Engelsiz Filmler Festivali 2017

British Council 5. Engelsiz Filmler Festivali'ne destek oldu.

British Council Tuğçe Tuna tarafından İstanbul’da gerçekleştirilecek Kamera ve Dans atölyesine, İstanbul ve Ankara’da Körlük Üzerine Notlar filminin Artırılmış Gerçeklik (VR) ve Ankara’da Tekerlekli Sandalye simulator deneyimine ve son olarak da Birleşik Krallık yapımı üç filmin sesli betimleme ve görme engelliler için betimlemesine destek oldu.

Engelsiz Filmler Festivali nedir?

Engelsiz Filmler Festivali, herkesin kültürel yaşama katılma hakkına sahip olduğu gerçeğinden yola çıkarak; engelli bireylerin sosyal ve kültürel haklarını kullanabilecekleri koşulların yaratılmasının bir zorunluluk olduğunu hatırlatmak üzere ilk kez 2013 yılında gerçekleşti.

Engelli bireylerin yakınlarıyla birlikte film izleyebilme, kültürel ve sosyal bir etkinliğe katılma, yalnızca kendileri için değil, aynı zamanda parçası oldukları toplumu zenginleştirmek için de yaratıcı, sanatsal ve entelektüel kapasitelerini geliştirme ve kullanma imkanına sahip olmaları gerektiğini savunan AEFF kapsamındaki tüm film gösterimleri, atölyeler ve diğer yan etkinlikler erişilebilir olarak sunuluyor. 

Güncel sinema örnekleri görme engelli bireyler için sesli betimlemeyle, işitme engelliler için işaret dili ve ayrıntılı altyazıyla gösteriliyor; film sonrası söyleşilerde Türkçe işaret diline çeviri yapılıyor. Festival kapsamındaki atölyeler ve diğer yan etkinlikler görme ve işitme engelli bireylerin de katılabileceği altyapıyla gerçekleşiyor. Tüm Festival mekanları ortopedik engelli bireylerin gereksinimleri gözetilerek, uygun mekanlar arasından seçiliyor. 

Mini yarışma

Sorulara doğru cevap verin, sanal gerçeklik gözlüğü sizin olsun

Yarışmamız sona ermiştir. Mobil telefonla uyumlu VR (sanal gerçeklik) gözlüğü kazananların listesi aşağıdadır. Kazananlarla iletişime geçeceğiz. 

Kazananlar:

 • Seher Onart
 • Mustafa Balcı
 • Koray Erşen
 • Merve Gökmen

Yedekler:

 • Emine Özdemir
 • Birkan Susam
 • Feray Dağıdır
 • Can Oltulu

Engelsiz Filmler Festivali film programı

Engelsiz Filmler Festivali 5-7 Mayıs tarihleri arasında Eskişehir’de Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Taşbaşı Kültür ve Sanat Merkezi Kırmızı Salon, 12-14 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi SineBu ve 18-23 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu’nda takip edildi.

British Council Türkiye bu sene; Körlük Üzerine Notlar (2016) isimli bir uzun metraj ve “Engel Tanımayan Filmler” kapsamında gösterilen Luka’yı İyileştirmek (2011) ve Makropolis (2013) isimli iki kısa filme destek verdi. Film içeriklerini aşağıda incleyebilirsiniz. 

Film gösterim yer ve tarihleri: 

İstanbul:

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu SineBU

12 Mayıs - 14.15 Engel Tanımayan Filmler

13 Mayıs - 14.15 Körlük Üzerine Notlar

Ankara:

Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu:

19 Mayıs - 12.00 Körlük Üzerine Notlar

21 Mayıs - 12.00  Engel Tanımayan Filmler

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi:

22 Mayıs 16.30 Körlük Üzerine Notlar 

Bakış Açısı Atölyesi 

12 - 14 Mayıs tarihlerinde İstanbul’u ziyaret eden Engelsiz Filmler Festivali, dans ve kamerayı Bakış Açısı atölyesinde buluşturdu.

