Search

Anish Kapoor İstanbul’da

Anish Kapoor’un Türkiye’deki ilk sergisi British Council iş birliği ve Akbank sponsorluğunda Sakıp Sabancı Müzesi’nde sergileniyor. Sir Norman Rosenthal küratörlüğünde, sanatçının daha önce hiçbir yerde sergilenmemiş eserlerinin yer aldığı sergi, 2 Şubat 2014′e kadar ziyaret edilebilecek. Sergiye paralel olarak Anish Kapoor ve sanat dünyasının önde gelen küratörlerinin katılacağı söyleşilerin yanı sıra, British Council’ın daha fazla sanatsevere ulaşmak için düzenleyeceği dijital etkinlikler, eğitim programları ve atölye çalışmalarını da takip edebilirsiniz. Etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Anish Kapoor’un biyografisini okuyabilir, daha fazla bilgi için arts.info@britishcouncil.org.tr adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Söyleşi ve Atöyle Çalışması

Anish Kapoor İstanbul’da Sergisi Heykel Meselesini tartışıyor

Anish Kapoor İstanbul’da sergisi kapsamında, heykel sanatının tanınan isimlerinden Turner ödüllü Richard Deacon ile birlikte Henry Moore Enstitüsü Heykel Çalışmaları Bölüm Başkanı Lisa Le Feuvre‘ü söyleşi ve atölye çalışması yapmak üzere İstanbul’a getiriyoruz. Akbank sponsorluğunda devam eden Anish Kapoor İstanbul’da sergisinde, Anish Kapoor’un Richard Deacon’a ithafen yaptığı Richard Deacon İçin (1999) heykelini görebilirsiniz.

Söyleşi, SÜ Sakıp Sabancı Müzesi Galeri Konferans salonunda düzenlenecek ve 12 Aralık Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. Etkinlikte Heykel Meselesi başlığı altında, güncel heykel sanatı konuşulacak. Tüm sanatseverlere açık ve ücretsiz gerçekleşecek etkinlikte simultane çeviri de olacak.

13 Aralık Cuma günü saat 10.00′da başlayacak ve tüm gün sürecek olan ücretsiz atölye çalışmasına sınırlı bir kontenjan ile genç sanatçılar, heykel ve resim öğrencileri kabul edilecek. Katılımcıların atölyede sunacağı çalışmalar, aynı zamanda Şubat 2014′te Tate Britain Müzesi’nde retrospektif niteliğinde bir sergi açmaya hazırlanan Richard Deacon ve Lisa Le Feuvre tarafından değerlendirilecek. Atölye kapsamında ayrıca, heykelin tarihi ve gelişimi de konuşulacak. Çalışmaya katılmak için lütfen formu doldurunuz.

Richard Deacon ve Lisa Le Feuvre’ün biyografilerini görüntüleyebilirsiniz.

Sanal Tur

Dünyanın en önemli heykel sanatçılarından biri olan Anish Kapoor’un Türkiye’de ilk defa sergilenen eserlerini görmek için sanal turumuza katılabilirsiniz.

Anish Kapoor’u izleyin

Dünyaca ünlü heykeltıraş Anish Kapoor, 10 Eylül’de Sakıp Sabancı Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu. Bu etkinlik aynı zamanda internet üzerinden canlı olarak yayınlandı. Canlı video kaydını ve sergiden farklı videoları Vimeo kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Sergi hakkında eleştiri yazın

Sanat eleştirisi alanında kaleminizi kuvvetlendirmek istiyorsanız, Anish Kapoor İstanbul’da sergisi hakkında yorum ve gözlemlerinizi içeren yazınızı 1 Ekim-31 Aralık tarihleri arasında arts.info@britishcouncil.org.tr adresine gönderebilirsiniz. Sanatçı ve m-est.org editörü Merve Ünsal tarafından okunacak olan yazılar arasından en göze çarpan makaleler British Council Türkiye blogumuzda yayınlanacak!

  • Son gönderim tarihi: 31 Aralık 2013
  • Önerilen uzunluk: 250-500 kelime
  • Dil: İngilizce ya da Türkçe
  • Format: Lütfen word programında, paragraf kullanarak yazınız.

Lütfen yazınızı arts.info@britishcouncil.org.tr adresine gönderiniz.

Objektif Sizde

Instagram üzerinden paylaştığınız fotoğrafların önemli sanat eserlerine dönüşmesi artık mümkün! Bunun için dünyaca ünlü İngiliz sanatçı Anish Kapoor’un Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleşecek sergisini gezip, çektiğiniz fotoğrafları 1 Ekim – 31 Aralık tarihleri arasında #britishcouncilturkey ve #anishkapooristanbulda etiketleriyle Instagram’a yüklemeniz yeterli. Üç ay boyunca, her ayın sonunda en çok beğeni alan fotoğrafın sahibi, özel olarak hazırlanmış sergi kataloğu kazanacak. Ayrıca Instagram’a yüklenen fotoğraflar British Council Turkey Facebook sayfasında paylaşılacak.

Ekim ayı kazananı thedeepred isimli kullanıcı olmuştur. Kendisinin arts.info@britishcouncil.org.tr aracılığıyla bizimle iletişime geçmesi gerekmektedir. Ekim ayında Instagram’a yüklenen tüm fotoğrafları Flickr albümümüzde görebilirsiniz.

Kasım ayı kazananı sekerlik isimli kullanıcı olmuştur. Kendisinin arts.info@britishcouncil.org.tr aracılığıyla bizimle iletişime geçmesi gerekmektedir. Kasım ayında Instagram’a yüklenen tüm fotoğrafları Flickr albümümüzde görebilirsiniz.

Aralık ayı kazananı haticedilek isimli kullanıcı olmuştur. Kendisinin arts.info@britishcouncil.org.tr aracılığıyla bizimle iletişime geçmesi gerekmektedir. Aralık ayında Instagram’a yüklenen tüm fotoğrafları Flickr albümümüzde görebilirsiniz.

Yarışma koşulları

Bir İki Satır

Yarışmamızın kazananları belli oldu. Kendilerini tebrik ediyoruz!

1)      Zeynep Gürsoy

2)      Kübra Bodur

3)      Ümit Çalışıcı

Şiirlerin tamamına Facebook sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Anish Kapoor İstanbul’da sergisinden ilham alarak İngilizce şiir yarışmamıza katılın; hem İngilizcenizi geliştirin hem de ödül kazanın! Anish Kapoor eserlerinden birini seçerek aşağıdaki formatta yazdığınız şiiri, 1 Ekim – 31 Aralık tarihleri arasında arts.info@britishcouncil.org.tr adresine gönderin, şiiriniz British Council Turkey Facebook sayfasında yayınlansın. En çok beğeni alan ilk üç şiirin sahibi özel sergi kataloğu kazanacak!

Sergiyi gezme şansınız yoksa sanal turumuza da katılabilirsiniz.

Başlık:
1. mısra: It looks like…………..
2. mısra: It sounds like…………..
3. mısra: It smells like…………..
4. mısra: It tastes like…………..
5. mısra: It makes me feel like…………..

Yarışma koşulları

Okul ziyaretleriyle ilgili bilgi

Eğer öğretmenseniz ve öğrencilerinizin etkinliklerimizden birine katılmalarını istiyorsanız, Sakıp Sabancı Müzesi’ni ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Bunun için lütfen Şirin Soyöz ile iletişime geçin: sirin.soyoz@britishcouncil.org.tr ya da 0212 355 56 11.

Sergi ve sanatçı hakkında daha fazla bilgiyi www.anishkapooristanbulda.com mikro sitesinde bulabilirsiniz.