Date
Pazartesi 25 Mart 2019 - 14:00

Canlı yayınımıza davetlisiniz
Tarih: 25 Mart 2019, Pazartesi 
Saat: 14.00

Canlı yayın Bahçeşehir Koleji Atakent Tema Kampüsü’nde gerçekleşecek.
University of Cambridge Fizik Bölümü’nde öğretim görevlisi görevini sürdüren Prof. Dr. Mete Atatüre, Bahçeşehir Koleji’nde öğrencilerle buluşuyor.

Konferans, STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) eğitimi konusunda farkındalığı arttırmayı amaçlıyor.  Kuantum Fiziği alanında çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Atatüre, öğrencilere Birleşik Krallık’ta STEM eğitimi hakkında bilgi verecek ve öğrencilerle ilham verici başarı hikayelerini paylaşacak. Prof. Dr. Mete Atatüre’nin etkileyici konuşması, Türkiye genelinde canlı olarak sosyal medya kanallarımızdan ve bu sayfadan yayınlanacak.

Öğrenciler, Birleşik Krallık’ta STEM eğitimi ile ilgili tüm merak ettiklerini bu konuşmada bulacak.

  • Neden Birleşik Krallık’ta STEM eğitimi?
  • Birleşik Krallık’ta eğitimin kariyerinize etkisi
  • STEM eğitiminin öğrencilere sunduğu fırsatlar
  • Birleşik Krallık’ın STEM eğitimine yaklaşımı ve son gelişmeler
  • STEM ve girişimcilik
  • Birleşik Krallık’ta araştırmalar nasıl yürütülür? 
  • Birleşik Krallık’ta akademisyen olmak

Birleşik Krallık’ta STEM eğitimi
Birleşik Krallık, STEM alanında uzmanlığı ile bu konuda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alır. Bilimsel araştırmaların sayısı ve kalitesi bakımından dünyada ikinci sırada yer alan Birleşik Krallık, aynı zamanda dünyadaki en başarılı araştırmacılara sahiptir. 

Diğer yandan, Birleşik Krallık üniversiteleri dünya çapında en iyi üniversiteler arasında yer alırken, araştırma konusunda yaratıcı ve yenilikçi yaklaşımlarıyla bilinir. STEM eğitimi, bir sorunun çözümlenmesi noktasında öğrencilere bütünsel ve disiplinler arası bir yaklaşım sağlamayı amaçlar. Böylece bu yaklaşım ile öğrencilere, becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmayı hedefler. 

Öğrencinin tüm eğitim hayatına odaklanan STEM eğitimi, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik olmak üzere dört disiplini birbirine entegre ederek, yüksek kaliteli, yaratıcı ve eleştirel bir disiplinler arası yaklaşım sunar.

Konuşmacı hakkında:
Mete Atatüre, St. John's College'da Fizik Profesörü, Akademisyen, Müdür

Mete Atatüre 1996 yılında Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü'nden mezun oldu. Daha sonra doktora çalışmaları için Boston Üniversitesi'nde Kuantum Görüntüleme Laboratuvarı’na katıldı. 2002 ve 2007 tarihleri arasında, ETH Zürich’te Kuantum Fotonik Grubunda öğretim üyesi olarak çalıştı. Haziran 2007'de öğretim görevlisi olarak Cavendish Laboratuvarı'na katıldı, 2011'de Doçent ve 2015'te Profesörlük unvanını aldı.

Araştırma Alanları:
Mete Atatüre’nin çalışma grubunun mevcut araştırmaları arasında kuantum noktalarının optik kontrolü, elmas tabanlı yayıcıların yüksek çözünürlüklü spektroskopisi, katı hal boşluğu-QED ve nanoplazmonikler yer alıyor. https://www.phy.cam.ac.uk/directory/ataturem