UK Alumni Ödülleri 2017

UK Alumni Ödülleri 2017

Son 15 yıl içinde Birleşik Krallık'ta eğitim veren üniversitelerden mezun olan bireylerin başarılarını kutlamak amacıyla verilen Education UK Alumni Ödülleri, bu ülkede yükseköğrenime verilen değerin göstergesidir.  Bu ödüller, Birleşik Krallık'ta aldıkları eğitimin mezuniyet sonrasındaki hayatlarına yaptığı olumlu katkıyı kanıtlayabilen profesyoneller, girişimciler ve cemiyet önderlerinin sıra dışı başarılarını takdir etmek için verilmektedir.

Üç kategoride ödül verilmektedir:

 • Mesleki Başarı Ödülü
 • Girişimcilik Ödülü
 • Sosyal Etki Ödülü 

Birleşik Krallık’taki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlar bu ödüllere başvurabilir.

Nasıl katılabilirim?

 • Finalist/kazanan olmak için bir ödüle başvurabilir veya
 • Eski bir sınıf veya iş arkadaşınızı ödül için aday gösterebilirsiniz.

Alumni ödüllerininin önemi nedir? Neden katılmalıyım?

 • Kişisel profilinizi yükseltip başarılarınızın tanınmasını sağlayın
 • Alumni ödülünü kazanarak bilinirliğinizi artırıp basında yer alın.
 • Deneyimlerinizi paylaşacağınız bir platformda yer alın ve İngiltere’de okumak isteyenlere ilham verin 
 • Kişisel ve mesleki ağınızı oluşturup geliştirin.
 • Ülkenizdeki ve dünya üzerindeki diğer mezun ünlüler grubunda yerinizi alın.
 • İngiltere’de aldıkları eğitimle dünyaya pozitif bir değişimle katkı sağlamayı amaçlayan ilham verici Birleşik Krallık mezunlar grubuna katılın.
 • Her kategorinin kazananları aynı zamanda İngiltere'ye gidiş dönüş biletiyle ödüllendirilecek.

Takvim:

 • 7 Eylül 2016 — Çevrim içi başvuru yapmak ve aday göstermek için başlangıç tarihi
 • 16 Ekim 2016 — Aday göstermek için son tarih
 • 7 Kasım 2016 — Başvuru için son tarih
 • Şubat 2017 —Education UK Alumni 2017 Ödül Töreni  

Education UK Alumni Ödülleri 2016 KAZANANLARI 

Enis Erdem Aydın - Bath Üniversitesi; School of Oriental and African Studies

Enis Erdem Aydın, CNN Türk Dış Haberler Servisi’nde muhabirlik yapmaktadır. Kendisi aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü doktora adayıdır.

Erdem’in Bath Üniversitesi ve SOAS’ta Osmanlı İmparatorluğu ve Modern İran üzerine yoğunlaşan eğitimi gazetecilik kariyeri için ihtiyaç duyduğu yetenek ve bilgilerini sağlamıştır. Edindiği uluslararası deneyim ile Erdem şu anda CNN Türk’te, hem Türkiye hem de diğer ülkelerle ilgili haberler yapmaktadır aynı zamanda ulusal televizyon kanalları arasında bir ilk olan CNN Türk’ün İngilizce sosyal medya hesaplarını bir meslektaşı ile beraber yönetmektedir. Oxford ve Cambridge Üniversiteleri’nde Türkiye ve İran ile ilgili sunumlar yapan Erdem’in New York Times ve Al Jazeera’da da yazıları yayımlanmıştır.

Erdem, Birleşik Krallık’ta okurken edindiği bağımsız çalışma ve eleştirel araştırma yetilerinin hem profesyonel hem de akademik anlamda kendisine yararlı olduğunu söylemektedir. Tanıklık ettiği kozmopolitin atmosferin ve farklı kültürlerin hayatı üzerinde çok önemli bir etkisi olduğunu belirtmektedir.

