Kültür Profesyonelleri için Sektörel Programlar

British Council Türkiye’den kültür ve sanat profesyonellerinin Birleşik Krallık’ın önde gelen festivalleri ve kültür programlarına katılmaları ve iki ülke arasındaki kültür alışverişinin iki yönlü olarak gelişmesi için çalışmalarını sürdürüyor. 

Design Connections, 14 – 21 Eylül 2014, Londra 

Design Connections [Tasarım Bağlantıları] British Council’ın senelik olarak gerçekleştirilen endüstriye yönelik network oluşturma programıdır. Dünyanın en büyük tasarım festivallerinden olan Londra Tasarım Festivali sırasında uygulanacak program, dünyanın dört bir tarafından tasarım müzeleri, merkezleri ve festivallerinden direktörlere ve küratörlere, festivalin en iyilerinden ilham verici ve kapsamlı bir kesit sunmanın yanı sıra, önde gelen tasarımcı ve organizasyonlarla da görüşme fırsatı sağlar. Programın kilit rol oynayan bu kişileri bir araya getirmedeki amacı, yeni işbirliği ve ortaklıklar kurulmasına aracılık etmek, ayrıca onlara uluslararası alandaki meslektaşlarıyla network oluşturma, öğrenme ve paylaşma fırsatı sunmaktır. 

Bu sene Londra’da düzenlenecek programa Yaşar Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı olarak görev yapan Tevfik Balcıoğlu katıldı. Tevfik Balcıoğlu’nun Londra deneyimlerini paylaştığı röportajı okuyun.

New Music Bienali, 4 – 6 Temmuz 2014, Southbank Centre, Londra 

İki senede bir düzenlenecek olan Bienal, Birleşik Krallık’ta yeni dönem müziğin sınırlarını zorlayan yetenekli organizasyonlar ve müzik yaratıcılarına destek olarak, bir araya gelecekleri bir platform sağlıyor. Bienalde, klasik müzik ve oda operasından caza, folk ve elektronik müziğe tüm türlerde yeni müziklerden örnekler sunuluyor.

New Music Bienali, PRS for Music Foundation’ın Creative Scotland, Arts Council England ve British Council ortaklığında başlattığı bir girişimdir. Organizasyon BBC Radio 3, NMC Recordings, Southbank Centre ve Glasgow UNESCO City of Music ile işbirliği içerisinde gerçekleştiriliyor. 

British Council, bienalin açılış yılı şerefine konser destekçileri, organizatörler, festival yöneticileri ve/veya yapımcıları, rezervasyon ajansları ve programcılardan oluşan uluslararası bir heyet bir araya getirdi. Londra’da bir araya gelen heyette Türkiye’den İstanbul Müzik Festivali Direktör Yardımcısı Efruz Çakırkaya yer aldı. 

Efruz Çakırkaya’nın New Music Bienali hakkındaki blog yazısını yakında burada okuyabilirsiniz.

Londra Caz Festivali, 14-23 Kasım 2014, Londra

İstanbul Caz Festivali Direktör Yardımcısı Harun İzer ve İzmir Avrupa Caz Festivali Koordinatörü Ceyda Berk-Söderblom geçtiğimiz Kasım ayında British Council’in davetlisi olarak Londra Caz Festivali ve British Music Showcase’e katıldılar ve izlenimlerini bizimle paylaştılar, izlenimlerini okumak için tıklayın