Lacivert fon üzerinde kırmızı, beyaz, kahverengi renklerinde sağ üst köşede olan tasarım. Sol tarafta beyaz renke 'Yaratıcı Ekonominin Desteklenmesi' Hibrit Öğrenme Programı' yazılı

British Council ve Cultural Associates Oxford tarafından geliştirilen ve Türkiye’de Culture Unleashed iş birliğiyle gerçekleştirilen 'Yaratıcı Ekonominin Desteklenmesi’ hibrit öğrenme programı, kamu sektöründe çalışan uzman ve orta düzey yöneticilerin ve kültürel ve yaratıcı endüstrilerde çalışan, politika geliştirme konularına ilgi duyan profesyonellerin başvurularını bekliyor. 

20 Eylül - 20 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek program, yaratıcı ekonomi için etkili politika geliştirmeyi, kapasite güçlendirmeyi ve araştırma ve geliştirme kalitesini artırmayı amaçlıyor. Türkiye’den Culture Unleashed tarafından Türkçe olarak verilecek programa, British Council Türkiye internet sitesi üzerinden 3 Eylül Pazar gününe kadar başvurabilirsiniz.  

Program hakkında

‘Yaratıcı Ekonominin Desteklenmesi’, sektör profesyonellerine şehirlerinde/bölgelerinde/ülkelerinde kültür sektörünü ve yaratıcı endüstrileri desteklemenin yanı sıra Birleşik Krallık’ta ve uluslararası alanda profesyonel ağlarını genişletmeleri için yeni fikir ve araçlar sağlıyor. Markalaşmadan dijital dönüşüme, girişimcilikten kültürel mirasa kadar birçok alanı kapsayacak olan eğitim ile kültürel ve yaratıcı endüstrilerin etkisi ve rolü hakkında bilgi paylaşımı, yeni bağlantıların kurulması, politika çözümleri geliştirilmesi ve ortak bir dil oluşturulması hedefleniyor. 

British Council’ın iki yıldır sürdürdüğü 'Yaratıcı Ekonominin Desteklenmesi’ öğrenme programı, Culture Unleashed iş birliğiyle Türkiye için detaylı bir inceleme ve literatür taraması ile Türkçeye çevrilerek gerçekleştirilecek. Türkiye’de yaratıcı ekonomi alanında uzman isimlerden Emre Erbirer, Mustafa Gül ve Gökçe Dervişoğlu Okandan’ın kurucuları olduğu Culture Unleashed yürütücülüğünde dört haftalık programda dijital ve yüz yüze seminer, panel ve atölye çalışmaları yer alıyor. ‘Yaratıcı Ekonominin Desteklenmesi’ programını başarıyla tamamlayan tüm katılımcılar sertifika almaya hak kazanıyor. Eğitim programı hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınız için arts.info@britishcouncil.org.tr adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Program Takvimi

23 Temmuz 2023 Başvuru çağrısı
3 Eylül 2023, (23.59) Son başvuru tarihi
4-8 Eylül2023 Başvuru kısa listelerinin belirlenmesi
11 Eylül 2023 Başarılı adayların bilgilendirilmesi
15 Eylül 2023 Yedek ve seçilmeyen adayların bilgilendirilmesi
20 Eylül 2023 Program başlangıcı 
26 Eylül 2023 Canlı oturum 1
3 Ekim 2023 Canlı oturum 2
14 Ekim 2023 Canlı oturum 3 (Fiziksel - sınırlı katılımcı)
20 Ekim 2023 Program bitişi

Başvurular

Başvurular, Türkiye’den olup aşağıdaki şartları karşılayan katılımcılara açık:

  • Kamu sektöründe çalışan uzmanlar ve orta düzey yöneticiler,
  • Kültürel ve yaratıcı endüstrilerde çalışan ve politika geliştirmeye ilgi duyan profesyoneller. 

Adaylar başvurularını, 3 Eylül 2023 Pazar günü saat 23:59’a kadar çevrimiçi başvuru formunu doldurarak gönderebilir. 

Programın son etkinliği İstanbul’da fiziksel olarak yapılacak bir atölye olacak. Bu atölyeye sadece sınırlı sayıda katılımcı kabul edilecek. İstanbul dışından gelecek katılımcılar atölye katılımı masraflarını kendileri karşılamalı. Katılımcılar başvuru formunda sorulan, yol haritasının odaklanabileceği alan veya sektördeki sorunlar ile ilgili verdikleri yanıtlar temel alınarak ve dengeli bir kapsayıcılık sağlanarak belirlenecek. 

Uygunluk

Başvuracak adaylar aşağıdaki uygunluk kriterlerini karşılamalı:

  • Türkiye’de ikamet etme.
  • Türkçe dilinde tam mesleki yeterlilik göstermesi.
  • Kültürel ve yaratıcı endüstrilerde ve yaratıcı ekonomi alanında çalışıyor olma.
  • 20 Eylül - 20 Ekim 2023 tarihleri arasında öğrenme programına katılabilecek olma.
  • 18 yaşından büyük olma.

Değerlendirmeler

Başvurular, British Council ve Culture Unleashed temsilcilerinden oluşan proje ekibi tarafından değerlendirilecek. 

Ekip, başvuru sahibinin uygunluğu ve başvuru formunda sağlanan bilgilerin niteliğini dikkate alarak başvuruları değerlendirecek. Başvurunuzda, programla neden ilgilendiğinizi ve bu programın Türkiye’de  kültürel ve yaratıcı endüstrilerin gelişimine katkıda bulunmanıza nasıl yardımcı olacağını düşündüğünüzü açıkça ifade etmeniz önemli. 

Başvuruların yoğunluğu nedeniyle, reddedilen başvurular hakkında detaylı geri bildirim sağlanmayacak.

Daha fazla bilgi için lütfen arts.info@britishcouncil.org.tr ile iletişime geçin.