Volkan Kar

IELTS Alumnus

Merhaba, Ben Volkan Kar. Özel bir firmada Lojistik ve Planlama Mühendisiyim. İş ve öğrenim hayatımda bana önemli kapılar açmamı sağlayan IELTS sınavı ile ilgili hikâyemi sizlerle paylaşmak isterim. Bu yazıda, öğrenim hayatımda ve kariyerimde IELTS’in yeri, IELTS’e hazırlık sürecim ve sınav ile ilgili deneyimlerimi anlatacağım. Ayrıca IELTS’e hazırlananlar için yararlı olacağını düşündüğüm birtakım ipuçları vereceğim.

Eğitim hayatım

Lisans eğitimimi, burslu olarak kazandıgım Kadir Has Universitesi Endüstri Mühendisliği’nde tamamladım.Profesyonel hayatım başlamadan yüksek lisans eğitimi almak istedim. İngiltere’deki önemli üniversiteler arasında yer alan The University of Exeter’in MSc. Engineering and Management (Supply Chain & Logistics) yüksek lisans programından mezun oldum.

Neden IELTS’i tercih ettim?

Yuksek lisans icin İngilizce yeterlilik sınavı vermem gerekiyordu. Çevremde yaptığım araştırmada herkes IELTS’in doğru tercih olacağını söyledi. Bence de haklılardı. Çünkü IELTS, Dinleme-Okuma-Yazma sınavı ile Konuşma sınavını ayrı günlerde yaptığı için, sınav bölümlerine daha iyi odaklanabilecektim. Ayrıca, İngilizce ders kitaplarından aşina oldugum akademik cümle kalıpları ve kağıt-kalem test formatı, bana lisansta alışık olduğum bir sınav ortamı saglayacaktı. British Council’in kurumsal güvenirliği de bu seçimimde çok büyük bir rol oynadı. 

IELTS’e nasıl hazırlandım?

IELTS’e hazırlık sürecim  içerisinde İrlandali bir hocanın da ders verdiği bir dil okulunun IELTS hazırlık kursu ile başladı. Aynı zamanda, bana önerilen Cambridge yayınlarının testlerine yoğunlaştım. Özellikle sınavın Dinleme bölümü için değişik aksanlarda sesli hikayeler dinliyordum. Yaklaşık 5-6 aylık bir hazırlık sürecinden sonra, artık farklı aksanları daha kolay algılayabiliyordum. 

IELTS sınavında en cok zorlandığım bölümlerden biri Dinleme olsa da, sınav öncesi yaptığım Dinleme pratiklerinin çok fazla faydası oldu diyebilirim. Sınavda beni zorlayan diğer bir bölüm Yazma’ydı. Çünkü akademik yazım, ayrı ve iyi oluşturulmuş bir yazı planı gerektiriyordu.   

IELTS, hayatımda nasıl faydalar sağladı? 

IELTS sınavından yeterli puanı aldıktan sonra, Exeter Universitesi Engineering and Management (Supply Chain and Logistics) yuksek lisans programına kayit oldum. Harika bir atmosferde, mesleki eğitimimi alıp, birçok ülkeden arkadaş edindim. Bence en iyisi de buydu! Sosyal hayatta, farklı ülkelerden insanlarla aynı dili konuşmanın yanında, aynı frekansta kalabilmeyi öğrenmek;  yüksek eğitim kalitesi ile donanmış bir mühendis için eşsiz bir fırsattı. Şu an, o dönemlerde tanıştığım arkadaşlarımla hâlâ görüşmekteyim.

IELTS’e girecek adaylara tavsiyelerim

IELTS’e yakında girecek olan arkadaşlar içinse birkaç tavsiyem var. Öncelikle heyecan olmamalı. Soruları çok dikkatli bir şekilde anlayıp doğru cevabı yakalamak gerekiyor. Okurken bilmediğiniz kelime olsa bile, cümlenin ana fikrini yakalamaya çalışmalısınız. Yazma bölümünde, anlatmak isteginizi en yalın kelimelerle ve hep “neden” sorusunu sorarak cümlenizde toparlamaya çalışın. O cümleler kendiliğinden paragrafı oluşturacaktır. İyi bir yazı planının işe yaradığını mutlaka göreceksiniz. 

Dinleme bölümü içinse, çok farklı aksanlardaki diyalogları tekrar tekrar dinleyin, çok faydasın oluyor. Bu aynı zamanda, konuşma bölümünde de çok işinize yarayacak. Son olarak en önemli tavsiyem, sınava kadar sürekli İngilizce’yi yaşamak. IELTS’teki başarınız, size İngilizceyi istemeseniz de yaşatacaktır.