İngiliz mühendis ve bilgisayar bilimci Tim Berners-Lee, 1989 yılının Mart ayında, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde (CERN) çalıştığı dönemde "Bilgi Yönetimi" başlıklı bir makale yazdı.

Ortaya attığı fikir, World Wide Web'in yani internet sunucuları ağının doğmasını sağladı ve insanlık tarihinin en büyük değişim dönemlerinden birinin katalizörü oldu. Bu dönemde yalnızca iletişim kurma biçimlerimiz değil, yaratıcılığımız ve kendimizi insan olarak algılama biçimlerimiz de dönüşüm geçirdi.

Webin 30. yıl dönümünü kutlayan Anyone//Anywhere etkinlikler dizisi, webin geçmişine, bugününe ve geleceğine bakarak webin nasıl ortaya çıktığını, bugün geldiği noktayı ve en önemlisi nereye doğru gitmekte olduğunu irdeliyor. Webin etkisi gerçekten çok büyük oldu. Öyle ki, British Council'in 2014'te hazırladığı, Dünyayı Şekillendiren 80 Hadise listesinde penisilinin icadı, İkinci Dünya Savaşı ve 11 Eylül Saldırıları gibi olayları geride bırakarak ilk sırada yer aldı.

Webin hayatlarımızın her alanında devrim yarattığını söylemek klişe haline gelmiştir belki, ancak gerçekten etkilemediği bir taraf bulmak da zordur. Basın, iş, politika, sağlık, eğitim, kültür, eğlence, alışveriş; tüm bunların geçirdiği radikal dönüşümlerin ardında web vardır.

Webin geleceği belirsiz olsa da emin olabileceğimiz bir şey var, o da bir dönüm noktasında olduğumuz. Gerçekten herkesin, her yerden erişebileceği bir web olsun istiyorsak onu kimin kullanacağı, şekillendireceği ve ona kimin kesin bir şekilde hakim olacağı konusunda zorlu sorularla karşı karşıya kalıyoruz. Bu zorluk öte yandan heyecan verici fırsatları da beraberinde getiriyor.

Anyone//Anywhere, konuya ilişkin soruları gündeme taşıyarak ve gerek Birleşik Krallık'tan gerekse uluslararası camiadan uzmanların söz konusu zorluklar ve fırsatlar hakkındaki görüşlerini alarak bir tartışma zemini yaratmayı amaçlıyor.

Anyone//Anywhere mikrositesinde yer alan içeriklere göz atarak etkinliğin odaklandığı beş temayı keşfedin, desteklediğimiz projeleri inceleyin ve #AnyoneAnywhere etiketi ile çevrimiçi tartışmaya siz de katılın.