British Council’in işbirliğiyle gerçekleşen, koreograf ve dans terapisti Tuğçe Tuna’nın yönettiği Bakiş Açısı Atölyesi, beden hareketi ve kamera hareketi ilişkisinden hareketle, beden odaklı ve hareket eden iki farklı disiplin arasında bir köprü kurmayı hedefledi.

Bedene yeni bir algı ile yaklaşmayı, alışılagelmiş estetik yargılardan uzaklaşmayı amaçlayan ve “engelli beden” gibi ayrımcılık yaratan kavramları sorgulayan Farklı Bedenlerle Dans projesi dansçılarının da yer aldığı atölye, beden odaklı gösteri sanatları ya da görsel sanatlar alanlarında deneyimi olan herkese açık ve ücretsiz gerçekleşti. 

Atölye eğitmeni Tuğçe Tuna’nın biyografisine aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

Sanal Gerçeklik Deneyimleri

Engelsiz Filmler Festivali, British Council’ın desteğiyle bu yıl programında yer alan iki farklı proje sayesinde seyircilerini sanal gerçeklikle tanışmaya çağırdı.

1. Körlük Üzerine Notlar: Karanlığa Doğru 

Körlük Üzerine Notlar: Karanlığa Doğru isimli projede izleyiciler, 1983 yılından itibaren görme yetisini yavaş yavaş kaybeden yazar John Hull’un tuttuğu sesli günlükleri görsel-işitsel olarak ücretsiz deneyimleme fırsatı buldular. Seyirciler bir sanal gözlük aracılığıyla John Hull’un görme yetisini yitirdiği süreçteki duyumsal ve psikolojik deneyimlerine ortak oldular. Bu interaktif deneyimin bir parçası olarak, Körlük Üzerine Notlar adlı belgesel de festival programında izlenebildi.

 • İstanbul: 12-14 Mayıs: Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu SineBu
 • Ankara: 20-23 Mayıs: Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi

2. Tekerlekli Sandalye Simulatörü 

Kullanıcıların; tekerlekli sandalye kullanan kişilerin kent ortamında karşılaştığı engelleri deneyimlemesi için tasarlanmış olan Tekerlekli Sandalye Simülatörü ücretsiz denenebildi.

 • Ankara: 20-23 Mayıs: Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi

Körlük Üzerine Notlar

Birleşik Krallık, 2016, 90’, Renkli, İngilizce; Türkçe altyazılı

Yönetmen: Peter Middleton, James Spinney
Senaryo: Peter Middleton, James Spinney
Görüntü Yönetmeni: Gerry Floyd
Kurgu: Julian Quantrill
Müzik: James Ewers, Noah Wood
Yapım: Archer's Mark, 104 Films

Ödüller:

 • 2016 Britanya Bağımsız Film Ödülleri; En İyi Belgesel 
 • Camerimage; Altın Kurbağa 
 • San Francisco FF En İyi Uzun Metraj Belgesel 

Açıklama: Yazar ve ilahiyatçı John Hull, 1983 yılının yazında, oğlunun ilk doğum günün hemen ertesinde kör olur. Hayatındaki bu büyük değişimle başa çıkabilmek için sesli günlükler kaydetmeye başlar. 1990 yılında günlüklerin yayımlanmasının ardından nörolog Oliver Sacks, günlükleri, “körlüğün en sıra dışı, kusursuz, derin ve güzel ifadesi” olarak tanımladı.

Orijinal kayıtlardan hareketle ortaya çıkan Körlük Üzerine Notlar; rüyalar, anılar ve yaratıcılığı kapsayan, körlüğün içsel dünyasıyla ilgili eşsiz bir deneyim. 

