14'üncü Istanbul Bienali'nde İngiliz Sanatçılar

Carolyn Christov-Bakargiev tarafından tasarlanan TUZLU SU: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori başlıklı 14. İstanbul Bienali; 5 Eylül’de tüm sanatseverlere kapılarını açtı. Bienal; Karadeniz’den Marmara Denizi’ne, Beyoğlu’ndan Büyükada’ya, Rumelifeneri’nden Tarihî Yarımada’ya, Şişli’den Kadıköy’e kadar Boğaz’ın her iki yakasında bulunan 35’i aşkın mekânda gerçekleşti.

Bu seneki Bienal’de Birleşik Krallık, British Council’in desteğiyle çok sayıda sanatçı ve akademisyen tarafından temsil edildi. 1 Kasım’a kadar ücretsiz olarak gezilebilen14. İstanbul Bienal’inde; Ed Atkins, James Richards, Marcos Lutyens, Heather Phillipson, Griselda Pollock, Susan Philipsz, Liam Gillick ve Daria Martin’in işleri yer aldı. 

 

Ed Atkins - Hisser

Ed Atkins (d. 1982, Oxford) Londra ve Berlin’de yaşıyor. Ağırlıklı olarak video, ses, çizim ve yazı çalışarak, gerçek hayattan terli bedenlerin çağdaş iyileştirmeleri üzerine fikir üretiyor. Yakın zamandaki kişisel sergileri arasında Stedelijk Museum, Amsterdam (2015), Performance Capture [Performans Yakalama], Manchester Uluslararası Festivali (2015), Serpentine Gallery, Londra (2014) ve Palais de Tokyo, Paris (2014) bulunuyor. Karma projeler arasında Teen Paranormal Romance [Ergen Paranormal Romantizm], Renaissance Society, Chicago (2014) ile Surround Audience: The New Museum Triennial [Çevresel İzleyici: New Museum Trienali], New York (2015) sayılabilir.

Hisser 2015 

Çoklu ses kanalları ile iki kanallı video ve karışık teknik 

1982, Oxford doğumlu Atkins, Londra–Berlin hattında hayatını sürdürüyor. Dijital çağda nasıl algıladığımız, iletişim kurduğumuz ve bilgiyi elediğimize dikkat çeken sanatçı çoğunlukla Yüksek Çözünürlüklü video ve metinleri şiirsel ve yazınsal bir biçimde kullanıyor. Ürettiği videolar tamamlanmamış veya kesintiye uğramış şarkı, konuşma, altyazı ve el yazısından oluşan çok katmanlı imgeleri bir araya getiriyor. Bir bilgisayar ürünü canlandırma uzmanı ile ortaklaşa çalışan Atkins, yeni yazılım sistemlerinin ürettiği hipergerçek yüzeylerden faydalanarak müphem kökenleri ve arzuları olan sanal karakterler, avatarlar barındıran karmaşık ve kabusvâri ortamlar yaratıyor. İki kanallı video ve çoklu ses kanallarından oluşan Hisser adlı karma teknik enstalasyonunda Atkins, bize 2013 yılında Florida’daki evinde uyuduğu sırada yatağının tam altında açılan obruk tarafından yutulan Jeffrey Bush’un absürt öyküsünü takdim ediyor. Büyükada’da yıkık, eski bir ahşap evde sunulan Hisser, Bush’un hayatının son otuz dakikasını gösteriyor. Atkins bu rahatsız edici öyküyle ziyaretçileri Beckettvari bir dünyaya davet ediyor.

 

Marcos Lutyens - Neurath'ın Gemi Askıları

Marcos Lutyens (d. 1964, Londra) Los Angeles’da yaşayan bir sanatçı. Lutyens’in zihin üzerine yaptığı çalışmalar, Güney Meksika’da yaşayan ve Zapotek kültürüne ait olan Muxhe topluluğu gibi belirli toplumsal ve etnik gruplarla yürüttüğü araştırmaları yansıtan etkinlik ve sergiler geliştirmesine olanak sağladı. Bilinç ve toplumsal dinamikler üzerine yaptığı incelemelerden yola çıkan Lutyens, geniş alanlara yayılan büyük çaplı projeler geliştiriyor ve de çalışmalarında sıklıkla hipnozu kullanıyor. Son dönem kişisel sergileri arasında Pulled [Çekilmiş], Alberta Pane Gallery, Paris (2014) ve Pushed [İtilmiş], Chambers Güzel Sanatlar, Pekin (2014) bulunuyor. Katıldığı grup sergileri arasında ise Rockaway!, Honolulu Bienali işbirliğiyle MoMA PS1, New York (2014); thingworld [şeydünya], NAMOC – Çin Ulusal Sanat Müzesi, Pekin (2014) yer alıyor.

