Search

Cambridge English’i Seçin

M-6936-l

Sınavınızı seçin ve daha fazla bilgi edinin

Genel İngilizce

Başlangıç düzeyinden yetkinlik düzeyine kadar beş farklı düzey bulunmaktadır:

Cambridge English: Anahtar (KET)

Daha yüksek düzeylere ilerlemek isteyen öğrenciler için ilk adımdır. KET erken döneme özgü öğrenme hedefleri koyar ve öğrencilere genel bir İngilizce temeli kazandırır. Yaklaşık 180-200 saatlik bir çalışmanın ardından alınabilen KET, Avrupa Konseyi A2 dil düzeyi ile bağlantılıdır.

Bu sınavın KET for Schools (Okullar için KET) sürümü de bulunur. KET for Schools, KET ile aynı formattadır ve soru kağıtlarının düzeyi bire bir aynıdır. Tek fark, Cambridge English’teki içerik ve konuların ele alınış biçimidir: Okullara yönelik KET’te, özellikle öğrencilerin ilgi alanları ve deneyimleri temel alınır.

Kayıt olurken KET ve KET for Schools sınavlarının farklı tarihlerde olduğunu unutmayın.

Cambridge English: Hazırlık (PET)

Dört dil becerisinin her birinde iletişim yetkinliğini test eden, Birinci Düzey’in (FCE) üçte ikisine denk gelen bir düzeydir. Bu düzeyin sonunda öğrenci, kendi ülkesinde ya da yabancı bir ülkede ana dili İngilizce olan ya da olmayan kişilerle İngilizce iletişimde, günlük hayatta karşılaşacağı çeşitli durumlarla başa çıkabilecek noktada olmalıdır. Avrupa Konseyi B1 dil düzeyi ile bağlantılı bu düzeye ulaşmak yaklaşık 380 saatlik bir çalışma gerektirir.

2011’den bu yana, PET sınavının okullara yönelik bir sürümü de mevcuttur. PET for Schools (Okullar için PET) PET ile aynı formattadır ve soru kağıtlarının düzeyi bire bir aynıdır. Tek fark, PET for Schools‘daki içerik ve konuların özellikle öğrencilerin ilgi alanlarına ve deneyimlerine yönelik olmasıdır.

Kayıt olurken PET ve PET for Schools sınavlarının farklı tarihlerde olduğunu unutmayın.

Cambridge English: Birinci Düzey (FCE)

Cambridge English sınavları arasında en sıklıkla girilen sınavdır. Tüm dil becerilerinde bilgi sahibi olmayı gerektiren, orta düzeyde bir sınavdır. FCE çeşitli ticaret ve sanayi kuruluşlarında yaygın olarak kabul görür (örneğin bankacılık, hava yolları, ikram sektörü gibi sektörlerin halkla ilişkiler ve sekretarya işlerinde, üniversitelerde, teknik okullarda ve diğer kuruluşlarda). Avrupa Konseyi B2 dil düzeyi ile bağlantılı olan bu sınava yaklaşık 500-600 saatlik bir çalışma sonunda girilir.

2011’den bu yana, FCE sınavının okullara yönelik bir sürümü de mevcuttur. FCE for Schools (Okullar için FCE), FCE ile aynı formattadır ve soru kağıtlarının düzeyi bire bir aynıdır. Tek fark, FCE for Schools‘da içerik ve konuların özellikle öğrencilerin ilgi alanlarına ve deneyimlerine yönelik olmasıdır.

Kayıt olurken FCE ve FCE for Schools sınavlarının farklı tarihlerde olduğunu unutmayın.

Cambridge English: İleri Düzey (CAE)

İş ve eğitim dâhil olmak üzere birçok farklı alanda yeterli İngilizce standardına ulaşan öğrenciler için yüksek düzeyde yetkinliği gösterir. Birleşik Krallık’taki üniversitelerin çoğunluğunda, öğretim ve değerlendirme dili İngilizce olan derslerde yeterli düzeyde dil becerisine kanıt olarak kabul edilir. Avrupa Konseyi C1 dil düzeyi ile bağlantılı olan sınav yaklaşık 750-800 saatlik bir çalışma gerektirir.

