ÖNEMLİ DUYURU!

1. IELTS’e online kayıt sistemimiz yenilendi. Kayıt adımlarında size yardımcı olacak dokümanlarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz:

a. Sınava kayıt olacak adaylar için

b. 18 yaşından küçük adayların velileri için

2. Bilgisayar üzerinden IELTS ücreti 1,100 TL, kağıt ve kalem ile yapılan IELTS ücreti 900 TL olarak belirlenmiştir. 

Hatırlatma!

British Council IELTS resmi kayıt siteleri gibi davranan websitelerine karşı lütfen dikkatli olun. Bizimle hiçbir bağlantısı olmayan bu sitelerde yayınlanan içeriklerden sorumlu değiliz. 

Kişisel bilgilerinizi girmeden önce, yalnızca güvenilir online kayıt sistemimizi kullandığınızdan ve “British Council” isminin doğru yazıldığından emin olunuz. 

1. ADAYLAR İÇİN BİLGİLER BÖLÜMÜNÜ OKUYUN 

Sınav formatı, soru türleri ve sınav sonuçlarına dair önemli bilgiler içeren Adaylar için Bilgiler dokümanını okumanızı tavsiye ediyoruz. IELTS 16 yaş altındaki adaylar için tavsiye edilmemektedir.

2. HANGİ SINAVIN SİZE UYGUN OLDUĞUNA KARAR VERİN 

IELTS’in iki türü vardır:

Akademik amaçlı IELTS

Genel Eğitim amaçlı IELTS

Hangi IELTS sınavının size uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olmak için hazırladığımız basit kılavuza göz atın.

Sınav sonuçlarını sunacağınız kurumun hangi IELTS sınavını istediğini kurum ile teyit etmeyi unutmayın. 

3. IELTS SINAV TARİHLERİNİ KONTROL EDİN

 IELTS sınavı; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Erzurum illerimizde gerçekleşmektedir.  IELTS sınav tarihleri, ücretleri ve yerleri hakkında detatlı bilgi alabilirsiniz.

Tüm IELTS sınav oturumlarımız kontenjanla sınırlıdır. Kontenjan sorunu yaşamamak için en kısa sürede kaydınızı yaptırmanızı tavsiye ederiz. Online kayıt sistemimizi kullanarak sınav tarihleri ve kalan kontenjanlar hakkında güncel bilgi alabilirsiniz.

Başvurunuzu gönderdikten sonra sınav tarihini değiştiremeyeceğiniz için, sınava girmek istediğiniz tarihten lütfen emin olun.

Lütfen Dikkat: IELTS sınavının Dinleme, Okuma ve Yazma bölümleri aynı gün içerisinde yapılacaktır. Konuşma sınavınız diğer bölümlerle aynı gün içerisinde yapılabileceği gibi, diğer bölümlerden bir hafta önce ile bir hafta sonra arasındaki süre içerisinde de yapılabilir. 

4. ONLINE KAYIT OLUN

Online kayıt sistemimizi kullanarak IELTS sınavına hemen kayıt olabilirsiniz. 

Online kayıt esnasında kimlik belgenizi sisteme yüklemeniz gerekecek.  Aşağıda, 5. adımda belirtildiği gibi kimlik belgenizi yüklemeye hazır hale getirdiğinizden lütfen emin olun.

Ödemenizi aşağıda, 6. adımda belirtildiği gibi kayıt esnasında kredi kartıyla/ banka kartıyla veya kayıt sonrasında 2 iş günü içinde banka kanallarıyla yapabilirsiniz. 6. adımdaki bilgileri okumanızı tavsiye ediyoruz.

Başvuru formundaki bütün alanlar doldurulmalıdır. Aksi takdirde British Council başvurunuzu reddetme hakkına sahiptir.

Önemli uyarı

Bazı dolandırıcı web siteleri kendilerini British Council IELTS resmi kayıt kurumu gibi göstermektedir. Bu web sitelerinin bizimle kesinlikle ilgisi yoktur. Ayrıca bu websitelerde yayınlanan herhangi bir içerikten de sorumlu değiliz.

Tüm kişisel bilgilerinizi korumak için, IELTS başvurunuzu lütfen buradaki ya da TakeIELTS sayfasındaki kayıt sayfasından yapınız.