Alper Kaliber - Birmingham Üniversitesi

Alper Kaliber İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümünde doçent olarak görev yapmaktadır. Doktora sonrası çalışmalarını Birmingham Üniversitesi’nde 2006 ve 2008 yılları arasında tamamlayan Alper, bu sayede uluslararası bir akademisyen olma yolunda kariyerini başlatmıştır. Alper’in çalışmaları çeşitli ödül ve hibelere layık görülmüştür. Bilim Akademisi 2014 Genç Bilim İnsanı ödülü, Avrupa Komisyonu Marie Curie Kariyer Entegrasyon Hibesi, güvenlik politikaları çalışmalarını desteklemek üzerine aldığı bir diğer hibe bunlardan birkaçıdır. Alper, Türkiye ve Birleşik Krallık’ta çeşitli üniversitelerde ders vermiştir. Ayrıca çok sayıda kitaba katkıda bulunmuş ve uluslararası akademik dergilerde makaleler yayımlanmıştır.

Alper 2006 ve 2008 yılları arasında Birmingham Üniversitesi’ndeki doktora sonrası çalışmalarının uluslararası bir akademisyen olarak kariyerini başlatan temellerden biri olduğunu söylemektedir. Bu çalışmaları ayrıca Alper’e toplumun geneline hizmet etmek konusunda motivasyon vermiştir. Görme engelli bir akademisyen olan Alper, Türkiye’de üniversite eğitimini erişilebilir hale getirmek için çalışmalarını sürdürmektedir.

Ayşe Ozil - Londra Üniversitesi, Birkbeck Koleji

Dr. Ayşe Ozil Modern Osmanlı tarihi alanında önde gelen akademisyenlerden biridir. Osmanlıca ve Osmanlı dönemi Rumcası konusunda uzmanlaşmıştır ve daha önceden çalışılmamış arşiv belgeleri incelemeleriyle tanınmıştır. Özil’in Etno-Dini topluluklar konusundaki araştırmaları azınlık konuları hakkında yepyeni ufuklar açmıştır.

 Ayşe’nin Birkbeck doktorası Routledge tarafından 2013’te basılmıştır. Saygın yayın evlerinin çeşitli dergi ve yayınlarına katkıda bulunan Ayşe, çeşitli tarihi metinlerin akademik çevirilerini de yayınlamıştır. Hâlihazırda Sabancı Üniversitesi’nde ders vermektedir.

Ayşe’nin Etno-Dini topluluklar üzerine araştırmaları azınlık konuları hakkında yepyeni ufuklar açmıştır. Birkbeck Koleji’ndeki akademik ortamın ve danışmanlarının, Türk siyasetine ve tarihine dairçalışmalarına taze anlayışlar kattığını söylemektedir.

Sevil Yazıcı - Architectural Association (AA), Mimarlık Fakültesi

Mimar, araştırmacı ve akademisyen Sevil Yazıcı’yı teknoloji ve innovasyon büyülemektedir. Sevil, AA Mimarlık Fakültesi’nden 2006 yılında mezun olduktan sonra dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid’in Mimarlık Bürosu’ndan iş teklifi almıştır. Bu sayede çoğu daha sonra ödül kazanan projeler kapsamında tasarımdan inşaata yoğun bir şekilde çalışma fırsatını yakalamıştır. Sevil’in tasarım sürecinde verimliliğini arttırmak için geliştirdiği yazılım modeli ise doktora çalışmasını tamamlamasının ardından yılın en iyi tezi ödülüne layık görülmüştür. Model şu anda patent aşamasındadır.

Sevil dünyanın en prestijli mimarlık okullarından birinden mezun olmanın kariyeri üzerinde radikal bir etki bıraktığını söylemektedir. Kendi araştırma alanını bulması ve Londra’da seçkin bir profesyonel ve akademik çevrenin bir parçası olmasını bu eğitime borçlu olduğunun altını çizmektedir.

Ömer Çağatay - Exeter Üniversitesi

Ömer Çağatay İstanbul’un ilk modern çay evi konseptini hayata geçirirken Exeter Üniversitesi’nde pazarlama eğitimi aldığı dönemden esinlenmiştir. Birleşik Krallık’ta yaşamak ve sosyalleşmek Ömer’e İngiliz çay kültürünü tecrübe etme şansı vermiştir.  İngiltere’nin çay kültürü ve mirası konusundaki tecrübeleri Ömer’in bu fikri Türkiye’ye götürmesine ve İstanbul’da geliştirmesine imkan vermiştir.

Ömer çay evine isim olarak “Dem”i seçmiştir. Dem, Türkçe çayın kalbi ve kokusu demektir. Dem, Time Out Dergisi’nin şehrin en iyi kafesi ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca kafe Lonely Planet’ın önde gelen tavsiyeleri ve Louis Vuitton Şehir Rehberi’nde de kendine yer bulmuştur.

