Başarılı Araştırmacılardan Hikâyeler

Başarılı Araştırmacılardan Hikâyeler 

Newton Fonu, İngiltere ve gelişen ekonomiye sahip ülkeler arasındaki bilimsel ve teknolojik işbirliğini desteklemek üzere hayata geçirilmiş toplam 735 milyon sterlin bütçeli 7 yıllık bir programdır.

Newton Fonu Türkiye’de “Kâtip Çelebi – Newton Fonu” adı altında yürütülmekte, İngiltere ve Türkiye hükümetleri tarafından desteklenmektedir ve Türkiye’de ana yürütücü kurum TÜBİTAK’tır. Kâtip Çelebi - Newton Fonu'nun amacı Türkiye ve İngiltere'deki bilimsel araştırma ve inovasyon sektörlerini bir araya getirerek Türkiye'deki ekonomik kalkınma ve toplumsal refah alanlarında karşılaşılan sorunlara ortak çözümler geliştirmektir.

Kâtip Çelebi – Newton Fonu çeşitli programlar kapsamında çok sayıda araştırmacı ve kuruma, İngiltere veya Türkiye'de araştırma yürütmeleri için maddi destek sağladı. Aşağıda Türkiye'nin kalkınma hedeflerine yaptıkları çalışmalara olumlu katkıda bulunmuş araştırmacıların ' Başarı Hikayelerini’ okuyabilirsiniz.

BİLSAY PASTAKKAYA

Bilsay Pastakkaya; Uludağ Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü'nde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. Pastakkaya, Araştırmacı Bağlantıları Akademik Ziyaret Desteği altında desteklenen araştırmacılardan birisi olup  Nottingham Üniversitesi'nde " Ekolojik Ev Tasarımlarında Yeni Yaklaşımlar ve Sürdürülebilir Binalarda Yenilenebilir Enerji Uygulamaları " ile ilgili çalışmalar yapmıştır.

Hikâyenin devamına buradan ulaşabilirsiniz. 

VILDAN BAYRAM

Vildan Bayram Manchester Üniversitesi’nde Katip Çelebi Newton Fonu tarafından desteklenen doktora adaylarından biridir. Bayram “Yeni materyaller geliştirerek ve bu materyalleri gelişmiş teknolojilere uygulayarak sürdürülebilir enerji üretimi ve depolama” ile ilgili araştırma yürütmektedir. 

Hikayenin devamına buradan ulaşabilirsiniz. 

YAVUZ ÖZDEMİR

Yavuz Özdemir; Yuzuncu Yıl Üniversitesi, Jeoloji Mühendisliği Bölümü'nde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. Sayın Özdemir, Araştırmacı Bağlantıları Akademik Ziyaret Desteği altında desteklenen araştırmacılardan birisi olup Bristol Üniversitesi'nde "Süphan Volkanı’nı oluşturmuş olan Magma Depolanma Koşulları(Doğu Anadolu, Türkiye) " ile ilgili çalışmalar yapmıştır.

Hikâyenin devamına buradan ulaşabilirsiniz. 

DERMAN VATANSEVER BAYRAMOL

Derman Vatansever Bayramol; Namık Kemal Üniversitesi, Tekstil Mühendisliği Bölümü'nde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. Sayın Bayramol, Araştırmacı Bağlantıları Akademik Ziyaret Desteği altında desteklenen araştırmacılardan birisi olup Bolton Üniversitesi'nde "Giyilebilir uygulamalar için enerji üreten polimerik filamentler ve 3 boyutlu kumaş üretimi" ile ilgili çalışmalar yapmıştır.

Hikâyenin devamına buradan ulaşabilirsiniz. 

ESRA KAHYA ÖZYİRMİDOKUZ

Esra Kahya Özyirmidokuz; Erciyes Üniversitesi, Bilgisayar Teknolojileri Bölümü'nde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. Sayın Özyirmidokuz, Araştırmacı Bağlantıları Akademik Ziyaret Desteği altında desteklenen araştırmacılardan birisi olup Bournemouth Üniversitesi'nde "Sosyo-Teknik Sistemlerin İyileştirilmesi için Kullanıcı Geribildirimlerinin Madenlenmesi " ile ilgili çalışmalar yapmıştır.

Hikâyenin devamına buradan ulaşabilirsiniz. 

ALİ KILIÇ

Ali Kılıç; İstanbul Teknik Üniversitesi, Tekstil Mühendisliği Bölümü'nde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. Sayın Kılıç, Araştırmacı Bağlantıları Akademik Ziyaret Desteği altında desteklenen araştırmacılardan birisi olup Leeds Üniversitesi'nde "Dokusuz (nonwoven) filtre sistemleri" ile ilgili çalışmalar yapmıştır.

Hikâyenin devamına buradan ulaşabilirsiniz. 

Ali BÜYÜKKİLECİ

Ali Büyükkileci; İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Gıda Mühendisliği Bölümü'nde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. Sayın Büyükkileci, Araştırmacı Bağlantıları Akademik Ziyaret Desteği altında desteklenen araştırmacılardan birisi olup Reading Üniversitesi'nde "Gıda sanayisinde kullanılmak üzere, tarımsal atıklardan Prebiyotik Oligosakkarit Üretimi" ile ilgili çalışmalar yapmıştır.

Hikâyenin devamına buradan ulaşabilirsiniz. 

AYBENİZ AYDENİZ

Aybeniz Akdeniz Ar; Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, İşletme Bölümü'nde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. Sayın Ar, Araştırmacı Bağlantıları Akademik Ziyaret Desteği altında desteklenen araştırmacılardan birisi olup Cardiff Üniversitesi'nde "Toplumsal Cinsiyet Politikalarını Düzenleyen Kuruluşların Türkiye ve İngiltere’deki Kadınların Girişimciliğine Etkisi”.

Hikayenin devamına buradan ulaşabilirsiniz. 

OZAN KEYSAN

Ozan Keysan; Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. Sayın Keysan, Araştırmacı Bağlantıları Akademik Ziyaret Desteği altında desteklenen araştırmacılardan birisi olup Edinburgh Üniversitesi'nde "Modüler ve Güvenilir Süper İletken Rüzgâr Türbini Jeneratörleri" ile ilgili çalışmalar yapmıştır.

Hikâyenin devamına buradan ulaşabilirsiniz.