AltCity İstanbul

AltCity İstanbul, Türkiye’den sanatçıları biraraya getirerek yaratıcı teknolojilerin kullanımı üzerine yeni yöntemler öğreterek şehrin dokusu ve insanları üzerine interaktif bir dijital sanat programıdır. 

Program, Türkiye'deki sanatçıların dijital sanat farkındalığını, günümüzde ve gelecekte dijital sanat projeleri üretme becerilerini ve bu konudaki işbirliği potansiyellerini artırmayı hedefliyor.

AltCity İstanbul, Zorlu Holding ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin dijital dönüşüm üzerine oluşturduğu interaktif bir platform; Digi.logue ve British Council işbirliğiyle ve Salford Quays merkezli dijital sanat programcıları Quays Culture’ın yapımcılığını gerçekleştirdiği bir projedir.

Programın sanatsal yönetimini dijital medya ve ışık sanatlarında uzmanlaşan Birleşik Krallık merkezli bir dijital sanat grubu olan Squidsoup üstleniyor.

Program hakkında

Program, Türkiye’den sanatçılara, iki hafta süreyle tam zamanlı bir çalışmanın parçası olabilecekleri heyecan verici bir fırsat sunuyor. 

Programın amacı, yaratıcılığın, tecrübenin ve dijitalin kendi içinde bir amaç değil sanatsal yaratıcılığın aracı olduğu bir üretim ortamı yaratmaktır. 

Squidsoup iki farklı teknolojik yaklaşım kullanacak ve katılan sanatçılar bunların örneklerini sıfırdan üretebilme deneyimi kazanacaklar. Kullanılacak teknolojiler Squidsoup'un BLOOM ve SUBMERGENCE projeleri temel alınarak oluşturulacak. 

Squidsoup, fiziksel alan algısını ve anlamını değiştirmek ve yönetmek için yüzlerce hatta binlerce noktasal kaynaktan gelen kontrollü dijital ışıklar kullanmaktadır. 

Katılan sanatçılar, yaratıcı / teknik danışmanların yönlendirdiği ve desteklediği küçük gruplar halinde (3-6 kişi) çalışacaklar.

İki haftanın sonunda katılımcı sanatçılar eserlerini Zorlu Performans Sanatları Merkezi'ndeki Digi.logue Space'de kendileri kurarak sergileme fırsatı bulacaklar.

Fikri Mülkiyet

AltCity İstanbul, özünde yaratıcı bir işbirliği ve öğrenme deneyimidir. 

Program, Squidsoup'un ortaya çıkardığı iki sanatsal konsept fikrinden esinlenir. Bu nedenle, Squidsoup, bu program sırasında kullanılacak sanat eserleri ve ekipmanın telif ve mülkiyet haklarını saklı tutar.

Katılımcılar, AltCity programı süresince ürettikleriı eserleri portfolyolarında sunarken Squidsoup ve AltCity proje ortaklığına atıf yapmakla yükümlüdür. 

Katılımcılar üretilen eserleri AltCity İstanbul projesi dışında sergilemek isterlerse, Squidsoup ile görüşülmesi ve bilgilendirme yapılması gerekecektir. 

Kimler başvurabilir?

Sanatın tüm alanlarından dijital sanat ile deneysel çalışmalar yapmaya ve bunu gelecekteki sanat çalışmalarına dahil etmeye ilgi duyan sanatçıları ve yeni yetenekleri arıyoruz. 

Program, deneyimi olsun olmasın farklı dijital bilgi seviyelerindeki sanatçıları rezidans programında yer vermeyi amaçlar. Bu yüzden, gelecekteki çalışmalarında dijital sanata yer vermeye gerçekten ilgi duyan tüm sanatçıları başvuru yapmaya davet ediyoruz. 

Ek olarak program dahilindeki üç alandan herhangi birini keşfetmek isteyen sanatçılara yer verilir:

 1. Odak çalışma alanı: Katılan sanatçılar, fiziksel alanın desteklenmesi ve dijital destekli deneyimlerin oluşturulması için öncelikle kod, veri, ışık, ses ve etkileşimi kullanma yollarını keşfetme fırsatı bulacak. Üretilen işler Digi.logue Space’de sergilenecek.
 2. Sanatçılar, Zorlu Performans Sanatları Merkezinin ana katındaki büyük boyutlu video duvarı için içerik (video veya animasyon) üretebilirler. Sanatçıların çekimler için kendi kameralarını getirmeleri ve grubun bir parçası olarak ders alanında çalışmaları beklenecektir. Zorlu PSM, video duvarında gösterilecek çalışmalarını onaylama hakkını saklı tutar. Projeler dijital sanat alanında olmalıdır ve uygulama aşamasında ayrıntılı olarak açıklanmalıdır.
 3. Sanatçılar, Squidsoup'tan ders almak için rezidans programına katılabilir ve çalışmanın yürütüleceği alanda kendi dijital sanat projeleri üzerinde çalışabilirler. Sanatçılar, fikirlerini dersin bir parçası olarak paylaşma ve çalışmalarını halka sergileme prensibini benimsemelidir. Projeler dijital sanat alanında olmalıdır ve uygulama aşamasında ayrıntılı olarak açıklanmalıdır. Üretilen işler Digi.logue Space’de sergilenecek.

Program, Türkiye genelinden başvuruları kabul eder ve ihtiyaç halinde seyahat giderlerini kişi bazında değerlendirerek karşılayabilir. 

Mali destek veya seyahat masrafları ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, arts.info@britishcouncil.org.tr adresinden ekibimizle iletişime geçin.

