Tech 4 Culture 

British Council; Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, The Audience Agency ve Outlandish işbirliğiyle kültür ve teknoloji sektörleri arasındaki diyaloğu güçlendirmek ve yeni işbirliklerini teşvik etmek üzere bir dizi etkinlik düzenledi.

  • Tanışma Toplantıları

British Council ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, 2016 Aralık ayında Ankara ve İstanbul'da 50 yazılım geliştirici, üretici, teknoloji danışmanı, akademisyen ve sanat profesyonelini bir araya getiren iki tanışma toplantısına ev sahipliği yaptı. Etkinlikte the Audience Agency Operasyon Direktörü Cimeon Ellerton, izleyici ve kültür arasındaki ilişkinin dönüştürülmesine yönelik yaklaşımlara odaklanarak teknolojinin, bu dönüşümün hızlandırılmasında kurumlara hangi olanakları sunduğunu ve verinin, sanat kuruluşlarının izleyiciyi anlamasına nasıl yardımcı olduğunu değerlendirdi. 

  • Sandbox

Etkinlikler serisi, 2017 yılı Şubat ayında Birleşik Krallık’tan The Audience Agency ve Outlandish öncülüğünde bir beyin fırtınası atölyesi olan Sandbox ile devam etti. Atölyeye, kültür sektöründe daha geniş kitlelere ulaşmada karşılaşılan zorlukları belirlemek ve bu zorlukların üstesinden gelecek dijital çözümleri keşfetmek üzere kültür ve teknoloji sektörlerinden 20 farklı kuruluştan 31 profesyonel katıldı. 

  • Hackathon  

Bir sonraki aşamada, Sandbox etkinliğinde berlilenen engeller 25 – 26 Şubat’da Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ev sahipliğinde düzenlenen 24 saatlik hackathon etkinliği için çalışma konusu olarak belirlendi.Etkinlikteki 43 katılımcı tarafından oluşturulan 14 grup bir konsept veya dijital prototip geliştirip sundu. Gruplar, görme engelli ziyaretçilere yeni deneyimler yaşatmayı amaçlayan bir erişilebilirlik uygulaması ve izleyicilere uzaktan tiyatro deneyimi yaşatabilecek bir VR uygulaması gibi bir dizi teknolojik çözüm üzerinde çalıştı. 

  • Konferans 

Tech 4 Culture etkinlik serisi 16 Mart’da Zorlu PSM’de Remix Summits kurucu ortağı Simon Cronshaw sunumu ile, engelleri tartışmak, çözümleri keşfetmek ve kültür, sanat ve teknolojinin geleceğine dair fikirler üretmek amacıyla düzenlenen bir konferansla son buldu. Sanat ve teknoloji dünyasından 250 profesyonelin katıldığı konferansı 10.000 kişi Facebook Live üzerinden takip etti.