Kişisel bilgilerinizi girmeden önce, lütfen güvenli online kayıt sistemimizi kullandığınızdan emin olunuz. Bunu website adresinin “https://” ile başlayıp başlamadığını kontrol ederek de yapabilirsiniz. Buna ek olarak dolandırıcı siteler web sitesi adresini hatalı şekilde yazabilirler. Bu yüzden “British Council” in doğru bir şekilde yazılıp yazılmadığını mutlaka kontrol ediniz.

Emin olmadığınız durumlarda, lütfen bu “IELTS sınavına kayıt olun” linkini kullanın.

5. BELGELERİNİZİ HAZIRLAYIP YÜKLEYİN/ GÖNDERİN

Belge 1: Kimlik Belgesi (Tüm Adaylar)

IELTS sınavına girecek tüm adayların online kayıt esnasında geçerli bir kimlik belgesi yüklemeleri gerekmektedir. Yüklemek istediğiniz kimlik belgesini bir tarayıcıda taratabilir veya cep telefonu/ fotoğraf makinesi vasıtasıyla kimliğinizin fotoğrafını çekebilirsiniz. Sisteme yüklenecek kimlik belgeleri gerekli özellikleri taşımadığı durumda başvurunuz reddedilebileceği için aşağıdaki bilgileri dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Türk vatandaşları aşağıda özellikleri belirtilen iki kimlik belgesinden istedikleri bir tanesini sisteme yükleyebilirler.

     1. TC Nüfus Cüzdanı

          a. Nüfus cüzdanınızın ön yüzünü tamamı görülecek şekilde sisteme yükleyin.

          b. Nüfus cüzdanınızda yer alan fotoğrafınızın son 6 ay içinde çekildiğinden emin olun. Fotoğrafınız son 6 ay içinde çekilmediyse nüfus cüzdanınızı yenilemenizi tavsiye ederiz ya da geçerli pasaportunuzu yükleyebilirsiniz. 

     2. Pasaport

         a. Pasaportunuzun kişisel bilgiler sayfasını tamamı görülecek şekilde sisteme yükleyin. Pasaport numarası, son kullanma tarihi, fotoğraf, imza ve kimlik bilgileri bir sayfadan fazlaysa, bu sayfaları birleştirip tek bir sayfa olarak yüklemeniz gerekmektedir.

         b. Pasaportunuzun son kullanım tarihinin geçmediğinden emin olun.

Yabancı uyruklu adayların, yukarıda 2 numaralı maddede belirtilen şekilde pasaportlarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Sisteme Yüklenecek Dosyanın Teknik Özellikleri:

 • Taranmış belgeler 1600×1600 pikselden küçük olmalıdır.
 • Dosyanın büyüklüğü 1.5MB veya daha az olmalıdır.
 • Dosya türü JPEG, GIF veya PNG olmalıdır.

Belge 2: Muvafakatname Belgesi (Sadece 18 Yaşından Küçük Adaylar)

IELTS sınavlarımıza kayıt yaptıran 18 yaş altındaki adaylar, sayfanın en altında yer alan onay formunu (muvafakatname) doldurarak ielts@britishcouncil.org.tr adresine e-posta olarak göndermeli ya da sınav günü yanlarında getirmelidirler.

6. ÖDEME SEÇENEKLERİNDEN BİRİNİ SEÇİN

Bilgisayar üzerinden IELTS ücreti 1,100 TL, kağıt ve kalem ile yapılan IELTS ücreti 900 TL olarak belirlenmiştir. Farklı para birimlerinde yapılan ödemeler kabul edilmeyecek olup yalnızca Türk Lirası ödemeler hesap sistemimizde görülebilmektedir. 

Sınav ücretini aşağıdaki yollardan birini seçerek ödeyebilirsiniz:

1- Kredi Kartıyla/Banka Kartıyla Ödeme (Sadece Başvuru Esnasında Yapılabilir):

Sınav ücretini Visa, Visa Electron veya Mastercard kredi kartlarınızla veya banka kartınızla kolayca ödeyebilirsiniz. Kredi kartıyla/ banka kartıyla ödeme yapmak için, kayıt esnasında “Pay Now” seçeneğini tercih etmeniz ve o anda ödemeyi yapmanız gerekmektedir. 

Unutmayın, eğer “Pay Later” seçeneğini seçerseniz sonradan kredi kartıyla/ banka kartıyla ödeme imkanınız olmayacaktır.

