Ankara Engelsiz Filmler Festivali

Ankara Engelsiz Filmler Festivali

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Ankara Engelsiz Filmler Festivali, Türkiye ve dünya sinemasının ses getiren filmlerini, önemli oyuncuları ve yönetmenleri seyirci ile buluşturmaya devam ediyor.

British Council 24-29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Ankara Engelsiz Filmler Festivali'nde iki önemli film ve Herkes için Senaryo Atölyesi’ni destekledi.

FESTİVAL BU YIL 4. KEZ DÜZENLENİYOR

İlk kez düzenlendiği 2013 yılından itibaren engeli olan olmayan tüm sinemaseverlerin bir arada film izlemesine olanak sağlayan Ankara Engelsiz Filmler Festivali dördüncü kez perdelerini açtı.Türkiye’de görme, işitme ve ortopedik engellilerin erişebildiği ilk film festivali olan Ankara Engelsiz Filmler Festivali, program ve yan etkinliklerinin tamamını görme ve işitme engelliler için erişilebilir bir altyapıda hazırlarken, tüm mekanlarını ortopedik engelli sinemaseverlerin erişimine uygun olanlardan seçti. Böylece bir arada film izlemenin mümkün olduğunu, fiziksel engellerin sinema deneyimini paylaşmaya engel olmadığını ortaya koydu.

TÜM FİLMLER SESLİ BETİMLEME, İŞARET DİLİ VE AYRINTILI ALTYAZI İLE ERİŞİLEBİLİR MEKANLARDA

Festival’de tüm filmler görme engeli olanlar için sesli betimleme, işitme engeli olanlar içinse işaret dili ve ayrıntılı altyazı eşliğinde gösterildi. Festival’de yönetmen ve film ekipleriyle yapılan söyleşiler, atölye çalışmaları işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleştirildi. Açılış ve Ödül törenlerinin ise işaret dili çevirisinin yanı sıra sesli betimlemesi yapıldı. Tüm Festival mekanları ortopedik engelli sinemaseverler için erişilebilir olanlardan seçildi. Böylece engeli olan olmayan tüm sinemaseverler Festival’i bir arada takip etme imkanı buldu.

Bu sene Festival'e Goethe-Institut Ankara ile Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu ev sahipliği yaptı. 1925-2006 yılları arasında açık kaldığı 81 yıl boyunca Yaşar Kemal, Nazım Hikmet, Fakir Baykurt, Kemal Tahir, Bülent Ecevit, Yılmaz Güney, Deniz Gezmiş gibi edebiyat ve siyaset dünyasının önemli isimlerinin mahkum olarak kaldığı Ulucanlar Cezaevi, 2011’de müze ve kültür sanat merkezine dönüştürülmüştü.

KİM NASIL İZLEdİ?

Görme engelli sinemaseverler Festival stantlarından edindikleri kulaklıklarla filmleri Türkçe ya da Türkçe dublajlı ve sesli betimlemeli olarak takip edebildiler. İşitme engelli seyirciler ayrıntılı Türkçe altyazı ve filmin sağ alt köşesine yerleştirilen işaret dili çevirisi ile; engeli olmayanlar ise orijinal sesleri ile filmleri izleyebildiler.

Ankara Engelsiz Filmler Festivali her sene olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini ücretsiz olarak gerçekleştirdi.

HERKES IÇIN SENARYO ATÖLYESI 

Ankara Engelsiz Filmler Festivali, British Council işbirliği ile 15- 45 yaş grubundan katılımcılarla bir senaryo atölyesi gerçekleştirdi. Atölyenin eğitmeni Ceyda Aşar, “herkes senaryo yazabilir” ilkesiyle yola çıktı. Aşar, atölye sırasında film hikayesi tasarlamak, karakter yaratımı, klasik anlatı yapısı, diyalog yazımı gibi temel konularda bilgiler aktardı. Küçük oyunlar oynanarak eğlenceli yazma alıştırmaları gerçekleştirilen atölyede, sesli betimleme tekniği kullanılarak hazırlanmış olan filmlerden parçalar izlenip, yorumlandı. Bu atölye esnasında, katılımcılar içlerinde gizlenmiş olan yaratıcı potansiyelleri keşfetti. 

Atölye görme ve işitme engelli bireyler için de uygun olup katılım ücretsiz gerçekleştirildi.

26 Mayıs 2016 Perşembe, 12:00 – 17:00 

YER: Ulucanlar Cezaevi Kampüsü 

CEYDA AŞAR

1975 doğumlu Ceyda Aşar’ın ilk öykü kitabı, Kadınlar Tuvaleti 2006 yılında, Artemis-Alfa Yayınları tarafından basıldı. Aşar, 2010 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon Yüksek Lisans Bölümü’nden mezun oldu. Ulusal film festivallerinde jüri üyesi olarak görev yaptı. Çeşitli merkezlerde senaryo dersleri verdi. Halen İstanbul Galataperform’da 10 haftalık senaryo atölyesinde ders vermektedir. Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku isimli sinema filminin hikâyesine ve senaryosuna yönetmenle birlikte imza attı. 35. İstanbul Uluslararası Film Festivali Sinemada İnsan Hakları Yarışması'nda yer alan, insan hakları ile ilgili sinema filmi Kıyıdakiler'in senaryosunu yazdı. Küçük Bir Hata isimli uzun metraj film senaryosu, !f Sundance Screenwriters’s Lab’e, 2014 yılında Türkiye’den seçilen üç projeden biri oldu. 