Neurath'ın Gemi Askıları 2015 

Keçe, ahşap bir gemiden parçalar, lambalar, tabureler, chladni zilleri, ses kaydı, hipnoz oturumları, körlerle yapılan performanslar.

Marcos Lutyens’in 14. İstanbul Bienali’ne özel olarak geliştirdiği Neurath'ın Gemi Askıları çalışması, Büyükada İDO İskelesi’ne demir atan Kaptan Paşa Deniz Otobüsü’nün içinde yer alan hipnotik bir mekân. Katılımın rezervasyonla sağlandığı körlerle performanslar ve hipnoz oturumlarından tüm mekâna yayılan enstalasyona kadar bir çok teknik içeren iş, iç ve dış benliklerle bir dizi yüzleşme vaat ediyor.

Heather Phillipson - hissetmek için hazır/lıksız

Heather Phillipson (d. 1978, Londra) video, heykel, müzik, metin ve canlı etkinlikler ile çalışıyor. Yakın zamandaki solo sergileri arasında Bunker259, New York ve Dundee Contemporary Arts, İskoçya (2014) sayılabilir. Yakın zamandaki karma sergileri arasında ise Assembly [Toplantı], Tate Britain, Londra ve Nuovo Mondo [Yeni Dünya], Palais de Tokyo, Paris (2014) sayılabilir. Yakın zamandaki işleri arasında Opening Times [Açılış Vakitleri] için çevrimiçi bir video olan SERIOUS TRACTION [CİDDİ ÇEKİŞ GÜCÜ] (otdac.org, 2015) ve Serpentine Gallery için bir multimedya etkinliği olan the flavour of cooling enormities [soğuyan şerlerin tadı] (2014) bulunur. Phillipson ayrıca ödüllü bir şairdir ve şiirleri Faber & Faber ve Bloodaxe'ten yayımlanmıştır. 2014'te Bir Sonraki Neslin Şairi addedilen Phillipson, 2015 yılından beri Whitechapel Gallery'de Misafir Yazar’dır.

hissetmek için hazır/lıksız 2015

HD video, ses, vinil baskı, tuz kristali, gider pompası, kum torbası, basket potası, ip, bulaşık tası, bahçe hortumu, hortum makarası, havlular, yastıklar, ayaklı spotlar, çöp torbaları, benzin bidonu, kovalar, kereste, emülsiyon boyası, dayanıklı bant / HD video, audio, vinyl print, crystal salt, dressing gown, plumbing pipes, punch bag, basketball hoop, rope, washing-up bowls, garden hose, hose reel, towels, pillows, site lights, bin bags, turbo hose, jerry can, buckets, timber, emulsion paint, gaffer tape 

Heather Phillipson 14. İstanbul Bienali’ne, The House Hotel Galatasaray’ın bir odasında gerçekleştirdiği büyük çaplı enstalasyonu, hissetmek için hazır/lıksız ile katılıyor. Aynı zamanda Phillipson, şair kimliğiyle bienal boyunca bir dizi şiir okuma seansı düzenliyor.

 

Griselda Pollock

Griselda Pollock (d. 1949, Bloemfontein) Leeds’de yaşıyor ve Leeds Üniversitesi’nde Toplumsal ve Eleştirel Sanat Tarihi profesörü. Bilgi üretimine yönelik sömürge sonrası, queer ve uluslararası feminist eleştirilerle ilişki içerisinde sanatların çoklu tarihini yeniden düşünmenin yollarını arayan bir sanat tarihçisi ve kültür analizcisidir. Son çalışmaları travma, bellek ve estetik üzerine olan Pollock’un yakın zamanda yayımladığı kitaplar arasındaVisual Politics and Psychoanalysis: Art & the Image in Post-Traumatic Cultures [Görsel Politika ve Psikanaliz: Sanat & Travma Sonrası Kültürlerde İmge] (2013); Art in the Time-Space of Memory and Migration: Sigmund Freud, Anna Freud and Bracha Ettinger in the Freud  Museum [Bellek ve Göçün Zaman-Uzamında Sanat: Sigmund Freud, Anna Freud ve Bracha Ettinger] (2013) bulunuyor. Pollock aynı zamanda Max Silverman ile birlikte Concentrationary Memories: Totalitarian Terror and Cultural Resistance [Yoğunlaşmacı Bellekler: Totalitaryen Terör ve Kültürel Direniş] (2013) kitabının editörlüğünü üstlendi. 14. İstanbul Bienali’nin işbirlikçileri arasında yer alıyor.