British Council ve Digi.logue üzerinden gerçekleştirilecek başvuru sürecinin sonucunda 12 sanatçıdan oluşan bir grup seçilecektir. 

Programa kabul edilen başvuru sahipleri için koşullar

Katılımcılardan, iki haftalık tam zamanlı programda devamlılık göstermeleri ve serginin kurulumunda yer almaları beklenir. (Zaman çizelgesine bakınız)

İki haftalık programa tam olarak katılamıyorsanız ancak farklı bir düzenleme için makul bir gerekçeniz olduğunu düşünüyorsanız, arts.info@britishcouncil.org.tr adresine e-posta gönderin. Başvuru sahiplerinin başvurularını çekip çekmemeleri konusunda başvuru sahibinin durumuna göre bilgilendirme yapacağız.

Seçilen katılımcıların programa kabul edildikten sonra kendilerine gönderilecek AltCity İstanbul Program ve Çalışma Kurallarına uymaları gerekir.

Katılımcılar, programın değerlendirme çalışmasına katılmakla yükümlüdürler.

Katılımcıların kendi dizüstü bilgisayarlarını getirmesi gerekir.

Sanatçıların program dahilinde deneyimlerini ve sanat eserlerini paylaşacakları bir sunum / söyleşi / atölye benzeri bir etkinliğe katılmaları beklenir. 

Ne gibi kaynaklar ve nasil bir alan sağlanacak?

Program Zorlu Performans Sanatları Merkezi Sky Lounge'da gerçekleştirilecek, ancak film çekimi, gerilla enstalasyonlar veya atölye faaliyetleri için ihtiyaç halinde saha ziyaretleri de yapılabilir.

Program ücretsizdir ve Squidsoup eserleri için gereken malzemeler temin edilecektir. 

Program boyunca öğle yemeği ve kahve ikramları yapılacaktır.

Simültane ve ardıl çeviri yapılacaktır. 

Teknik Ekipman 

1. Aşağıdakilerin kurulu olduğu en az 4 bilgisayar (Mac ve PC):

 • Video düzenleme yazılımları (Premiere, After Effects)
 • processing
 • arduino
 • ağ erişimi

2-4x Full HD veri projektörleri, en az 4000 lümen.

3- Ses sistemi ve hoparlörler

4- 1 takım 64 x LED kablo, kumanda, güç kaynakları, kablolar

5- 24-36x boom, kablo, güç kaynakları

6- Kameralar (DSLR, DJI Omni (mini steadicam), GoPro)

Takvim

 • Başvuru çağrısı: 15 Ağustos 2017 Salı 
 • Başvurular için son tarih: 24 Eylül Pazar 24.00 
 • Başvuruların değerlendirilmesi: 25 Eylül - 9 Ekim 2017
 • Başarılı adayların açıklanması: 10 Ekim 2017 Salı
 • Elenen adaylarla iletişime geçilmesi: 16 Ekim 2017 Pazartesi
 • Program başlangıç tarihi: 23 Ekim 2017 Pazartesi
 • Program bitiş tarihi: 4 Kasım 2017 Cumartesi

Nasıl başvurabilirsiniz?

Lütfen online başvuru formunu doldurun ve 24 Eylül Pazar günü 24.00'a kadar gönderin.

Başvuru formunda neler istenecek?

 • Bugüne kadarki sanatsal çalışmalarına dair kısa bir açıklama 
 • Sanat eserlerinizi içeren en fazla 5 örnek
 • Dijital sanatla ilgilenme sebebinize dair kısa bir açıklama 
 • Bu programın size ve Türkiye'deki sanat çevresine nasıl katkı sağlayacağına dair kısa bir açıklama 
 • Beğendiğiniz üç sanatçı ve nedenleri

Başvurular nasıl değerlendirilecek ve 12 sanatçı nasıl seçilecek?

Başvurular bize ulaştığı zaman öncelikle British Council ve Zorlu PSM proje küratörleri başvuruların geçerli olup olmadığını kontrol edecek. Geçerli başvuru kritleri için lütfen kimler başvurabilir bölümünü dikkatle inceleyiniz ve bütün soruları cevaplamaya özen gösteriniz. 

Geçerli başvurular, başvuru formundaki sorulara verilecek cevapların içeriği üzerinden değerlendirilecektir. Başvuru formunda neden dijital sanat ile ilgilendiğinizi ve bu çalışmanın size ne gibi katkılar sağlayacağını düşündüğünüzü  açık bir şekilde ifade etmeniz oldukça önemlidir. 

Değerlendirme süreci kapsamında ayrıca Türkiye'nin önde gelen dijital sanat profesyonellerinin görüşlerini de alacağız. 

 • Bager Akbay, Kurucu Ortak, İskele 47
 • Candaş  Şişman, Sanatçı, Kurucu Ortak, Nohlab
 • Cansu Ataman Bilgiç, Sanat Müdürü, British Council
 • Doç. Dr. Ebru Yetişkin, İstanbul Teknik Üniversitesi
 • Esra A Aysun, Sanat Direktörü, British Council  
 • Yardımcı Doç. Dr. Güven Çatak, Kurucu ve Direktör, BUG Oyun Laboratuvarı, Bahçeşehir Üniversitesi 
 • Lalin Akalan, Sonar İstanbul + D Küratörü ve Sanatsal Direktör, Digi.logue, Zorlu Performans Sanatları Merkezi 

Ön eleme sonucunda belirlenen başvurular arasında programa katılacak 12 sanatçı Squid Soup'dan Anthony Rowe tarafından belirlenecektir. 

Elenen adaylara geribildirim sağlayamadığımız için üzgünüz. 

Dış bağlantılar