Önemli not: Kredi kartı/ banka kartı ile ödeme yapıldığında karttan çekilen ücretin sınav ücretinden birkaç TL daha fazla olduğu durumlar nadiren oluşabilmektedir. Bu fark kesinlikle British Council tarafından tahsil edilmemektedir. Bu fark, kart işlemini gerçekleştiren yabancı tedarikçi firma ile kartınızın ait olduğu banka arasındaki kur farklılığından kaynaklanmaktadır. Bu sebepten doğabilecek sınav ücreti farklılığını kabul ediyorsanız kredi kartıyla/banka kartıyla ödeme yaparak IELTS’e kaydolabilirsiniz.

2- Banka Kanallarıyla Ödeme (Başvuru Sonrasında 2 İş Günü İçinde Yapılabilir):

Sınav ücretini kredi kartıyla ödemeyi tercih etmezseniz, diğer bankacılık kanallarını kullanarak sınav ücretini banka hesabımıza gönderebilirsiniz. Banka kanallarını kullanarak ödeme yapmak için, kayıt esnasında “Pay Later” seçeneğini tercih etmeniz ve 2 iş günü içinde sınav ücretini göndermeniz gerekmektedir. 

Kullanabileceğiniz Banka Kanalları:

Banka şubeleri (En yakın İş Bankası şubesine giderek sınav ücretini hesabımıza transfer etmeniz halinde, İş Bankası bu işleminizden para transfer masrafı almayacaktır.)

İntenet bankacılığı

Mobil bankacılık

Sınav ücretini ödeme yönteminden kaynaklanan her tür ilave masraf adaylara aittir. 900 TL'nin altındaki ödemeler kabul edilmeyecektir. 

Ödemeniz ile online kaydınızı eşleştirebilmemiz için dekontunuzun üzerinde yer alması gereken bilgiler:

 • Adayın adı ve soyadı 
 • Sınav tarihi
 • Başvurunuzda size verilen sınav referans numarası 

Örneğin: Ali Yilmaz, 27 Kasım IELTS, TR002-24092-00010

Biritish Council Hesap Bilgileri

Hesap Türü :    TL Hesabı (Diğer para birimlerinde yapılan transferler kabul edilmeyecektir.)
Hesap Sahibi :  British Council Eğitim Hizmetleri LTD.ŞTİ 
Banka Adı :       İş Bankası
Şube Adı :         Beyoğlu Şubesi
Şube Kodu :     1011
Hesap No :       1830108
Swift Kodu :      ISBKTRISXXX
IBAN No :         TR29 0006 4000 0011 0111 8301 08

7. KAYITTAN SONRA

Kayıt Bilgi E-postası: Sınava online kayıt olduktan sonra, sınavdaki yerinizin ayrıldığını belirten bir e-posta alacaksınız. Eğer sınav ücretini kredi kartınızla ödemediyseniz, e-postayı aldıktan sonra iki iş günü içinde ödemenizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Belirtilen sürede ödemenin gerçekleşmemesi halinde British Council başvurunuzu iptal etme hakkını saklı tutar.

Belgelerinizin ve Ödemenin Kontrolü: Online kaydınızı yaptıktan sonra, sınav departmanımız kimlik belgenizi ve ödeme bilgilerinizi kontrol edecektir. Yukarıda özellikleri tarif edilen kimlik belgeniz ve ödemeniz bize ulaşmışsa sınav departmanımız sınav tarihinden 10 gün öncesine kadar kaydınızı onaylayacaktır. 

Onay E-postası: Kaydınız onaylandığında, e-posta adresinize “IELTS Sınavı Onayı” başlıklı bir e-posta gönderilecektir ve kaydınızın tamamlandığı teyit edilecektir. Ayrıca, bu e-postayı aldıktan sonra Road to IELTS online hazırlık kursuna erişebilirsiniz. Eğer onay e-postası, en geç sınav tarihinizden on gün önce elinizde olmazsa, lütfen bizimle iletişime geçin. E-postayı almadığınız halde bizimle iletişime geçmezseniz, sınavdaki yerinizi garanti edemeyiz. 

Kimlik Ret E-postası: Eğer online kayıt esnasında yüklediğiniz kimlik istenen özellikleri taşımıyorsa sınav kaydınız reddedilecektir ve “Your IELTS Test Application is on hold – ID Document Rejected” başlıklı bir e-posta alacaksınız. Bu durumda,  48 saat içinde, e-postanın içindeki bağlantıyı tıklayarak  geçerli kimliğinizi sisteme yüklemeniz gerekmektedir.