MİNİ YARIŞMA

Engelsiz Film Festivali’nde British Council desteğiyle gösterilecek iki film hakkında kısa soruları cevaplayan iki kişi Shaun the Sheep oyuncağı kazandı. Aşağıda talihli isimleri görebilirsiniz. Talihlilerin bizimle 4 Haziran tarihine kadar, yarışmaya katıldıkları email adresleriyle, Arts.info@britishcouncil.org.tr üzerinden, adresi ve telefon numaralarıyla birlikte iletişime geçmesi gerekmektedir. 

  • Meltem IŞIK
  • Gönül ÖZGENÇ İLTER 

FILMLER

British Council, Dördüncü Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nde gösterilen, İngilliz yapımı iki önemli filme destek verdi.

45 YIL

Birleşik Krallık, 2015, 93', Renkli, İngilizce; Türkçe altyazılı

Gösterim Programı

25 Mayıs Çarşamba, 12:00: Goethe-Institut Ankara

27 Mayıs Cuma, 16:30: Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu 

 

Yönetmen Andrew Haigh

Senaryo David Constantine, Andrew Haigh

Görüntü Yönetmeni Lol Crawley

Kurgu Jonathan Alberts

Müzik Connie Farr

Yapım The Bureau

Oyuncular Charlotte Rampling, Tom Courtenay, Geraldine James, Dolly Wells

 

Ödüller: 

2016 Kadın Eleştirmenler Birliği, En İyi Kadın Oyuncu 

Londra Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri; En İyi Britanya/İrlanda Filmi, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu 

2015 Avrupa Film Ödülleri, En İyi Kadın Oyuncu 

Berlin FF, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu 

Edinburgh FF; En İyi Performans, En İyi Britanya Filmi 

Kate Mercer’in 45. evlilik yıl dönümüne yalnızca bir hafta kalmıştır ve parti için hazırlıklar yolunda gitmektedir. Fakat kocası, ilk aşkının cesedinin İsviçre Alplerinde donmuş olarak bulunduğuna dair bir mektup aldığında durum değişir. Partiye beş gün kala, geride kutlanacak bir evlilik kalmamış olabilir.

Andrew Haigh

Kara Şahin Düştü ve Dört Cesur Arkadaş filmlerinde yardımcı yönetmen olarak çalışan Haigh’in ilk yönetmenlik denemesi kısa film Oil’dir. 2014’ten bu yana HBO’da yayınlanan Looking isimli dizinin yürütücü yapımcılığını üstleniyor.

Filmografi 

2011 Weekend

2009 Greek Pete

KUZULAR FİRARDA

Birleşik Krallık, 2015, 85’, Renkli Türkçe 

Gösterim Programı

25 Mayıs Çarşamba, 10:00: Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu 

28 Mayıs Cumartesi, 10:00: Goethe-Institut Ankara 

29 Mayıs Pazar, 10:00: Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu 

 

Yönetmen: Mark Burton, Richard Starzak

Senaryo: Mark Burton, Richard Starzak, Richard Goleszowski

Görüntü Yönetmeni: Charles Copping, Dave Alex Riddett

Kurgu:Sim Evan-Jones

Müzik: Ilan Eshkeri

Yapım: Aardman Animation Features, Anton Capital Entertainment (ACE), StudioCanal Limited

 

Ödüller:

2016 Toronto Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri En İyi Animasyon Film 

Koyun Shaun ve çiftlikteki arkadaşlarının girdiği çılgın maceraları izliyoruz: Shaun’un yaramazlıkları kazara çiftçinin kaybolmasına yol açınca; Shaun, Bitzer ve sürünün geri kalanı büyük şehirde çiftçiyi kurtarma peşinde maceradan maceraya koşuyorlar.

Britanya’da yayımlanan, Wallace & Gromit isimli komedi animasyon serisinde ilgi çeken karakter Koyun Shaun, yeni bir stop-motion animasyon dizisine ilham verdi ve dizinin ardından Shaun bu filmle beyazperdeye geldi. 

Mark Burton

Tavuklar Firarda ile Oscar ve BAFTA ödüllü Wallace & Gromit Yaramaz Tavşana Karşı filmlerinde Aardman Studios’un senarist ekibinde yer alan Burton, BBC Films, Working Title, Universal, Fox, Warners, Disney ve DreamWorks gibi ünlü stüdyolarda senarist olarak görev aldı. Ortak senaristi ve ortak yönetmeni olduğu Kuzular Firarda, kendisinin ilk uzun metrajlı yönetmenlik denemesi.

Richard Starzak

1983’te Aardman Studios’a katılan Starzak, Morph ve Rex the Runt gibi animasyon dizilerinde senarist ve yönetmen olarak çalışıp Ident isimli kısa bir animasyon film çekti. Rex the Runt için yazdığı ve yönettiği 13 bölümle Carlton Ödülü’nü kazanan Starzak, BAFTA ödüllü Robbie the Reindeer adlı televizyon programının da yönetmeniydi.