14. İstanbul Bienali’nin işbirlikleri arasında yer alan feminist sanat tarihçisi Griselda Pollock, bienal katılımcılarıyla Birlikte Okumalar (Reading With) oturumlarını düzenliyor, sanatçı Christine Taylor Patten ile Resmetme Saati, Resmin Saati (The Time of Drawing, Drawing Time) ve sanat araştırmalarından akademisyenlerle birlikte Fahrelnissa Zeid Hakkında (On Fahrelnissa Zeid) adlı söyleşilere konuşmacı olarak katılıyor.

 

Susan Philipsz - Elettra

Susan Philipsz (d. 1965, Glasgow) Berlin’de yaşayan ve çalışan bir sanatçı. Philipsz’in işleri, sesin mekânsal niteliklerini ve ses ile mimari arasındaki ilişkileri ele alıyor. Philipsz, sesin duygusal ve psikolojik özelliklerine ve bireysel bilincin dönüştürülmesinde nasıl aracı rol oynayabileceğine karşı özel bir ilgi duyuyor. Yakın zamandaki kişisel sergileri arasında Part File Score, Hamburg Bahnhof, Berlin (2014) ve Danimarka, İsveç ve Norveç’teki farklı yerlerde deneyimlenen bir radyo yayını olan The Distant Sound [Uzaklardan Gelen Ses] (2014) yer alıyor.

Elettra 2015 

Çok kanallı ses enstalasyonu ve fotoğraf baskılar. 

Susan Philipsz’in 14. İstanbul Bienali için özel olarak geliştirdiği Elettra isimli ses enstalasyonu, Büyükada’da yer alan bir bienal mekânı, Malta kökenli George Mizzi’nin bir yazlık olarak inşa ettirdiği Mizzi Köşkü’nde gerçekleşiyor. Bu yapıt, Guglielmo Marconi’nin batan gemisi Elettra’nın deniz altındaki kalıntılarından yola çıkıyor. Marconi’nin, seslerin bir kere oluştuktan sonra hiçbir zaman yitip gitmediği ve evrende ses dalgaları halinde mevcudiyetlerini koruduğu önermesine atıfla Philipsz, geminin dünyanın çeşitli noktalarına dağılmış parçalarının peşine düşüyor.

Liam Gillick - Uygulamalı Hidrodinamika

Liam Gillick (d. 1964, Aylesbury) New York'ta yerleşik bir sanatçıdır. İşleri inşa edilmiş dünyanın semiyotiğine ve soyutlama ile siyasal eylemlilik arasındaki ilişkiye yönelir. Gillick’in işleri, aralarında dOCUMENTA ile Venedik ve Berlin Bienallerinin bulunduğu birçok önemli sergide yer aldı. Museum of Contemporary Art Chicago ve New York’taki MoMA’da kişisel sergileri oldu. Geçtiğimiz yirmi beş yıl boyunca Gillick aynı zamanda üretken bir yazar ve güncel sanat eleştirmeni olup, bir dizi kitabın yazarlığını yaptı. Bu süre içerisinde Gillick pratiğini deneysel mekânları ve aralarında Philippe Parreno, Lawrence Weiner ve Louise Lawler’ın bulunduğu sanatçılarla ortak projeleri kapsayacak şekilde genişletti.

Uygulamalı Hidrodinamika 2015 

Duvar üzerine Bernoulli denklemi

1964 Aylesbury, Birleşik Krallık doğumlu Gillick, dünyanın insanoğlu tarafından inşa edilmiş göstergebilimini, özellikle de soyutlama (evrensel dil) ile siyasi faillik ve çalışma şartları arasındaki ilişkiyi ele almakta. 14. İsanbul Bienali için, akan sıvılar içindeki enerji korunumuna ilişkin bir matematik formülüne dayalı yeni bir çalışma yarattı. Bernoulli Denklemi İstanbul Modern'in Boğaz’a bakan cephesine resmedilmiştir. Adını Hydrodynamica'nın (1738) yazarından alan “Bernoulli İlkesi”, sürtünmesiz akan yalıtkan bir sıvının akış hızındaki artışın, aynı anda sıvının basıncında ya da potansiyel enerjisinde bir azalmaya yol açacağını söyler. Bu nedenle, türbülanssız akan bir sıvıda, kinetik enerji, potansiyet enerji, ve iç enerjiler toplamı –sıvı daraltılmış bir geçide girdiğinde bile– sabit kalır. Gillick'in göstergesi, yalnızca sudan (boğazdan) görünen, böylece müzeye ulaşmanın normal yolunu (karadan) tersine çevirerek, ayrıntılar tarafından parçalanmış bir zamanda, evrensel bir dil aracılığıyla, fiziksel bir olayı düşünebilme ve iletişim kurabilme ile ilgilidir.

