Prepare for your test day
Prepare for your test day image

Hak ettiğiniz sonucu almak istiyorsanız, sınava önceden hazırlanmalısınız. Olabildiğince yoğun bir biçimde İngilizce çalışmanın yanı sıra, sınav günü nelerle karşılaşacağınızı da bilmeniz büyük önem taşıyor. Sizin için, başarıya ulaşmanızı sağlayacak bazı ipuçları hazırladık.

Başarıya ulaşmanın ipuçları

  • Sınav gününde sürprizlerle karşılaşmamak için sınav formatına aşina olun.
  • Örnek sorularla alıştırma yaparak, IELTS’de kullanılan değerlendirme kriterlerini inceleyin.
  • İngilizce konuşurken veya IELTS konuşma bölümü deneme sınavlarını yaparken sesinizi kaydedin. Daha sonra bunları dinleyerek tereddütte kaldığınız, kelimeleri tekrar ettiğiniz, dilbilgisi hatası yaptığınızı ve fazla hızlı konuştuğunuz yerleri saptayın. Bunlar, konuşma sınavının en temel dört unsurunu oluşturmaktadır.
  • Dinleme, Okuma ve Yazma sorularında anahtar kelimelerin altını çizin. Cevapta tam olarak ne istendiğini anladığınızdan emin olun. Yazılı soruları cevaplamaya başlamadan önce cevabınızı planlayın.
  • Eşanlamlı kelimeleri öğrenin. Dinleme ve Okuma sınavlarında çoğu zaman sorudaki anahtar kelimelerden biri yerine, yazılı metinde eşanlamlı bir kelimenin kullanıldığını göreceksiniz. Bu kelimeler arasındaki bağlantıyı kurabilmeniz gerekiyor. Okuma ve Yazma sınavlarında eşanlamlı kelimeler kullanmak da, kelime dağarcığınızın genişliğini göstermesi yönünden faydalıdır.
  • Dinleme ve Okuma bölümlerinde verdiğiniz yanıtları kontrol edin. Soruda istenilenleri tam olarak yerine getirmediyseniz puan kaybedebilirsiniz.
  • Sınavdan önceki gece erkenden yatın ve sınav gün, sınavın başlama saatinden önce sınav merkezinde olun. Daha geç gitmek, sınavdaki performansınızı olumsuz etkileyebilir.

Konu hakkında daha fazla bilgi ve tavsiyeler için IELTS sınav günü tavsiyeleri ve IELTS adaylara yönelik bilgiler kitapçıklarını inceleyin.