Certificate English Proficiency: İngilizce Yetkinlik Sertifikası (CPE)

Bu serideki en köklü ve en yüksek dil yeterlilik düzeyidir. Belli bir yetkinlik düzeyine ulaşıldığını ifade eden sınav, Birleşik Krallık’ın neredeyse tüm üniversiteleri ve pek çok ülkedeki yüksek öğrenim kurumları tarafından tanınır. Dünyanın her yerinden işverenler de CPE’yi kabul eder. Avrupa Konseyi C2 dil düzeyi ile bağlantılıdır. Sınava hazırlık aşaması yaklaşık 950-1050 saatlik bir çalışma gerektirir.

İş İngilizcesi

Bugünün küresel iş ortamında başarılı olmaya önem veriyorsanız, iş İngilizcesine yönelik bu sınav, sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Cambridge English: Hazırlık Düzeyinde İş İngilizcesi (BEC Preliminary)

Bu sınava girerek iş dünyasındaki ilk adımınızı atın. BEC Hazırlık Düzeyi, orta düzeye denk gelen B1 Düzeyi’ne hazırlık niteliğindedir ve dört dil becerisini test eder.

Cambridge English: Business Vantage (BEC Vantage)

Bu sınava girerek iş İngilizcesi bilginizi daha da geliştirin. İş İngilizcesi BEC Vantage sertifikası, orta düzeyde bir Cambridge ESOL sınavıdır. B2 düzeyindeki sınav dört dil becerisini test eder.

Cambridge English: Yüksek Düzeyde İş İngilizcesi (BEC Higher)

İngilizceyi her türlü iş ortamında rahatça kullanabilmek istiyorsanız bu sınav tam size göre. BEC Higher, ileri düzeyde bir sınavdır. C1 düzeyindedir ve dört dil becerisini test eder.

Cambridge English: Hukuk İngilizcesi (ILEC)

Hukuk okuyorsanız ya da uluslararası bir hukuk firmasında iş arayan bir avukatsanız bu yeni sınav tam size göre.

Cambridge English: Finans İngilizcesi

Finans ya da muhasebe öğrencisiyseniz ve finans dünyasında aktif olarak iş arıyorsanız Finans İngilizcesi Sertifikası sizin için gerçek bir fark yaratabilir.

Çocuklar için İngilizce

Cambridge Genç İngilizce Öğrencisi (YLE) testleri, 7-12 yaş arası öğrencileri değerlendirmek üzere geliştirilmiştir. İngilizcenin ilerlemesini sağlayan sınav, öğrenmeyi teşvik etmek için en son öğretim yöntemlerini kullanan, dikkatle seçilmiş bir dizi aktivite ile dil öğrenimini güçlendirir.

Cambridge English: Starters

Çocuğunuz 7-9 yaşları arasında ve daha önce İngilizceye giriş yaptıysa, Starters sınavı İngilizce dünyasına dalış yapmak için doğru seçim.

Cambridge English: Movers

Movers testi, ilkokulda ya da özel bir dil okulunda İngilizce öğrenimine devam eden 9-10 yaşlarında çocuklar için geliştirilmiştir.

Cambridge English: Flyers

Çocuğunuz 10-12 yaşlarındaysa, İngilizceyi seviyor ve daha çok öğrenmek istiyorsa, Flyers sınavı geleceğe yönelik dil öğrenme motivasyonunu artıracaktır.

YLE sınavlarına kayıt sadece İngilizce hazırlık dersi verilen okullar aracılığıyla mümkündür.

Öğretmen Yeterlilik Sınavı

Öğretmenlik Bilgisi Testi (TKT)

Öğretmenlik Bilgisi Testi (TKT) dünyanın her yerinde ilkokul ve ortaokul öğrencilerine ya da yetişkinlere ders veren İngilizce öğretmenlerinin bilgisini test etmeye odaklı bir sınavdır. Sınav, güveninizin artmasını ve işle ilgili seçeneklerinizin çoğalmasını sağlar.

Tanınma

Yerel düzeyde erişim, uluslararası düzeyde tanınma

 • Cambridge English sınavları kapsamında yer alan geniş sertifika ve diploma seçenekleri, her düzeyden öğrencinin gereksinimlerine göre tasarlanmıştır. İngilizce öğrencilerine yönelik yeterlilik sınavları arasında, dünya çapında en çok tanınan sınavlardan biridir.
 • Cambridge English sınavları dünya çapında binlerce şirket, akademik kuruluş, üniversite, profesyonel kurum, bakanlık ve hükümet birimi tarafından tanınır. Yüksek öğrenim kurumlarına devam etmenizi sağlayan sınav, iş bulma olasılığınızı arttırır ve farklı iş olanaklarını değerlendirmenizi sağlar. Size yüksek öğrenimin kapılarını açabilir, iş bulma olasılığınızı güçlendirir ve dünyanın her yerinde kabul gördüğü için hareket esnekliği sağlar.