Sınav Yer ve Saatinin Açıklanması: Onay e-postasını aldıktan sonra, sınav tarihinden dört gün önce saat 18:00 itibariyle, internet sitemizde sınav yeri, sınav saati ve sözlü bölüme dair ayrıntılar açıklanacaktır.

8. ÖZEL DURUMLAR

A. ÖZEL DÜZENLEMELER

IELTS adil bir sınav olarak tasarlanmıştır ve İngilizce dil beceriniz özel gereksinimlerinizden bağımsız olarak objektif bir biçimde değerlendirilecektir.

Sınavınız için ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir özel düzenleme konusunda size yardımcı olabiliriz. Örneğin görme bozukluğu, işitme güçlüğü veya disleksiye sahip kişilere sınavlarında destek sağlıyoruz.

Özel düzenlemelere nasıl başvuracağınızı öğrenmek için, lütfen sınav tarihinizden üç ay önce bizimle ielts@britishcouncil.org.tr adresi üzerinden iletişime geçin.

B. PARA İADESİ

Para iadesi talebinde bulunmak istiyorsanız, lütfen aşağıda yer alan iade koşullarını okuyun ve sayfanın en altındaki “IELTS geri ödeme talep formunu” doldurarak ielts@britishcouncil.org.tr adresine e-posta ile gönderin. British Council para iade taleplerini reddetme hakkına sahiptir.

Sınav tarihine 5 haftadan daha uzun süre varsa: Kaydınızı, sınav tarihine 5 haftadan daha uzun süre varken iptal etmek isterseniz,  sınav ücretinin tamamını geri alabilirsiniz. Bu durumda “IELTS geri ödeme talep formu” dışında bir belge iletmenize gerek olmadan kaydınızı iptal edebilir ve ücretinizi geri alabilirsiniz.

Sınav tarihine 5 haftadan daha kısa süre kaldıysa: Sınav tarihine beş haftadan daha az bir süre kala kaydınızı iptal etmek istemeniz durumunda, iptalin haklı gerekçesini belgelerle (sınav tarihinizi kapsayan sağlık raporu veya 1.derece aile yakını vefat belgesi) kanıtlayamadığınız takdirde para iadesi yapılmayacaktır. Eğer iptal gerekçenizi kanıtlayan belgelere sahipseniz 180 Türk Lirası tutarındaki idari masraf ücreti düşüldükten sonra kalan kısmı iade alabilirsiniz. 180 TL tutarındaki idari masraf British Council’in yurt dışındaki sınav ortaklarına ödediği bir ücret olup British Council bu ücret kesintisini yaparken herhangi bir kar amacı gütmemektedir.

Bu durumda “IELTS geri ödeme talep formunu” iptal gerekçenizi kanıtlayan belgelerler birlikte ielts@britishcouncil.org.tr adresine e-posta ile gönderin.

Sınav tarihinden sonra: Sınav tarihinden sonra yapacağınız para iadesi taleplerinizi sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içinde bize iletmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde talebiniz reddedilecektir.

Sınav tarihinden sonra para iadesi istemeniz durumunda, talebinizin haklı gerekçesini belgelerle (sınav tarihinizi kapsayan sağlık raporu veya 1.derece aile yakını vefat belgesi) kanıtlayamadığınız takdirde para iadesi yapılmayacaktır. Eğer iptal gerekçenizi kanıtlayan belgelere sahipseniz 180 Türk Lirası tutarındaki idari masraf ücreti düşüldükten sonra kalan kısmı iade alabilirsiniz. 180 TL tutarındaki idari masraf British Council’in yurt dışındaki sınav ortaklarına ödediği bir ücret olup British Council bu ücret kesintisini yaparken herhangi bir kar amacı gütmemektedir.

Önemli not: Ödeme yaptıktan sonra bir sebeple sınav başvurusunun iptal edilmesi halinde, ödeme tarihi üzerinden altı ay veya daha uzun süre geçtiyse lütfen para iadesi talebinde bulunmayın. Finans bölümümüz altı aydan daha eski talepleri işleme alamamaktadır ve otomatik olarak reddedecektir.

c. SINAV GÜNÜ DEĞİŞtİrme

Sınav tarihi değiştirme talebinde bulunmak istiyorsanız, lütfen aşağıda yer alan değişiklik koşullarını okuyun ve sayfanın en altındaki “IELTS sınav tarihi transfer talep formunu” doldurarak ielts@britishcouncil.org.tr adresine e-posta ile gönderin. British Council sınav günü değiştirme taleplerini reddetme hakkına sahiptir.

