Küçük Farklılıkların Kibri

Ben her zaman, zengin, yoğun bir tür iş elde etmeye çalışmışımdır. Zarafet sufleleri yapmam. Benim eserim yavaş ve zahmetlidir ve insanların eserdeki işgücünü hissetmesini istiyorum. Bir eseri yapmak için günlerce çalışmanın önemli olduğunu ve genellikle küçümsendiğini düşünüyorum.

Küçük Farklılıkların Kibri, modern dönem Britanya’sını sınıf ve zevk bağlamında resimleyen altı halıdan oluşuyor. Grayson Perry’ye göre, ‘İçinde büyüdüğümüz sosyal sınıf, estetik zevkimizi şekillendiren en güçlü unsur’ Proje; insanların birlikte yaşamayı, giymeyi, kulak vermeyi, okumayı ya da sürmeyi seçtikleri şeylere yaptıkları duygusal yatırımı merkezine alıyor. 

Perry bu dokuma tabloları, 2012 yılında Channel 4 ile yaptığı, ‘Grayson Perry ile Her Şeyin En Zevklisi’ (All in the Best Possible Taste with Grayson Perry) adlı BAFTA ödüllü belgesel serisi kapsamında tasarlamış. Perry belgeselde, İngiltere’nin birbirinden çok değişik üç bölgesini ziyaret ederek, karşılaştığı farklı sosyal grupların zevklerini araştırıyor.

Grayson Perry’nin yolculuğu boyunca yaptığı baş döndürücü gözlemler, modern Britanya’nın durumunu gözler önüne seren çarpıcı birer kare niteliğinde. Orta sınıfa özgü sıkıntılar, ‘mirasyedilerin’ züppeliği, iş kaybı ve sanayinin gerilemesinin toplumda yarattığı mağduriyet, Perry'nin merceğine takılan konular arasında.