Eğer sınava kaydolduysanız, sınav yer ve zaman bilgileri sınavdan dört gün önce saat 18.00’de internet sitemizde yayınlanır ve kaydolduğunuz kimlik bilgilerinizle giriş yapıp sınav yerinizi görüntüleyebilirsiniz. Yazılı ve sözlü sınav yer ve zaman bilgilerinin yer aldığı sayfayı ziyaret ederek kontrol edebilirsiniz.

Birleşik Krallık'ta çalışmak veya öğrenim görmek istiyorsanız Birleşik Krallık Vizesi almak için başvuru yapmanız ve UKVI için IELTS (Akademik ve Genel Eğitim) ya da IELTS Yaşam Becerileri gibi Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı onaylı bir Güvenli İngilizce Dil Sınavına (SELT) girerek gereken düzeyde İngilizce bilgisine sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekebilir.

IELTS ile UKVI için IELTS arasında sınav formatı bakımından ne gibi bir fark var?

IELTS (Akademik/Genel Eğitim) ile UKVI için IELTS (Akademik/Genel Eğitim) arasında test formatı bakımından hiçbir fark yoktur. Sınav içerik, format, zorluk düzeyi ve puanlama bakımından aynıdır. Ancak sonuçlarınızı içeren Sınav Sonuç Belgesi, Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış resmi bir IELTS UKVI merkezinde sınava girdiğinizi göstermek için biraz daha farklı olacaktır. 

Bilgisayar ile yapılan UKVI sınavının sonuçları,  kağıt ve kalem ile yapılan UKVI sınav sonuçlarıyla aynı sürede, yani 13 gün sonra açıklanmaktadır.

Hangi formattaki sınava girmeliyim?

Öğrenciyseniz kayıt yaptırmadan önce lütfen üniversitenize / yüksekokulunuza / okulunuza danışarak hangi sınava girmeniz gerektiğini öğrenin.

Tier 4 Sponsoru olan bir üniversitede bir lisans veya yüksek lisans programına doğrudan girmek üzere bir yükseköğrenim kurumunda Öğrenci Vizesi (Tier 4) almak için başvuru yapıyorsanız kurumun belirlediği İngilizce dil düzeyini karşılamanız gerekir. Birleşik Krallık'taki tüm üniversiteler ve yüksekokullar IELTS Akademik sonuçlarını kabul eder. Yani UKVI için IELTS (Akademik) sınavına girmenize gerek yoktur ve IELTS Akademik sınav sonucunu beyan edebilirsiniz.

Öğrenci DEĞİLSENİZ lütfen sınava kayıt yaptırmadan önce başvuru yaptığınız kurumlara danışarak gereken sınav türünü öğrenin.

British Council ile UKVI için IELTS sınavına giriş

UKVI için IELTS (Akademik ve Genel Eğitim) ve IELTS Yaşam Becerileri sınavlarına UKVI onaylı bir sınav merkezinde girilir. British Council dünyanın her yerinde UKVI onaylı sınav merkezlerine sahiptir.

UKVI İÇİN IELTS (AKADEMİK)

Başvuru yaptığınız üniversite veya kurum UKVI için IELTS (Akademik) sınavına girmenizi istediyse bu sınava girin. 

Bu sınav yalnızca Istanbul, Ankara, Izmir, Adana, Antalya şehirlerinde mevcuttur. Sınav ücreti olarak 1,600 TL alınır.

UKVI için IELTS (Akademik) sınavına kayıt yaptırın. 

UKVI İÇİN IELTS (GENEL EĞİTİM)

Bu sınav Birleşik Krallık'ta akademik olmayan düzeyde eğitim veya öğrenim görmek isteyenlere yöneliktir. Ayrıca çalışmak veya işle ilgili eğitim almak ya da Birleşik Krallık'a göçmen olarak gitmek için de kullanılabilir. 

Bu sınav yalnızca Istanbul, Ankara, Izmir, Adana, Antalya şehirlerinde mevcuttur. Sınav ücreti olarak 1,600 TL alınır.

UKVI için IELTS (Genel Eğitim) sınavına kayıt yaptırın.

IELTS Life Skills

IELTS Life Skills, yalnızca Birleşik Krallık Vizesine başvurmak için konuşma ve dinleme becerilerinin Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi'nin (CEFR) A1, A2 veya B1 Düzeylerinde olduğunu kanıtlaması gereken kişilere yönelik bir İngilizce sınavıdır. 

IELTS Life Skills Sınavı iki düzeyde sunulur: 

IELTS Life Skills A1

"Yerleşik bir kişinin ailesi" vizeleri için Birleşik Krallık Vizesi ve Göçmenlik başvurunuzun bir parçası olarak İngilizce konuşma ve dinleme becerilerinizi kanıtlamanız gerekiyorsa bu sınava girin.

IELTS Yaşam Becerileri sınavı yalnızca Istanbul, Ankara, Izmir, Adana, Antalya şehirlerinde mevcuttur. Sınav ücreti olarak 1,200 TL alınır.

IELTS Yaşam Becerileri A1 sınavına kayıt yaptırın 

IELTS YAŞAM BECERİLERİ B1

Sınırsız kalma izni veya vatandaşlık için Birleşik Krallık Vizesi ve Göçmenlik başvurunuzun bir parçası olarak İngilizce konuşma ve dinleme becerilerinizi kanıtlamanız gerekiyorsa bu sınava girin. 

IELTS Yaşam Becerileri sınavı yalnızca Istanbul, Ankara, Izmir, Adana, Antalya şehirlerinde mevcuttur. Sınav ücreti olarak 1,200 TL alınır.

IELTS Yaşam Becerileri B1 sınavına kayıt yaptırın.

Tarih Gün UKVI Life Skills
29/8/2019 Perşembe İstanbul, Ankara  Ankara, İzmir
01/9/2019 Pazar   İstanbul
14/9/2019 Cumartesi    Adana
15/6/2019 Pazar  İstanbul, Ankara  İstanbul
26/9/2019 Perşembe İzmir Ankara, İzmir 
29/9/2019 Pazar Antalya İstanbul, Antalya