Sınav tarihine 5 haftadan daha uzun süre varsa: Sınav gününüzü, sınav tarihine 5 haftadan daha uzun süre varken herhangi ek bir belge sunmadan ve fark ücreti ödemeden değiştirebilirsiniz. Bunun için “IELTS sınav tarihi transfer talep formunu” doldurup ielts@britishcouncil.org.tr adresine e-posta ile gönderirseniz kontenjan müsaitliği olan ve başvuruya açık olan başka tarihteki bir sınava transfer olabilirsiniz.

Sınav tarihine 5 haftadan daha kısa süre kaldıysa: Sınav tarihine beş haftadan daha az bir süre kala sınav gününüzü değiştirmek istediğinizde, değişiklik talebinin haklı gerekçesini belgelerle (sınav tarihinizi kapsayan sağlık raporu veya 1.derece aile yakını vefat belgesi) kanıtlayamadığınız takdirde sınav gününüz değiştirilmeyecektir. Eğer sınav günü değişiklik gerekçenizi kanıtlayan belgelere sahipseniz aşağıda belirtilen banka hesabımıza 180 Türk Lirası tutarındaki idari masraf ücretini yatırmanız gerekmektedir. 180 TL tutarındaki idari masraf British Council’in yurt dışındaki sınav ortaklarına ödediği bir ücret olup British Council bu ücreti talep ederken herhangi bir kar amacı gütmemektedir.

Bu durumda “IELTS sınav tarihi transfer talep formunu”, iptal gerekçenizi kanıtlayan belgelerler ve banka dekontunuzla birlikte ielts@britishcouncil.org.tr adresine e-posta ile gönderin. Böylece kontenjan müsaitliği olan ve başvuruya açık olan başka tarihteki bir sınava transfer olabilirsiniz.

Sınav tarihinden sonra: Sınav tarihinden sonra yapacağınız sınav günü değiştirme taleplerinizi sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içinde bize iletmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde talebiniz reddedilecektir.

Sınav tarihinden sonra sınav gününüzü değiştirmek istediğinizde, değişiklik talebinin haklı gerekçesini belgelerle (sınav tarihinizi kapsayan sağlık raporu veya 1.derece aile yakını vefat belgesi) kanıtlayamadığınız takdirde sınav gününüz değiştirilmeyecektir. Eğer sınav günü değişiklik gerekçenizi kanıtlayan belgelere sahipseniz aşağıda belirtilen banka hesabımıza 180 Türk Lirası tutarındaki idari masraf ücretini yatırmanız gerekmektedir. 180 TL tutarındaki idari masraf British Council’in yurt dışındaki sınav ortaklarına ödediği bir ücret olup British Council bu ücreti talep ederken herhangi bir kar amacı gütmemektedir.

Bu durumda “IELTS sınav tarihi transfer talep formunu”, iptal gerekçenizi kanıtlayan belgelerler ve banka dekontunuzla birlikte 3 iş günü içinde ielts@britishcouncil.org.tr adresine e-posta ile gönderin. Böylece kontenjan müsaitliği olan ve başvuruya açık olan başka tarihteki bir sınava transfer olabilirsiniz.

Banka dekontunuzun üzerinde yer alması gereken bilgiler:

 • Adayın adı ve soyadı 
 • Transfer olmak istediğiniz sınav tarihi

Örneğin: Ali Yilmaz, 27 Kasım IELTS

Kullanabileceğiniz Banka Kanalları:

 • Banka şubeleri (En yakın İş Bankası şubesine giderek idari masrafı hesabımıza transfer etmeniz halinde, İş Bankası bu işleminizden para transfer masrafı almayacaktır.)
 • İntenet bankacılığı
 • Mobil bankacılık

Ödeme yönteminden kaynaklanan her tür ilave masraf adaylara aittir. 180 TL'nin altındaki ödemeler kabul edilmeyecektir. 

Biritish Council Hesap Bilgileri

Hesap Türü :   TL Hesabı (Diğer para birimlerinde yapılan transferler kabul edilmeyecektir.)
Hesap Sahibi : British Council Eğitim Hizmetleri LTD.ŞTİ 
Banka Adı :      İş Bankası
Şube Adı :        Beyoğlu Şubesi
Şube Kodu :     1011
Hesap No :      1830108
Swift Kodu :      ISBKTRISXXX
IBAN No :         TR29 0006 4000 0011 0111 8301 08

Bununla da ilgilenebilirsiniz