Cambridge English’i tanıyan kuruluşlar veri tabanını araştırın

Bu sınavları resmi olarak kabul eden ve kullanan kuruluşların listesi için Cambridge English’i tanıyan kuruluşlar veri tabanını inceleyebilirsiniz.

Avrupa Ortak Dil Kriterleri (CEFR)

CEFR, dil yeteneğini, başlangıç düzeyi olan A1’den dile hâkim olduğu kabul edilen C2 düzeyine kadar farklı düzeylerde tanımlayan bir ölçektir. Bu ölçek, dil öğretimi ve sınavla ilgili herkes için (öğrenciler, öğretmenler, öğretmen eğiticiler vs.) farklı yeterlilik düzeylerinin görülmesini kolaylaştıran bir araçtır. Aynı zamanda işverenler ve eğitim kuruluşları yeterlilik düzeylerini kolayca karşılaştırabilir ve bu sınavların kendi ülkelerindeki sınavlarla olan ilişkisini görebilirler.

Dil düzeyleri konusunda daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Cambridge English sınavlarına British Council ile girmenin avantajları nelerdir?

Geçtiğimiz yıl içinde 2 milyon kişi British Council ile sınavlara girdi:

 • İngilizce dil eğitimi ve değerlendirmesinde 75 yılı aşkın deneyimimizle hedeflerinize ulaşmanıza destek sağlıyor, dünya çapında birçok insanı, Birleşik Krallık kaynaklı öğrenme fırsatları ve yaratıcı fikirlerle birbirine bağlıyoruz. Nerede olursanız olun ve planınız ne olursa olsun size yardım etmek için yanınızdayız.
 • İngilizce dili konusundaki bilgiyi artırmaya odaklı uluslararası bir kültür kuruluşuyuz. İngilizce öğretim programımız ve sınavlarımızla, dünyanın her yerinden insanların eğitim ve kariyer planlarına destek oluyoruz.
 • Yeni ve deneyimli İngilizce öğretmenleri için öğretmen geliştirme programları sunuyoruz.
 • British Council eşit fırsat politikasına inanır ve kuruluşun her düzeyinde İngiliz toplumunun çeşitliliğini yansıtma çabası gösterir. Toplumun her kesiminden başvuruları memnuniyetle karşılıyoruz.
 • British Council çocukların ve gençlerin güvenliğini ve esenliğini koruma ve güçlendirme taahhüdü çerçevesinde çalışır ve tüm personelinin, gönüllülerin ve ortakların aynı taahhüdü paylaşmasını bekler. Yürüttüğümüz Çocuk Koruma Politikası çerçevesinde yapılacak başvurular, kapsamlı kontrollere ve Birleşik Krallık’taki Kriminal Kayıt Bürosu’nun Geniş Kapsamlı Açıklamaları’nda (ya da yerel eşdeğerinde) belirlenen hükümlere tabidir.

Cambdrige English sınavına British Council ile girmenin avantajları

Cambridge English’e British Council ile girerseniz şu avantajlardan yararlanabilirsiniz:

 • Cambridge English sınav günlerinde yüksek kapasite ile benzersiz erişilebilirlik
 • 100’ü aşkın ülkedeki sınav merkezleri, sınava nerede girerseniz girin aynı yüksek standartlar
 • Samimi, yardımsever, son derece profesyonel personel
 • Birinci sınıf kurs ve kaynaklar
 • Sınavlara nasıl hazırlanılacağı konusunda uzman önerileri
 • Burs olanakları
 • Manuel ve online kayıt olanağı
 • Bilgisayarda ya da kağıt-kalemli Cambridge English sınav seçenekleri
 • Yerel para biriminde esnek ödeme seçenekleri ve ücretler

Sizin için ne yapabiliriz?

 • Online ortamda geniş yelpazede İngilizce hazırlık materyalleri
 • Deneyimli sınav merkezi personelince hazırlanan, özel gereksinimleri olan adaylar için özel düzenlemeler

Başarıya doğru ilk adımlarınızı atın. İngilizce sınavına British Council ile girin.

Bize ulaşın

Sınavlarla ilgili daha fazla bilgi için lütfen bize e-posta gönderin. Ayrıca (0090) 212 355 5657 bilgi hattımızı arayabilir (10.00-13.00 ve 14.00–17.00) ya da Cambridge English web sitesini ziyaret edebilirsiniz.