Peter Middleton, James Spinney:

Peter Middleton ve James Spinney son altı yıldır kurmaca, belgesel ve platformlar arası projeler üzerine birlikte çalışıyorlar. Bu süre zarfında John Hull’un günlüklerinden hareketle, çeşitli ödüllere değer bulunan bir dizi kısa film uyarladılar. Körlük Üzerine Notlar, yönetmenlerin ilk uzun metrajlı filmidir. 

Tanıtım filmini izleyin.

Websitesi: http://www.notesonblindness.co.uk 

Facebook: https://www.facebook.com/NotesOnBlindness

Twitter: https://twitter.com/OnBlindness

Luka'yı İyileştirmek

Birleşik Krallık, 2011, 11’, Renkli, Diyalogsuz 

Yönetmen Jessica Ashman

Senaryo: Jessica Ashman, Rosie Crerar, Paul Welsh

Görüntü Yönetmeni: Ruan Suess

Kurgu: Rachel Tunnard

Müzik: Pete MacDonald

Yapım: DigiCult

Ödüller: 

 • 2011 BAFTA Ödülleri; Yeni Yetenek Ödülü

Açıklama: Lucy, kardeşi Luka’nın arızalı olduğunu düşünmektedir. Böyle düşünmesine, Luka’nın şeker küpleri ve yüksüklerden yaptığı takıntılı, sinir bozucu düzenlemeler neden olur. Lucy, kardeşinin iyileştirilmesi gerektiği kanısındadır, ancak bu, hayal ettiği şekilde olmayacaktır.

Jessica Ashman

Jessica Ashman, Londra’da yaşayan bir animatör ve yönetmen. Stop-motion, cut-out ve 2 boyutlu animasyon tekniklerinde uzmanlaşmıştır.

Tanıtım filmini izleyin.

Websitesi:http://fixingluka.co.uk 

Facebook: https://www.facebook.com/FixingLuka/

Twitter: https://twitter.com/fixingluka

Makropolis

Birleşik Krallık 2013, 7’, Renkli, Diyalogsuz 

Yönetmen: Joel Simon
Senaryo: Ciaran Morrison, Mick O'Hara, Joel Simon
Kurgu: Nathan Mateer
Müzik: Andrew Simon McAllister
Yapım: Flickerpix Animations

Ödüller:

 • 2013 İrlanda Film ve Televizyon Ödülleri; En İyi Animasyon 

Açıklama: İki oyuncak fabrika üretim hattından atılır ve canlanarak, arkadaşlarına kavuşmak için fabrika teslimat minibüsünü kovalarlar.

Joel Simon

Çocukluğunda okuduğu çizgi romanlardan etkilendiği işler üreten multidisipliner bir sanatçı. Temel çalışma alanı animasyondur. Animasyon stüdyosu Flickerpix’in kurdu, çeşitli televizyon dizileri ve kısa filmler yönetti.

Filmografi 

2006 On the Air  
2006 Horn OK Please

Film tanıtımını izleyin.

Bakış Açısı Atölyesi eğitmeni: Tuğçe Tuna

Bakış Açısı Atölye yürütücülüğünü, 1996 yılında eğitmen ve koreograf olarak çalışmaya başladığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Çağdaş Dans Anasanat Dalı'nda bugün Anasanat Dalı Başkanı olarak çalışmalarını sürdüren Tuğçe Tuna yapacak. Tuna’nın eserleri arasında; Almanya Arena Festivali Jüri Ödülü’ne layık bulunan Deplasman'ın yanı sıra En Kötü İş, Gövde Gösterisi, Islak Hacim, Makine Beden, Tortu, Vertigo, Düşünme Fobisi, Hücre, Eko, Tuzla…Buz... gibi mekanlara özel ürettiği eserler ve 2000 yılında başlattığı, halen devam eden ve farklı fiziksel özelliklere sahip kişilerle yürütülen Farklı Bedenlerle Dans projesi bulunmaktadır.

Dış bağlantılar