştirmek üzere çalışmalar yapmak, insan kaynakları (profesyoneller, girişimciler, yerel yöneticiler, öğrenciler, vb.) için kapasite geliştirmek ve sürdürülebilir gelişim için deneyim paylaşımı gerçekleştirmektir.

Direnç ERŞAHİN

Ankara Fen Lisesi'nden mezun olan Direnç Erşahin, lisans derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi İş İdaresi bölümünden aldı. Aynı üniversiteden felsefe ve sosyoloji konularında master derecelerine sahip olan Erşahin,  daha sonra felsefe konusunda doktora yapmak üzere Birleşik Krallık'a gitti. Direnç Erşahin, Bilkent Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve East Anglia Üniversitesi'nde araştırma asistanı olarak çalışmış ve ders vermiştir. Avrupa Kültür Derneği'nde ve Sinop Bienali'nde çeşitli pozisyonlarda görev alan Erşahin, hâlihazırda TED Üniversitesi Sosyal İnovasyon Merkezi'nde çalışmakta. 

İstasyon Hakkında

İstasyon (TED Üniversitesi Sosyal İnovasyon Merkezi), Ankara'da sosyal inovasyon ekosisteminin yaygınlaşması için çalışan çok işlevli bir aracı kuruluştur. İstasyon, sosyal değişim yaratmak üzere çalışan insanlar, organizasyonlar ve etkinlikler için bir merkezdir. İstasyon, bu alanda faaliyet gösteren sosyal girişimciler, STK'lar ve bireyler/gruplar/projeler için beta evresinde bir sosyal kuluçka programı yürütmektedir.

istasyon.tedu.edu.tr

twitter.com/istasyonTEDU

N. Barış KARAYAZGAN

Sanat, hayatıma çok erken yaşlarda lego ve oyun hamurlarıyla girdi. Sonrasında bu macera Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel bölümünde devam etti. Pennsylvania Academy of the Fine Arts’ta yaptığım Post-Baccalaureate çalışması sonrasında 2000 yılında Fulbright bursu ile SUNY(State University of New York) Albany’de eğitimime devam ettim. Üniversite yıllarında yaz kamplarında çocuklarla yaptığım yoğun sanat çalışmaları, Amerika’da çeşitli okullar, sanat merkezleri ve müzelerde yürüttüğüm sanat etkinlikleriyle yeni boyutlar kazandı. Istanbul’a döndükten sonra ilk ve ortaöğretim okullarında çocuklar ile çalışmalar yapmaya devam ettim, 2005 yılında da PACE Çocuk Sanat Merkezi’ni kurdum. Çocuklarla sanat çalışmalarına Türkiye ve yurtdışında PACE Çocuk Sanat Merkezi ve farklı kurumlarda çocuklar, aileler, öğretmenler ve sanat eğitimcileri ile devam ettiriyorum, farklı projelerde yaratıcı ve eğlenceli çalışmalar yapmaktan ve çocuklarla öğrenmekten büyük bir keyif alıyorum. 

PACE Çocuk Sanat Merkezi

2005 yılında bir çılgınlık anında, sevdiklerimin de desteği ile, PACE Çocuk Sanat Merkezi’ni kurdum. PACE çocukların eğlenceli bir ortamda, özgürce, farklı teknik ve malzemelerle tanışarak, sağlıklı malzemeler ile yaratıcı tecrübeler yaşayarak kendilerini çok farklı şekillerde geliştirdikleri bir merkez. PACE kendi mekanı dışında da çok farklı yaratıcı  projeler üreterek uygulamalar yapıyor. İKSV (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) ile 2007 yılında İstanbul Minifest Çocuk Şenliği ve 10. Uluslararası İstanbul Bienali Çocuk ve Gençler Eğitim Programı ile başlayan işbirliğimiz halen devam ediyor. Aynı zamanda, Sabancı Müzesi, Pera Müzesi, Kars Müzesi, Anadolu Kültür, British Council, TOG, ve Akbank Sanat gibi bir çok farklı kurum ile birlikte çocuklar, gençler, öğretmenler, sanat eğitimcileri ve ailelere yönelik yaratıcı uygulamalar yapmayı sürdürüyoruz; her işbirliği ile derinleşiyor ve zenginleşiyoruz.