Ömer, Exeter Üniversitesi’nde yaptığı yüksek lisansın hayatının en iyi kararlarından biri olduğunu söylemektedir.

Hatice Ece Kahraman - Birkbeck, Londra Üniversitesi

Hatice Ece Kahraman eğitim sektöründe faaliyet gösteren bir kadın girişimcidir. Birkbeck’deki eğitiminin ardından Türkiye’ye dönen Hatice “Big Ben College” adında bir İngilizce okulu veyurtdışında eğitim şirketi kurmuştur. Şirket 5 yaşından 75 yaşına kadar uzanan bütün yaş grupları için yüksek kalitede İngilizce eğitimi sağlamaktadır ve yurtdışında eğitimi desteklemektedir.

Hatice kısa bir süre önce Buca’da ikinci bir şube açmıştır. Ülkenin diğer yerlerinde de şube açmayı ve önde gelen bir İngiliz okullar ile ortak bir eğitim şirketi kurmayı amaçlamaktadır.

Hatice, Birkbeck’in kendisine profesyonel hayatının her alanında faydalandığı yetenekle rkattığını düşünmektedir. Yeni bir şirketin kurulması ve geliştirilmesi, ekip ve risk yönetimi, şirkete uluslararası boyut kazandırma ve Birleşik Krallık’tan eğitim kurumlarıyla ortaklıklar kurma edindiği bu özelliklerin başında gelmektedir. 

Okan Kara - University College London

Okan, University College London’da (UCL) İnnovasyon Ekonomisi okumuştur. UCL’de okurken yatırım sermayesi fonu kurma fikri doğmuştur. Türkiye’ye döndüğünde yatırım stratejisini geliştirmiş ve ortaklarıyla ACT Venture Partners’ı kurmaya hazırlanmıştır. Şirket 25 milyon Euro’luk bir erken dönem girişim sermayesi fonunu yönetmektedir. Uzmanlık alanları ise teknolojinin ticarileşmesidir.

Okan, 2013’te yenilikçiliğin finanse edilmesini desteklemeyi amaç edinen, 40 ülkenin üye olduğu devletlerarası EUREKA Network’ün başkanlığını yapmıştır. Okan aynı zamanda İnnovasyon  Ekonomisi alanında doktora adayıdır.

Okan’ın bu girişimi Türk üniversitelerinde geliştirilen teknolojilerin ticarileştirilmesinin yolunu açmıştır. Okan’ın çalışmaları Türkiye ekonomisinin gücünü innovasyondan alan gelmesini amaçlamaktadır ve 34 Türkiye üniversitesi bu girişiminde kendisiyle çalışmayı kabul etmiştir.

Okan,Birleşik Krallık’ta okumuş olmanın kendisine teorik ve uygulamaya dönük bilgiler sağladığın belirtmekte ve yatırım fonu kurma fikrini gerçekleştirmesine olanak verdiğinin altını çizmektedir.

Dr. Özgür Tüfekçi - Coventry Üniversitesi; University of Sheffield

Dr. Özgür Tüfekçi  Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Birleşik Krallık’ta aldığı eğitim;  Özgür’e Birleşik Krallık merkezli bir düşünce kuruluşu olan CESRAN International’ı kurma ve yönetme fırsat ve fikrini sunmuştur. Bu kuruluş siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler alanında akademik araştırmaları ilerletmek için yapılanmıştır. Aynı zamanda hem kamu hem de özel sektördeki karar vericilere ekspertiz sağlamaktadır. CESRAN, Pennsylvania Üniversitesi tarafının en önemli 150 düşünce kuruluşundan biri olarak değerlendirilmiştir.

Özgür yüksek lisans derecesini Sheffield Üniversitesi Uluslararası Çalışmalar bölümünden almıştır, Coventry Üniversitesi’nde ise sosyoloji ve uluslararası ilişkiler doktorası yapmıştır. Türk dış politikası üzerine yazdığı doktora tezi basım için kabul edilmiştir. Uluslararası ilişkiler üzerine prestijli dergilerin editörlüğünü yapmaktadır.

Özgür, Birleşik Krallık’ta aldığı eğitimin ufkunu açtığına ve kendine güvenini artırdığına inanmaktadır. Aynı zamanda girişimci olarak yaratıcılıktan nasıl faydalanacağını anlama konusunda aldığı eğitimin ona yardımcı duğunu, kariyerinde başarılı olmasını sağladığını belirtmiştir.