Daria Martin - Sensoryum Testleri, Eşikte

Daria Martin (d. 1973, San Francisco) Londra merkezli bir sanatçıdır. Yale Üniversitesi’nde Beşeri Bilimler alanında tamamladığı lisans eğitiminin ardından Martin, yüksek lisans derecesini Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles’tan 2000 senesinde almıştır. Çoğunlukla 16mm film ile çalışan Martin’in çalışmalarının değindiği konular arasında feminizm, duyumsallık, mitoloji ve ayna-dokunuş sinestezisi yer alır. Kişisel sergileri arasında One of the Things That Makes Me Doubt [Şüphelenmeme Yol Açan Şeylerden Biri], ACCA – Avusturalya Güncel Sanat Merkezi, Melbourne (2013) ile Three M Commission: Minotaur [Üç M Komisyonu: Minotor], Museum of Contemporary Art Chicago; New Museum, New York ve Hammer Müzesi, Los Angeles (2009–2010) yer almaktadır. Martin 2006’dan beri Oxford Üniversitesi Ruskin Çizim ve Güzel Sanat Okulu’nda ders vermektedir.

Sensoryum Testleri 2012

HD videoya çevrilmiş 16mm film, ses 

Eşikte 2015 

16mm film, ses 

1973’te San Francisco’da doğan sanatçı Londra’da yaşıyor ve çalışıyor. Çoğunlukla 16mm filmler çeken sanatçı, feminizm, duyumsama, mitoloji ve ayna-dokunuş sinestezisi gibi konularla ilgilenir. Burada yer verilen 2012 tarihli Sensoryum Testi filmi, ayna-dokunuşu sinestezisi testi uygulanan bir kadını anlatır. Kontrollü bir laboratuvar ortamında bu kadının duyusal uyaranlara tepki verme kapasitesi ölçülür, bu sırada tek yönlü bir aynanın arkasında iki araştırmacı kadını izlemektedir. Test edilen öznenin seçilmiş nesnelere verdiği tepkiler, gerçek hayattaki nörolojik sinestezi olgusunu ve normalde ayrı olan algıların ayrılmamacasına birleşmesini taklit eder (renkleri “duymak”, sözcükleri “koklamak”, şekilleri “tatmak”, adları “hissetmek”). Kahramanımız özellikle –nesnelere ya da insanlara– gözle görülür dokunuşları kendi bedeninin derinlerinde hissedebildiği bir ayna-dokunuş sinestezisi türü için tetkik edilmektedir. İnsanlar ile nesneler arasında ve insanlar arasında duyumsamalar nasıl paylaşılmaktadır? 

Daria Martin’in yeni filmi Eşikte ise Büyükada’daki bienal mekânlarından biri olan Çankaya 57’de izleyiciye sunuluyor.

James Richards

James Richards (d. 1983, Cardiff) Berlin'de yaşıyor ve çalışıyor. Tamamlanmaya direnen bir şekilde biriktirdiği imajlar içeren pratiği, filmin ve video projeksiyonunun alışıldık kısıtlamalarını aşıyor. Daha ziyade, videonun materyali devamlı bir manipülasyon kaynağı gibi ele alınıyor ve "çalışma", sürekli bir yeniden oluşturma edimi olarak ortaya çıkıyor. Sanatçının yakın zamandaki solo sergileri arasında CCA Kitakyushu, Japonya ile Chisenhale Gallery, Londra ve Tramway, Glasgow gösterilebilir. Yakın zamandaki grup sergileri arasında ise Frozen Lakes [Donmuş Göller], Artist Space, New York ve The Encyclopedic Palace [Ansiklopedik Saray], Venedik Bienali, 2013 sayılabilir. 2014'te Turner Ödülü'ne aday gösterilen Richards, Carolyn Christov-Bakargiev ve Müge Turan ile beraber 14. İstanbul Bienali film programının küratörlüğünü yapmaktadır.